Čo ak by nastal katastrofický scenár začiatku 3. svetovej vojny – Kde mať zainvestované?

Analýzy Investovanie počas vojny
Investovanie počas vojny. shutterstock.com/Corona Borealis Studio/Ground Picture/Holy Polygon
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Každý verí, že nakoniec 3. svetová vojna nevypukne, pretože svetové mocnosti nebudú riskovať jadrovú vojnu, ktorá by priblížila ľudstvo ku totálnemu zániku. Napriek tomu sa nedá vylúčiť, že vojna na Ukrajine sa rozšíri do globálneho konfliktu. Ako sa na tento scenár pripraviť a kde mať bezpečne zainvestované?

Na úvod sa pozrime do minulosti

Počas vojny bude veľmi dôležité, ako budeme zaobchádzať s našimi peniazmi. Pretože s veľkou pravdepodobnosť nebude iba vojna, ale zároveň globálna kríza a vysoká inflácia. Počas druhej svetovej vojny a niekoľko rokov pred jej vypuknutím, na trhy neprúdili žiadne nové prostriedky, preto trh dlhodobo klesal. Dokonca, S&P500 sa ešte 10 rokov po skončení vojny nachádzal na približne rovnakých hodnotách a konsolidoval.

Cenový vývoj S&P500

Cenový vývoj S&P500. Zdroj: macrotrends.net

Prekvapivo aj zlato nebolo počas vojny ako dobrý uchovateľ hodnoty. Zaznamenalo 30 % pokles, ktoré ale bol menší ako na akciovom trhu. Navyše veľká časť európskych mien v tom čase stratila takmer celú svoju hodnotu v dôsledku hyperinflácie.

Cenový vývoj zlata

Cenový vývoj zlata. Zdroj: macrotrends.net

S veľkou pravdepodobnosťou drahé kovy a fyzický majetok, ako nábytok a šperky, by mali lepšie zvládať nápor vysokej inflácie a dopadov globálneho konfliktu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Aký cenový vývoj očakávať počas vojny?

Je minimálna, prakticky až nulovú šanca, že aktíva ako bitcoin, kryptomeny a S&P500 budú rásť. Bude veľmi záležať, kde sa vojna bude odohrávať a ktoré štáty do nej budú najviac investovať. V dôsledku toho napríklad pri hyperinflácii eura bude nakoniec rozumnejšie držať peniaze v zlate, prípadne aj v indexoch ako S&P500.

Ak by ale vojna bola prevažne na území USA, ktoré aktuálne majú väčšinovú dominanciu ekonomiky a určujú jej ďalšie smerovanie, veľké poklesy môžeme očakávať aj na najväčších amerických akciách a indexoch.

Veľkou neznámou môžu byť kryptomeny. Na základe cenového vývoja z koronakrízy a minulého roka, rovnako bude, za predpokladu, že nebude hyperinflácia, cena klesať. Historicky najväčšie poklesy sa zastavili až na 85 % od maxima. Tento scenár môžeme očakávať ako veľmi pravdepodobný. U akcií a zlata môžeme taktiež očakávať, že sa prepadnú o desiatky percent.

Čo môžeme robiť už dnes pre ochranu peňazí?

Vzhľadom na to, že sa zatiaľ iba hovorí o globálnej vojne, ktorá možno nikdy nevypukne, je rozumné rozhodnutie sa pripraviť na najhoršie. Zlato a iný fyzický majetok určite budú mať hodnotu a po celom svete sa cez barter budú dať vymeniť alebo zobchodovať.

Prekvapiť môže aj bitcoin, ktorý sa veľmi jednoducho dá rovnako zameniť za miestne peniaze už takmer po celom svete. Ak by ste sa teda rozhodli odcestovať napríklad do USA, kde vojna napríklad prebiehať nemusí, bezhodnotné eura vám nebude pravdepodobne nikto akceptovať (za predpokladu, že vojna spôsobí hyperinfláciu ako počas druhej svetovej vojny). Bitcoin si teda skôr zameníte za fiat peniaze. Treba ale počítať so scenárom, že môže byť veľmi volatilný a jeho cena rovnako môže padať, pretože investori v rámci záchrany, si budú sťahovať svoje peniaze zo všetkých aktív.

A tu je rovnako na zváženie miery rizika, či má zmysel pred vypuknutím konfliktu a počas neho držať aktíva ako akcie a kryptomeny. Pokiaľ tvoria zlomok vašich úspor a zároveň budete chcieť využiť očakávané poklesy na trhoch na nákup, môže mať zmysel vždy niečo prikúpiť.

Negatívny dopad vojny určite zacíti aj trh s nehnuteľnosti, ktorý rovnako bude patriť medzi rizikové. Keďže sa nedá predikovať, ktoré štáty zasiahne vojna najviac a kde sa zničí najväčšia časť infraštruktúry, dopyt môže rapídne klesať. To sa prejaví aj na cenách.

Rady na záver

Priorita by pre nás mala byť, vždy sa pripraviť na najhoršie. Nemusíme celý majetok predávať do zlata alebo po náznaku konfliktu panikáriť. Optimálne je mať pripravené rezervy, nakúpený hmotný majetok ako hodinky a napríklad aj zlato.

Pre prípad vycestovania do zahraničia môže na prvotné zabehnutie sa pomôcť aj malá časť majetku v bitcoine, ktorý môže počas vojny prekvapiť. Ale, ako sme videli vyššie na grafoch, na zbohatnutie môžeme v čase vojny zabudnúť. Ak nám niečo zostane navyše, môžeme pokračovať ďalej v investovaní a kupovať podhodnotené aktíva alebo si ďalej sporiť do zlata a hmotného majetku. Zaujímavé môžu byť napríklad aj poštové známky a zlaté mince.

Prečítaj si aj: Držíte kryptomeny na známych burzách? – Toto by ste mali čo najskôr urobiť

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.