Číňania aj napriek zákazu investujú do kryptomien, ako je to možné?

Novinky Bitcoin a nepokoje v Číne.
Bitcoin a nepokoje v Číne. Zdroj: Shutterstock.com/Bigc Studio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Číňania investujú do Bitcoinu a ďalších kryptomien aj napriek zákazu vlády ich krajiny. Využívajú k tomu účty v Hongkongu a mobilné aplikácie.

Článok v českom originále nájdete v tomto odkaze.

V septembri 2017 požiadala čínska vláda zmenárne v krajine, ako sú napríklad BTCC China, Huobi alebo OKCoin, aby zastavili svoju činnosť. Pracovníkom, ktorí boli v čele týchto inštitúcií, bolo kvôli vládnemu vyšetrovaniu ich zmenární zakázané opustiť vlasť.

O tri mesiace neskôr, teda v decembri 2017, tieto tri čínske kryptozmenárne presunuli svoje sídla do Hongkongu a premenovali sa na BTCC, Huobi Pro a OKEx. Rozhodli sa tak uspokojiť rýchlo rastúci dopyt po kryptomenách.

Krátko po presune začali obchody na troch vyššie zmienených platformách exponenciálne rásť. Investorom sa totiž podarilo obísť čínske obchodné obmedzenia pomocou pôsobenia v Hongkongu.

Ako je toto možné?

Pre investorov je relatívne ľahké si v Hongkongu založiť podnik, stačí k tomu menej ako 1000 dolárov. Táto suma umožňuje v Hongkongu otvorenie obchodných bankových účtov vo finančných inštitúciách. Počnúc decembrom 2017 preto presunulo mnoho čínskych investorov svoje finančné prostriedky z čínskych bankových účtov na bankové účty v Hongkongu. Odtiaľ tak môžu aktívne obchodovať s kryptomenami a bez problému obchádzať obmedzenia Číny.

Na rozdiel od Číny však má Hongkong podstatne nižšie objemy, ktorými musí uspokojiť neustále rastúci dopyt. Zatiaľ čo Čína je domovom významných ťažiarov, ako je napríklad Bitmain, v Hongkongu sa mnoho Bitcoinov a iných kryptomien neťaží. Z dôvodu nedostatku kryptomien na trhu v Hongkongu bola ich cena dokonca vyššia než na juhokórejskom trhu. Napríklad 18. januára, kedy sa globálna cena Bitcoinu v priemere pohybovala okolo 11.500 dolárov, sa na Huobi Pro obchodoval Bitcoin za viac než 13.000 USD.

Krystal Hu, ekonomický novinár z Hongkongu, poznamenal, že obchodníci mimo Čínu začali využívať možnosti, ktoré ponúka tamojší trh. Napríklad 18. januára bolo možné jednu mincu Bitcoinu kúpiť na Coinbase za 11.800 dolárov, a ak bola predaná na ľubovoľnom trhu so sídlom v Hongkongu, prinieslo to zisk vo výške 1.200 dolárov.

Čínska vláda má obavy

Hongkongské burzy tiež začlenili široko používané čínske „fintech” aplikácie, ako sú napríklad Alipay alebo WeChat Pay. Aplikáciu Alipay využíva viac než 50% mobilných užívateľov. WeChat Pay používalo v roku 2014 len sedem percent užívateľov mobilných telefónov, dnes je to takmer 40% všetkých užívateľov smartphonov v Číne. Vďaka týmto dvom finančne-technickým aplikáciám je investovanie pre ľudí veľmi ľahké.

Aby čínsky investori nemohli nakupovať digitálne meny, čínska vláda a Čínska ľudová banka (PBoC) požiadali miestne banky o zverejňovanie akýchkoľvek podozrivých transakcií spojených s trhmi sídliacimi v Hongkongu. Avšak ani toto opatrenie nemôže zabrániť čínskym investorom v prístupe na trhy v Hongkongu, a to práve vďaka aplikáciám, akými sú Alipay a WeChat Pay.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.