[BitcoinTalk] Chlapík, ktorý kúpil 250 000 BTC za menej než 3000 dolárov

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V tomto miniseriáli by sme sa vami radi podelili o štyri fascinujúce príbehy, ktoré majú buď najviac videní, alebo najviac komentárov na stránke bitcointalk.org. V minulom dieli (prečítať si ho môžete tu) to bol príbeh veľkého triumfu ale aj tragédie, kde v hlavnej úlohe účinkoval Hal Finney. Príbeh, ktorý vám rozpovieme v tejto časti, je možno ešte omnoho zamotanejší a neuveriteľnejší.

#3 Kevin – chlapík, ktorý kúpil 250 000 BTC za 3 000 dolárov (2. najčítanejší článok)

Ak máte záujem prečítať si celé vlákno, tu je priamy odkaz.

Jedno z najpopulárnejších vlákien je z 20. júna 2011 a ako asi správne tušíte, pôjde o celkom zaujímavú a kontroverznú tému. Vlákno začína prehlásením človeka, vystupujúceho pod prezývkou Kevin, ktorý sa snaží zo svojho pohľadu popísať incident na Mt. Gox, kde sa mu podarilo získať za zlomok skutočnej trhovej ceny Bitcoiny v hodnote miliónov dolárov.

Toho dňa (20. júna 2011) sa niekto z neznámeho dôvodu rozhodol predať na burze Mt. Gox viac než 250 000 Bitcoinov a nenastavil minimálnu predajnú cenu. Všeobecne sa predpokladá, že predávané Bitcoiny pochádzali z niekoľkých hackerských útokov. Prečo sa ich niekto rozhodol takto hromadne predať, zostáva dodnes tajomstvom.

Tip redakcie: Prehľad najčastejšie používaných technik hackerov

Na burzách, ako je Mt. Gox, sú zvyčajne stovky stálych objednávok „buy orders”, kde sa zadávajú požiadavky na nákup v rôznych množstvách a cenách. Keď niekto zadá svoju objednávku na predaj, systém prejde každú nákupnú objednávku a uspokojí ju, a to od najvyššej ponuky až po dosiahnutie minimálnej ceny. Úplne rovnakým spôsobom fungovalo obchodovanie aj na burze Mt. Gox. V tomto konkrétnom prípade, o ktorom je tento článok, sa ale predajná objednávka pohybovala v radoch stoviek tisícov Bitcoinov a naviac nemala stanovenú minimálnu predajnú cenu. Nie, naozaj nejde o preklep a čítate správne.

Mohlo by vás zaujímať: Skrachovaná Mt. Gox sa chystá odškodniť svojich klientov

Vzhľadom na masívnu veľkosť predajnej objednávky sa rýchlo uspokojil všetok dopyt vo vyšších nákupných objednávkových cenách. Znamená to, že všetkým, ktorí chceli nakúpiť Bitcoin za aktuálnu trhovú cenu (alebo cenu jej blízku), bolo vyhovené. Predaje začínali na hodnote okolo 17,5 dolára a behom niekoľkých minút bola cena nižšia než 10 dolárov. Navyše stále rýchlo klesala. V tom okamihu si šikovný obchodník Kevin všimol, že existuje množstvo objednávok k nákupu BTC za jediný cent – 0,01 dolára. Ich obrovské množstvo by pravdepodobne viedlo k vykúpeniu zostávajúcich Bitcoinov predávaných v rámci tej jedinej veľkej objednávky.

„Mal som na svojom Mt. Gox účte asi 3000 dolárov z predchádzajúcich obchodov. Pozrel som sa na aktuálne trhové štatistiky a uvedomil som si, že existuje množstvo objednávok na nákup BTC za 0,01 dolára. To by pravdepodobne viedlo k vykúpeniu všetkých zostávajúcich Bitcoinov, ktoré tento neznámy predával. Došlo mi, že keď dám nákupnú objednávku za 0,0101 dolára, bude moja objednávka tou prvou, ktorá by sa mala zrealizovať, a ja by som tak mohol od tohto predajcu nakúpiť obrovské množstvo Bitcoinov. Jediným problémom bolo, že stránka Mt. Gox bežala veľmi pomaly a všetci sa zhodovali, že nejde zadávať nové obchodné príkazy. Niekoľkokrát som to skúšal márne, ale nakoniec som sa dostal k možnosti zadať objednávku. Maximálne množstvo Bitcoinov, koľko je možné kúpiť za 0,0101 $. Stránka, pravdepodobne z dôvodu preťaženia, prestala úplne reagovať. Keď som sa po chvíli vrátil, videl som na svojom účte túto správu:

19.1.2011 17:51 Kúpených 259684,77 BTC za 0,0101 USD”

Kevin si potom stiahol do svojej vlastnej bitcoinovej peňaženky necelých 650 Bitcoinov. Presne išlo o 643,27 Bitcoinu, čo bol limit (1000 USD v aktuálnej trhovej hodnote), ktorý vtedy mala burza Mt. Gox nastavený. Hoci mohol ihneď požiadať o limit nový a nový a ďalší a vybrať týmto spôsobom všetky Bitcoiny, rozhodol sa nerobiť nič podozrivé či nevhodné a zvyšok mincí ponechal na svojom Mt. Gox účte.

Odporúčame článok: Peňaženka so 110 000 BTC začala byť aktívna, chystá sa výpredaj?

Potom sa o svoj pohľad na celú vec podelil s ostatnými na fóre BitcoinTalk. To okamžite vyvolalo mnoho búrlivých reakcií. Niektorí ľudia si mysleli, že Kevin bol tým hackerom, ktorý Bitcoiny ukradol a dal príkaz na ich predaj. Iní zastávali názor, že bol jednoducho v správny čas na správnom mieste. Asi najčastejšie bolo vidieť názor, že síce je asi nevinný, ale disponuje ukradnutým majetkom, ktorý by mal vrátiť.

Jednu pozitívnu vec ale celá udalosť predsa len mala – bezpečnosť sa prestala brať na ľahkú váhu.

Záver

Skoro až neskutočný príbeh, čo myslíte? Je podľa vás Kevin zlodej alebo „len” šikovný obchodník, ktorý využil príležitosť? Mal na Bitcoiny nárok, alebo ich mal vrátiť? A ako by ste sa na jeho mieste zachovali vy?

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Zdroj:
99bitcoins.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.