Regulácia MiCA klope na dvere. Kryptomeny čaká v Európe dôležitý moment

Novinky Kryptomeny čelia regulácii MiCA
Kryptomeny čelia regulácii MiCA. Zdroj: shutterstock.com/24K-Production/Ivan Marc
BITmarkets BITmarkets

Do Európskej únie sa nenávratne blíži legislatíva týkajúca sa trhu s kryptomenami (MiCA). Podľa portálu Coindesk bude dohľad nad touto rizikovou triedou aktív omnoho prísnejší ako doteraz. Zároveň ale ide o prvý rozsiahly zákon, ktorý bude upravovať kryptomeny vo viacerých štátoch súčasne, čo môže digitálnym menám v konečnom dôsledku pomôcť.

Kryptomenové spoločnosti budú musieť prispôsobiť všetky svoje aktivity novým nariadeniam. Medzi základné povinnosti bude patriť zverejňovanie údajov o tvorbe cien a objemoch. Okrem toho firmy budú musieť držať svoje vlastné prostriedky oddelene od peňazí klientov a to aj vrátane kryptomien.

Niektoré členské krajiny sa voči kryptomenám postavili benevolentne. To znamená, že priepasť medzi ich súčasnou legislatívou a MiCA bude v týchto štátoch vysoká a spoločnosti by mali prispôsobiť svoje aktivity blížiacemu sa zákonu už dnes. Po schválení MiCA bude stanovených 18 mesiacov na aplikovanie všetkých zmien každej dotknutej firmy. Dodnes ale nie je jasné kedy vstúpi do platnosti, keďže hlasovanie bolo už dvakrát odložené a to najbližšie je naplánované na apríl.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

MiCA má význam iba globálne

Nová legislatíva môže pobúriť mnohých fanúšikov kryptomien, no výsledkom by malo byť zjednodušenie služieb. Zákazníci budú mať prístup ku viacerým informáciám a budú tak môcť robiť lepšie investorské rozhodnutia. Napriek tomu sa určite objavia mnohé problémy počas procesu adaptácie spoločností.

Jedným z najväčších problémov je, že zvyšok sveta bude stále fungovať mimo európskej legislatívy. Dokonca sa môže ukázať, že MiCA nebude fungovať a bude slúžiť ako odstrašujúci príklad pre ostatné krajiny.

Na svetovom ekonomickom fóre v Davose sa nedávno diskutovalo o smerovaní kryptomien. Eurokomisárka Mairead McGuinessová zdôraznila, že MiCA nemá význam pokiaľ ju ľudia nebudú dodržiavať a preto je potrebné vytvoriť pravidlá pre celý svet.

Adopcia kryptomien nenávratne stúpa

Adopcia kryptomien nenávratne stúpa. Zdroj: shutterstock.com/Art Stocker

Prečítaj si tiež: Čo naznačila významná svetová udalosť v Davose? Zlom pre kryptomeny má prísť už v apríli

Kryptomeny čaká kľúčová zmena

O nutnosti regulácie kryptomien vás priebežne informujeme. G20 považuje túto oblasť za jednu z najdôležitejších priorít pre rok 2023. Európska únia je jednoznačným lídrom v presadzovaní novej širšej legislatívy na trhu s kryptomenami. To v konečnom dôsledku posilní adopciu a dostupnosť digitálnych mien pre verejnosť. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Adopcia kryptomien v Európe: skončili časy rýchlych zárobkov?

Kryptomeny budú dostupnejšie vďaka reguláciám z hľadiska vymáhateľnosti kapitálu, bezpečnosti, ale aj volatility. Stabilnejšie cenové pohyby môžu taktiež prilákať inú skupinu investorov.

Zdá sa, že kryptomenový trh už nebude nikdy taký ako predtým. Európska únia plánuje kontrolovať každú transakciu nad 1 000 eur a chce mať kontrolu nad všetkými prevodmi. Kryptomenové spoločnosti nebudú mať na výber a budú musieť akceptovať novú legislatívu. K dnešnému dňu je ale stále priskoro na unáhlené závery, keďže MiCA stále nebola odhlasovaná.

Mohlo by ťa zaujímať: Už nie je cesty späť. Adopcia kryptomien vstupuje do novej éry

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: coindeskTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.