Elon Musk sa obáva umelej inteligencie
Elon Musk sa obáva umelej inteligencie. Zdroj: shutterstock.com/Den Rise/Kathy Hutchins

Trh s kryptomenami zasiahla nová mánia v podobe projektov s umelou inteligenciou. Tie dosiahli od začiatku roka obdivuhodné výsledky, pričom niektoré z nich dokázali vzrásť o niekoľko stoviek percent. Pre svetoznámy portál CNBC sa k tejto téme vyjadril aj najbohatší človek planéty – Elon Musk.

Elon Musk a umelá inteligencia

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla, umelá inteligencia v posledných rokoch neuveriteľne vzrástla. Priamym dôkazom je hype okolo projektu ChatGPT. Musk ale prekvapujúco vyjadril obavy.

Jedným z najväčších rizík pre budúcnosť civilizácie je umelé inteligencia. Projekt ChatGPT dosiahol veľký pokrok a schopnosti, no s tým prichádza aj veľké nebezpečenstvo,“ uviedol Elon Musk na svetovom vládnom summite v Dubaji.

Ide o prekvapivé vyjadrenie, keďže Musk je spoluzakladateľom startupu OpenAI, ktorý stojí za vývojom projektu ChatGPT.

Čo je to ChatGPT? Podľa oficiálnych informácii spoločnosti OpenAI ide o tzv. generative Pre-trained Transformer, čo znamená, že ide o variant modelu jazyka GPT, ktorý funguje na báze transformátorov pracujúcich s textom pomocou mechanizmov pozornosti na spracovanie vstupného textu a generovanie výstupného textu. Projekt prešiel pred oficiálnym spustením riadnymi testami v podobe písania kníh, komentárov, novín, článkov a rôznych publikácii.

Projekt OpenAI a ChatGPT
Projekt OpenAI a ChatGPT. Zdroj: shutterstock.com/Ascannio
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

V jednoduchosti teda ide o pokročilú formu umelej inteligencie, ktorá dokáže porozumieť ľudskému jazyku a následne z neho generovať odpovede na základe veľkého množstva údajov.

Úprimne povedané, myslím si, že musíme regulovať bezpečnosť AI. Myslím si, že v skutočnosti predstavuje pre spoločnosť väčšie riziko ako autá, lietadlá alebo medicína,“ dodal Musk.

Nie je to tak dávno, čo Musk uviedol, že umelá inteligencia predstavuje dokonca väčšie riziko, ako jadrové zbrane. Na záver rozhovoru povedal, že nemá v spoločnosti OpenAI žiadny podiel, ani nie je členom správnej rady.

Ak patríte k fanúšikom kryptomien, ktoré sa zaoberajú umelou inteligenciou, môžete sa inšpirovať v našej sérii článkov:

Tento sektor predstavuje veľký potenciál a priestor na rast, keďže sme stále iba na začiatku rastúcej vlny. Rast potvrdzuje aj veľký záujem spoločností, ktoré chcú nasledovať gigantov ako Google či Microsoft. V prípade, že sa bude rozvíjať využitie AI projektov v praxi, môžu mať pred sebou veľkú budúcnosť.

Čítaj ďalej: Známy miliardár George Soros zvyšuje záujem o kryptomeny – Do akých projektov investuje?