Slováci môžu skončiť na úrade prace
Slováci môžu skončiť na úrade prace. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Loveshop a upsvr.gov.sk

Historické zmeny, ktoré zažívame v posledných rokoch, sú veľkou výzvou pre všetkých. Mnohé firmy sa po pandémii už nikdy nevrátili do starých koľají a hľadajú alternatívy, ktoré sú stále viac v trende. Spoločnosť Meta, ako jeden z najväčších zamestnávateľov na svete, ide „príkladom“. Oznámila prepustenie ďalších 10 000 zamestnancov. Správu priniesol portál news.bitcoin.

„Rok efektivity“ v Meta

V závere minulého roka prišlo v materskej firme Facebooku ku veľkým čistkám. O prácu prišlo dohromady viac ako 11 000 zamestnancov a Mark Zuckerberg vtedy oznámil, že to nie je koniec. Pre rok 2023 si dal za cieľ zrušiť, vtedy ešte nedefinovaný počet pracovný miest po celom svete. Informovali sme o tom v článku Meta plánuje veľké prepúšťanie zamestnancov. Aký má na to dôvod? Urobiť tak chcel v rámci šetrenia a reakcie na nestabilnú geopolitickú a hospodársku situáciu.

Teraz spoločnosť zverejnila informáciu, že do konca 2023 prepustí ďalších 10 000 zamestnancov, nakoľko jej hlavné smerovanie finančných zdrojov sa obracia iným smerom. Vynára sa otázka, či je to skutočne dôvod prepúšťania alebo Meta je tiež hlboko zasiahnutá súčasnou prehlbujúcou sa recesiou.

Meta opäť prepúšťa
Meta opäť prepúšťa. Zdroj: shutterstock.com/Rokas Tenys

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Finančné problémy

Spoločnosť Meta dostala začiatkom tohto roka mastnú pokutu vo výške 400 miliónov eur od európskeho regulátora za údajne nekalé praktiky pri narábaní s osobnými údajmi klientov a „nútenie“ užívateľov ku súhlasu so zasielaním personalizovaných reklám.

Spoločnosť každý rok investuje okolo 10 miliard dolárov to metaverse. Mnohí kritici odsúdili tento krok, ako neefektívne nakladanie s peniazmi spoločnosti. Tá vtedy oznámila aj plán pokračovať v podobnom tempe investícií pre rok 2023. Dohromady by tak mala Meta tento rok vynaložiť 9,4 miliardy dolárov na výskum a budovanie metaverse. Považujú to za významnú investíciu do budúcnosti, o čom svedčí aj premenovanie spoločnosti z Facebook Corporation na Meta Platforms.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

 

Umelá inteligencia ohrozuje aj vaše pracovné miesto

To, čo sa ešte pár rokov zdalo utópiou a bolo terčom výsmechov ako konšpiračná teória, sa pomaly začína napĺňať. Presné plány na digitalizáciu sveta, na zrušenie pracovných miest a nahradenie automatmi a strojmi, sa realizujú s dokonalou precíznosťou. Vrátnikov na parkoviskách nahradili rampy a automatické pokladne, predavačov v obchodoch samoobslužné pokladne. Dubajské metro už jazdí bez vodičov a v USA otvoril známy reťazec prvú reštauráciu bez personálu.

„Naša najväčšia investícia smeruje do rozvoja umelej inteligencie a jej zabudovania do každého nášho produktu. Máme infraštruktúru na to, aby sme to dokázali v bezprecedentnom rozsahu, a myslím si, že zážitky, ktoré to umožní, budú úžasné,“ povedal Mark Zuckerberg po oznámení novej vlny prepúšťania v Meta. Nie je náhodou, že veľké médiá neustále informujú o tejto novej forme života. Umelá inteligencia už ovplyvňuje a stále viac aj bude ovplyvňovať naše životy.

Umelá inteligencia ovládne svet
Umelá inteligencia ovládne svet. Zdroj: shutterstock.com/thinkhubstudio

V článku Táto technológia je budúcnosť ľudstva – Čo všetko dokáže umelá inteligencia? sme vám priniesli pohľad, ako sa svet zmení pôsobením AI. Na druhej strane sa však Elon Musk, jeden z najväčších podporovateľov rozvoja vyjadril, že Umelá inteligencia predstavuje pre civilizáciu najväčšie riziko. Uvedomuje si, že umelá inteligencia môže byť pre ľudstvo ako v praveku oheň – dobrý sluha, ale zlý pán.

Znižovanie počtov zamestnancov sa tak netýka iba veľkých technologických firiem typu Meta, Microsoft či Apple. Aj naše miesta môžu nahradiť stroje a AI. V článku sme vás informovali, že aj našu redaktorskú prácu, môže čoskoro prevziať umelá inteligencia. Je tu teda čas, aby sme sa zamysleli a nežili v presvedčení, že „bude ako kedysi“, lebo to už nikdy nebude. Je potrebné aj popri svojej stabilnej práci sa vzdelávať a rozširovať svoje obzory, lebo každému to môže byť do budúcna veľkým prínosom. Neprežijú najsilnejší, ale najprispôsobivejší.

Prečítajte si aj: Ak budeš robiť týchto 5 vecí, tak do niekoľkých mesiacov si vieš výrazne finančne prilepšiť