Kryptomeny budú využívané ako platidlo vládnych záväzkov
Kryptomeny budú využívané ako platidlo vládnych záväzkov. Zdroj: shutterstock.com/Wit Olszewski

Adopcia kryptomien stále napreduje, čoho dôkazom je aj oznámenie brazílskej banky, Banco do Brasil. Občania totiž budú môcť cez kryptomeny platiť dane. Podľa správy od Bitcoinist budú tieto platby umožnené vďaka partnerstvu so spoločnosťou Bitfy, ktorá sa zameriava na blockchainové riešenia.

Občanom v Brazílii bude sprístupnená možnosť platby dane, poplatkov a vládnych záväzkov pomocou kryptomien. Pomocou aplikácie Bitfy si stačí vybrať preferovanú digitálnu menu a potom naskenovať čiarový kód. Navyše, vedľajším pozitívnym efektom spolupráce je rozšírenie prístupu k ekosystému kryptomien s celoštátnym pokrytím, pričom za bezpečnosť sa zaručuje Banco do Brasil.

Brazília je jedným zo svetových lídrov v oblasti adopcie kryptomien. Brazílska banka už v apríli 2021 poskytovala vystavenie kryptomenového burzového fondu ETF. V decembri 2022 bol dokonca podpísaný komplexný regulačný rámec pre obchodovanie s kryptomenami v krajine. O podobnú iniciatívu sa snaží aj Európska únia, o čom sa viac môžete dočítať v článku Regulácia MiCA klope na dvere. Kryptomeny čaká v Európe dôležitý moment.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Slovensko zaostáva

Niektoré krajiny dokonca zavádzajú aj nulové dane z kryptomien pre všetky typy podnikania. Príkladom je Bielorusko, ktoré sa snaží prilákať zahraničných investorov, ako sme vás informovali už skôr. Zdaneniu nepodlieha ťažba, obchodovanie a ani iné aktivity spojené s kryptomenami.

Slovensko nie je ku kryptomenám prívetivé
Slovensko nie je ku kryptomenám prívetivé. Zdroj: shutterstock.com/Ink Drop

Na Slovensku sa nám o podobnom scenári môže len snívať. Zdanenie kryptomien je u nás extrémne a okrem dane z príjmu musia občania odviesť aj zdravotné odvody. Je to obzvlášť zarážajúce, keďže daňový úrad dokonca nemá ani záznam o firmách, či osobách, ktoré by na Slovenku zdaňovali príjem z kryptomien, ako uviedol poslanec NR SR, Peter Cmorej, v rozhovore pre Kryptomagazín.

Paradoxom je, že zníženie dane z kryptomien by zvýšilo príjem do štátnej pokladnice. V súčasnosti totiž mnoho kryptomenových obchodníkov na Slovensku hľadá cesty, ako sa zdaneniu vyhnúť, keďže podmienky sú jedny z najhorších na svete.

Mohlo by ťa zaujímať: Robert Kiyosaki varuje: „Kryptomeny čaká tento mesiac ďalší pokles“