Toto by si mal robiť ak chceš zbohatnúť
Toto by si mal robiť ak chceš zbohatnúť. Zdroj: shutterstock.com/Fred Cardoso/fotogestoeber

V čase vysokej inflácie a krízy je obzvlášť dôležité porozmýšľať nad riešeniami, ako si finančne prilepšiť. Ako informuje Startitup, reálna mesačná mzda Slovákov minulý rok klesla najviac za posledných 22 rokov. Ako to môžeme zmeniť?

Na Kryptomagazíne sme pre teba pripravili článok s originálnymi radami, ako sa môžeš tento rok posunúť ďalej a výrazne si finančné prilepšiť.  V prvom rade je potrebné byť trpezlivý a prvé výsledky očakávať už o niekoľko mesiacov.

Začni teraz hneď investovať

Peniaze každý mesiac strácajú na hodnote. Preto jediné riešenie, ak nechceš ísť na dôchodok chudobný, je už teraz začať si odkladať časť z výplaty a investovať. Môžeš takto ísť do fondov, dlhopisov, ale aj do rizikovejších aktív, akými sú akcie a kryptomeny. Celý prehľad, do čoho investovať nájdeš v tomto článku: Sporiť ti nestačí – Toto by si mal robiť v čase vysokej inflácie

Poobzeraj sa po lepších možnostiach

Možno práve teraz, v čase krízy a navyšovania nákladov, je správny čas sa poobzerať po iných možnostiach ako sa posunúť ďalej alebo si dokonca nájsť novú prácu. Niekto môže byť v súčasnosti vyhorený. Vtedy je obzvlášť dôležité sa nad tým zamyslieť.

Aj keď napríklad pracuješ v dobrom kolektíve a rád chodíš do práce, avšak si vyhorený a nebaví ťa už 10 rokov robiť to isté, tak má zmysel zvážiť riziká. Či je lepšie trpieť v práci a mať dobrý kolektív, alebo bude lepšie riešenie si nájsť nové zamestnanie. Tam možno nakoniec zistíš, že si ešte viac spokojnejší ako v predchádzajúcej práci. Neboj sa urobiť razantné zmeny.

Každý deň môžeš venovať aspoň hodinu času návšteve kurzov. Alebo ich môžeš sledovať na internete. Prípadne si kúpiť knihu o fotení alebo programovaní a možno zistíš, že popri práci si vieš budovať svoj vlastný biznis. Môžeš si tak finančne prilepšíť, prípadne sa to o niekoľko rokov stane tvojou hlavnou prácou.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Eviduj si svoje náklady a príjmy

Každý z nás míňa mesačne minimálne 10 % svojich peňazí na nepotrebné veci. Môžu to byť zbytočne drahé nákupy. Prípadne cigarety a benzín. Vždy sa dá porozmýšľať, či sa nedá ušetriť napríklad na benzíne tým, že pôjdem do práce pešo, autobusom alebo na bicykli. Niekto zasa platí zbytočne veľa programov ako YouTube premium, Netflix, F1 TV a podobne. V skutočnosti za celý mesiac si pozrieš iba jeden film, za ktorý dáte 7 eur.

Každý úspešný podnikateľ si píše každý mesiac koľko zarobil a minul. Pomáha im to efektívne viesť firmu a šetriť na nepotrebných veciach. Ušetrené peniaze a dajú využiť v horších časoch. Prečo rovnako nepočítať aj rodinný rozpočet? Takmer istotne viem, že tam nájdeš niekoľko nepotrebných položiek, za ktoré platíš predražené peniaze. Ušetrených 10 % každý mesiac vieš využiť napríklad na investovanie a zhodnocovať tak svoj majetok.

Ak máš otázky okolo investovania, alebo chceš poradiť, neváhaj sa pridať k nám do Discord komunity. Môžeš sa sem pripojiť aj ak chceš mať prehľad o dôležitých správach z kryptomenového sveta alebo odoberať notifikácie o cenových pohyboch.

Investovanie nie je len o burze
Investovanie nie je len o burze. Zdroj: shutterstock.com/Romolo Tavani

Investuj do vzťahov

Pokiaľ čo i len raz za týždeň pôjdeš s niekým na kávu alebo čaj, tak tvoja mesačná investícia bude okolo 20 eur. Prečo hovorím, že investícia? Vzťahy a dobré kontakty často bývajú ešte dôležitejšie, ako mať vedomosti. Ukážeme si jednoduchý príklad.

Zostáva mi splatiť 20 000 eur v hypotéke. Som momentálne v zlej situácií a potrebujem požičať aspoň 2 000 eur aby som mal rezervy na niekoľko mesiacov a zvládol ťažké časy. Dobre vzťahy v rodine alebo s kamarátmi vedia zachrániť 200 000 eurovú hypotéku pred exekúciou. Okrem stabilnej práce by si mal celý život pracovať na vzťahoch. Spoznávať nových ľudí a cez nich spoznávať ďalších.

Aj pokiaľ si introvert, vieš pomalými krokmi sa od jedného kamaráta nakoniec dostať ku desiatim. Pokiaľ budeš potrebovať pomôcť finančne, tak vieš za kým máš ísť. Pokiaľ naopak budeš v psychickej nepohode alebo biznis ti bude padať, tak rovnako určite cez dobré vzťahy sa nájde niekto, kto odpovie na tvoju prosbu o pomoc a pomôže. Aj keď nie je ľahká doba, ver tomu, že stále nájdeš veľa dobrých ľudí a skutočných kamarátstiev, ktoré si vieš vybudovať na celý život.

Cez vzťahy si vieš napríklad nájsť lepšie platené miesto alebo dokonca dobre kamarátstvo s tvojím šéfom ťa vie taktiež kariérne posúvať dopredu. Často práve dobré vzťahy majú väčšiu hodnotu ako peniaze.

Uč sa a počúvaj skúsenejších

Ja osobne veľmi rád počúvam rady skúsenejších. Idem sa buď poradiť alebo dokonca si sadnúť na čaj s podnikateľmi, ktorí pracujú v obore 20 a viac rokov. Väčšinou získam po hodinovom alebo dvojhodinovom rozhovore niekoľko zaujímavých myšlienok, ktoré skúšam aplikovať v živote. A veľa z nich funguje.

Ak nikoho podobného nepoznáš, môžeš sa opýtať, či niekto z tvojich skúsenejších kolegov alebo dokonca šéfov, by ti nevenoval chvíľu času. Pravdepodobne nie každý bude mať na teba čas. Ale skúsiť to určite môžeš. Dokonca, možno neskôr vymyslíte spoločný nápad alebo sa zblížite, čo ti umožní kariérny rast.

Ďalší spôsob je čítať knihy alebo počúvať TEDx, kde nájdeš veľa zaujímavých konferencií. Prídeš tak na nové myšlienky a spôsoby ako sa posunúť ďalej. To sa môže do niekoľkých mesiacov, až rokov prejaviť v tvojej peňaženke. Budeš mať viac možností kariérne rásť alebo si nájdeš lepšiu prácu, prípadne vytvoríš vlastný biznis. Neboj sa investovať tvoj čas do vzdelania.

Prečítaj si aj: Sporiť ti nestačí – Toto by si mal robiť v čase vysokej inflácie