Meta bude znovu prepúšťať
Meta bude znovu prepúšťať. Zdroj: shutterstock.com/A Lot Of People/Sergei Elagin

Spoločnosť Meta plánuje ďalšie veľké prepúšťanie zamestnancov po tom, čo v novembri pristúpila k ukončeniu 11 000 pracovných pomerov. Podľa správy Bitcoinist, Financial Times informoval o rastúcich nákladoch Mety, ktorá sa usiluje o ich zníženie.

Masové prepúšťanie je súčasťou stratégie generálneho riaditeľa Marka Zuckerberga. Podľa anonymných bývalých zamestnancov sa táto udalosť má odohrať už v marci, keďže prebieha hodnotenie zamestnancov. Očakávané výdavky spoločnosti pre rok 2023 sa pohybujú od 89 do 95 miliárd dolárov.

Novembrové prepúšťanie priamo ovplyvnilo predovšetkým Instagram, Whatsapp a Facebook. Zároveň bol zrušený nábor pre prvý kvartál v roku 2023. Tento krok stál Metu približne 975 miliónov dolárov, čo predstavuje odstupné na zamestnanca v priemere 88 000 dolárov.

„Jasne som povedal, že toto bol začiatok nášho zamerania sa na efektivitu a nie koniec,“ povedal Zuckerberg a ako ďalší cieľ uviedol stredný manažment.

Prečítaj si tiež: Udalosť týždňa, ktorá rozhýbe finančné trhy – Čo môžeme očakávať?

Akcie Meta klesajú

Spoločnosť Meta za minulý rok vytvorila príjem viac ako 32 miliárd dolárov. Napriek tomu mnohé projekty Marka Zuckerberga zlyhali a priniesli mu stratu viac ako 13,7 miliardy dolárov, o čom sme vás informovali v článku Zuckerberg stratil takmer 14 miliárd dolárov – Metaverzum naďalej vníma ako prioritu.

Akcie Meta v roku 2022 pripomínali trh s kryptomenami, keďže korekcia spôsobila znehodnotenie až o neuveriteľných 76 %. Zaujímavosťou je fakt, že presne rovnaký prepad zaznamenal aj bitcoin. Dňa 31. októbra 2022 akcie dosiahli minimum 88 dolárov a odvtedy narástli na súčasnú cenu 179 dolárov a ich hodnota sa zdvojnásobila.

Meta akcie prudko klesli
Akcie Meta prudko klesli. Zdroj: TradingView

O cenovom zostupe akcií Meta sme vás informovali už skôr. To vytvára otázku finančnej stability jednej z najväčších spoločností na svete. Investori by nemali panikáriť, pretože stále môžeme Metu považovať za stabilnú spoločnosť a pokles cien mnohí využívajú vo svoj prospech. K nákupom by mali obchodníci pristupovať práve v období prehnaného pesimizmu.

Bez ohľadu na finančné zdravie Mety sa zamestnanci pravdepodobne nevyhnú ďalšiemu prepúšťaniu. Otázkou zostáva, či o prácu príde viac ľudí ako v novembri 2022. Podľa údajov z CompaniesMarketCap Meta dosahuje v čase písania článku trhovú kapitalizáciu 465,19 miliárd dolárov a je 13. najväčšou firmou.

Mohlo by ťa zaujímať: Najväčšia európska banka varuje – Recesia bude, a to až na 90 %