V tomto štáte nemusíte platiť dane z kryptomien
V tomto state nemusíte platiť dane z kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Wit Olszewski/alexgo.photography

Zhoršujúca sa finančná situácia a masívne negatívne dopady sankcií. Aj takto by sme mohli nazvať aktuálnu situáciu v Bielorusko. Štát sa rozhodol s tým bojovať a zaviedol 0 % dane pre niektoré druhy podnikania, aby prilákal zahraničných investorov. Medzi podnikateľské činnosti, ktoré nepodliehajú zdaneniu patrí aj obchodovanie, ťažba a ďalšie aktivity súvisiace s kryptomenami.

Kryptomeny sú tu legálne s 0 % daňovou sadzbou

Ako uviedol portál koinly.io Bielorusko sa ešte v roku 2018 veľmi pozitívne postavilo ku kryptomenám a predstavilo legislatívu, ktorá legalizovala tento druh podnikania. O 5 rokov neskôr prichádza ďalší pozitívny krok.

Od januára všetky typy podnikania s kryptomenami spadajú do kategórie osobné investície a teda sú oslobodené od daní. Cieľom Bieloruska je prilákať viac investorov a podnikateľov, aby si sem preniesli daňovú rezidenciu. Má to pomôcť v boji so zahraničnými sankciami.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Nemusíte cestovať iba do Bieloruska kvôli 0 % dani

Ak držíte kryptomeny dlhšie ako rok, môžeme si dočasne preniesť daňovú rezidenciu aj do Nemecka, kde rovnako je dlhodobé držanie oslobodené od danenia. V prípade obchodovania, ťažby, ale aj stakingu už daň platíte naopak podľa progresívnejšej sadzby, ktorá za istých okolností je ešte nevýhodnejšia ako na Slovensku.

Ak sa rozhodnete vycestovať do Bieloruska alebo Nemecka kvôli optimalizácií daní, tak myslite na nasledovné veci. Nie je dôležité kedy ste nakupovali a v akom štáte ste sa nachádzali pri kúpe kryptomien. Dôležité je, kde sa nachádzate v čase predaja. Preto pri vyšších objemoch nemusí byť zlý nápad si dať 6 mesačnú dovolenku a odcestovať do jednej z týchto 2 destinácií. Prečo na 6 mesiacov? Aby ste si preniesli daňovú rezidenciu, tak musíte v danom štáte, kde sa chystáte kryptomeny zdaniť, byť väčšinu času v roku, kedy ste realizovali predaj.

Prečítaj si aj: Obchodujete s kryptomenami a riešite dane? Táto rada vám ročne ušetrí tisícky eur