Ako byt dobrý obchodník
Ako byt dobrý obchodník, zdroj: shutterstock.com/Autor: Aleksey Mnogosmyslov

Každý, kto začína s obchodovaním alebo investovaním, by sa mal najprv poriadne vzdelávať, aby vedel, do čoho ide. Kryptomenový svet je stále pomerne nový a neprebádaný, a tak sa určite každý nový investor poteší pár radám. Na internete je materiálov samozrejme viac ako dosť, avšak opakovanie je matka múdrosti. Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké rady by si mal každý začínajúci investor vziať k srdcu. Ako byť teda dobrý obchodník?

1. Akým obchodníkom/investorom ste a akým chcete byť?

Otázka trošku na zamyslenie a sebareflexiu. Skúste sa úprimne zamyslieť nad tým, akým obchodníkom ste a akým sa chcete stať. Ak však už teraz rozmýšľate nad tým, že budete investori ako z filmu Vlk z Wall Street, tak opatrne s takými myšlienkami. Hneď na začiatok treba povedať, že obchodovanie samotné je extrémne stresujúce a môžete rýchlo zistiť, že ste obchodovaním reálne viac prerobili ako zarobili (v prípade, že neviete, čo robíte).

Poďme sa však ale najprv pozrieť na 3 najzákladnejšie typy obchodníkov. Day trader (denný obchodník) obchoduje každý deň a robí pomerne veľký počet obchodov. Swing trader (swingový obchodník) robí obchody, ktoré má otvorené niekoľko dní. Ak to je potrebné, môžu byť otvorené dlhšie, avšak nie o moc. Preto má iba málokedy otvorené obchody viac ako pár týždňov. Tretím typom je dlhodobý obchodník/investor, ktorý zvyčajne kupuje počas dipu (prepadu ceny) a drží svoje portfólio dlhodobo v rozpätí niekoľkých rokov.

Všetky tri kategórie týchto obchodníkov majú svoje čaro a bezpochyby vedia zarobiť nemalé peniaze. Rozdiel je však v stratégiách, ktoré daní investori musia dodržiavať. Každý z nich sa musí dopredu držať zvoleného plánu, a preto je pre vás veľmi dôležité, aby ste si určili, akým investorom chcete byť a držali sa príslušnej stratégie.

Ak chcete pomoc pri obchodovaní s kryptomenami, jednoznačne odporúčame navštíviť web Trading11.com, kde nájdete profesionálne technické analýzy a tipy na obchodovanie, rozbory projektov a kurzy obchodovania.

2. Kedy spraviť obchod?

Ak sa radíte ku ktorémukoľvek z vyššie uvedených typov obchodníkov, majte na pamäti to, že v niektorých prípadoch je najlepší obchod ten, ktorý ste nespravili. Takzvaný over trading (robenie príliš veľa obchodov) je jednou z najčastejších príčin, pre ktoré noví investori prichádzajú o peniaze.

Rovnako sa pred každým obchodom zamyslite, prečo ho robíte. Stačí naozaj iba jedna jednoduchá otázka, na ktorú si musíte zodpovedať. Prečo? Ak sami neviete odpovedať, tak v skutočnosti neobchodujete, ale hazardujete.

Chceš nakupovať Ethereum alebo ďalšie kryptomeny? Odporúčame burzu Binance, kde nájdeš široký výber kryptomien. A ako bonus, keď si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<<, získaš navyše doživotnú zľavu na obchodné poplatky.

3. Sentiment investorov má obrovský vplyv na trh

Technická analýza (TA) je veľmi silný nástroj, ktorý môže pomôcť mnohým obchodníkom aj investorom, avšak treba si hneď na začiatok povedať, že to nie je krištáľová guľa. Trh je totižto pri kryptomenách extrémne volatilný najmä preto, že sa na ňom nachádza pomerne málo peňazí, a tak môže byť ľahko manipulovaný.

FUD a FOMO skratky by vám mali byť už známe. Skrýva sa však za nimi viac, ako si možno na prvý pohľad myslíte. Práve strach, neistota a pochybnosť (FUD), ale aj strach zo zmeškania príležitostí (FOMO), vedia trh riadne popliesť a môžu viesť až k takzvanej Black Swan (Čierna Labuť) udalosti. Ide o udalosť, počas ktorej na trhu príde k pomerne neočakávanej zmene, ktorá má však veľmi veľký dopad.

Práve preto treba mať pri obchodovaní nastavený Stop Loss. Ten vás môže zachrániť práve pri takýchto udalostiach a znížiť vaše potenciálne straty. Trh vie byť nepredvídateľný a práve preto treba byť nadmieru opatrný.

Záver

Každý začínajúci obchodník/investor s kryptomenami by mal byť extrémne opatrný. Práve preto sme sa rozhodli, že s radami pre týchto ľudí určite nekončíme. Vzhľadom na to, že je rád pomerne veľa, pripravili sme pre vás minisériu článkov na túto tému. Ďalší z nich vyjde už čoskoro.

Prečítaj si aj: [Seriál] 5 fáz evolúcie obchodníka s kryptomenami – (5. diel)

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.