Credit Sussie dostala záchranný uver
Credit Sussie dostala záchranný uver. Zdroj: shutterstock.com/rarrarorro/Atstock Productions

Credit Suisse posledné roky urobila niekoľko závažných chýb, v dôsledku čoho prišla o miliardy dolárov. Skutočné problémy sa prejavili až tento mesiac, keď banka za minulý rok vykázala čistú stratu rekordných 7,46 miliardy eur. Patrí ku najviac zadlženým nielen bankám, ale firmám po celom svete. 

Credit Suisse sa spamätáva z problémov

Po dohode so Švajčiarskou centrálnou bankou si Credit Suisse zoberie záchranný úver v hodnote 50 miliárd dolárov, aby zabezpečili likviditu. O úvere informoval cnn.com. Credit Suisse je systémovo dôležitá banka a jej krach by mal dopad nie len Európu ale celý svet. Dokonca sa očakáva, že zlý koniec by mal ešte väčšie následky ako tohtomesačný pád SVB a pád Lehman Brothers v roku 2008. Banka vo vyhlásení uviedla:

„Táto dodatočná likvidita by podporila hlavné podnikanie a klientov Credit Suisse, pretože Credit Suisse podniká potrebné kroky na vytvorenie jednoduchšej a viac zameranej banky postavenej na klientskych potrebách.“

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Akcie banky začali rásť

Credit Suisse odhalila, že za roky 2021 a 2022 mala nedostatky vo vnútorných kontrolách a finančnom výkaze. Napriek tomu tvrdia, že všetky výkazy by mali sedieť so skutočnými číslami banky. Problémov, ktoré mala jedna z najväčších európskych bánk, je nespočetne veľa. Banku opustil aj dôležitý akcionár Harris Associates. O zlom stave banky sme informovali v našom ďalšom článku.

Cenový vývoj akcií Credit Suisse
Cenový vývoj akcií Credit Suisse. Zdroj: google.com

Cena akcií Credit Suisse po oznámení o pôžičke začala rásť a aktuálne sa obchodujú na 2,04 CHF. 

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Prečo majú svetové banky problém

Je bežné, že globálne banky s peniazmi ďalej obchodujú a investujú. To sa ale Credit Suisse vypomstilo, pretože v niekoľkých fondoch, ktoré skrachovali, prišili o veľký objem kapitálu. Krach SVB sa preniesol na 40 000 ďalších menších bánk a spoločností, čo počas tohto roka môže spôsobiť domino efekt a postupne sa prenášať na ostatné firmy.

V rovnakých problémoch sa potápal aj kryptomenový svet počas celého minulého roka. Krach UST a burzy FTX sa neskôr preniesol na Celsius a BlockFi.

Prečítaj si aj: Významná európska banka ohlasuje problémy