Rady pre začínajúceho obchodníka (časť 3.)

Pre začiatočníkov Rady na burze
Rady na burze, zdroj: shutterstock.com/Autor: Creativa Images
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nedávno vyšla druhá časť tohto seriálu, v ktorej sme sa pozerali na to, čomu by mal investor venovať pozornosť ešte predtým, ako sa vôbec rozhodne vložiť peniaze na burzu. Dnes vám prinesieme poslednú časť z tohto seriálu, ktorá bude obsahovať rady, na čo si dávať extrémny pozor po tom, ako sa rozhodnete previesť finančné prostriedky na kryptomenovú burzu. 

6. Zopár najzákladnejších rád o burzách

Vždy používajte 2FA (Two-Factor Authentification – Dvojfaktorová autentifikácia). Vždy, vždy, vždy. Nie, nerobím si z vás srandu a ani sa neopakujem, ale naozaj sa snažím zdôrazniť dôležitosť tohto bodu. Ak totižto držíte svoje kryptomeny priamo na burze, vystavujete ich nebezpečenstvu (ak obchodujete tak samozrejme ide o riziko, ktorého si musíte byť vedomí).

Práve preto by ste si mali vytvoriť portfólio na dlhodobé držanie (alebo mať aspoň také kryptomeny, ktoré neobchodujete pomerne často) a práve tieto kryptomeny by ste si mali z burzy vybrať. Presuňte kryptomeny na bezpečnú hardware peňaženku a tú si bezpečne odložte.

Pri 2FA treba mať na pamäti aj to, že by ste mali používať nie SMS autentifikáciu, ale device-based autentifikáciu (napríklad Google Authenticator). SMS autentifikácia už bola hacknutá, takže sa nedá povedať, že by šlo o úplné zabezpečenie. Rovnako sa snažte mať aj iné heslá na iných burzách. Ide o opatrenie, ktoré síce môže ísť na nervy a je otravné, ale ide predsa len o vaše peniaze.

7. Nič ste nezmeškali

Spomaľte. Netlačte na pílu. Ak ste sa rozhodli robiť denného obchodníka (day trader), pamätajte, že príde ďalšia raketa na mesiac alebo ďalšia pumpa. To isté platí aj keď ste krátkodobý investor. Nebojte sa, váš čas ešte určite príde. Nechcite až príliš obchodovať a čo najskôr zarobiť, môže sa vám to škaredo vypomstiť.

8. Nikdy neobchodujte sami

Ak sa rozhodnete, že začnete obchodovať s kryptomenami sami, môžete sa ukrátiť o rôzne benefity a hlavne o obrovskú pomoc a vzdelanie. Aj napriek tomu, že sa nájdu ľudia, ktorí sú stále proti plateným skupinám, vám vedia dané skupiny priniesť do života, ale najmä do kryptosveta, skutočne veľa.

Pochopiteľne, že pokiaľ sa rozhodnete zaplatiť si členstvo v skupine iba so signálmi, pridaná hodnota naozaj nemusí byť veľká. V danej skupine totižto iba slepo poslúchate príkazy od adminov (alebo by ste mali poslúchať – to je zväčša cieľ danej skupiny). Nič sami netvoríte a ani sa tým nijako neposúvate vpred. Ak poslúchnete ich signál a ten skutočne vyjde, tak jediné, čo sa stalo je, že ste niečo na ňom zarobili. Ak poslúchnete ich signál a ten sa nepodarí, tak ste o peniaze prišli. Vaše vzdelanie o kryptomenách sa však nikam neposunulo.

Druhou a oveľa podstatnejšou a kvalitnejšou skupinou pre začínajúcich investorov a obchodníkov, sú vzdelávacie skupiny. Treba si dávať pozor, aby nešlo o signálové skupiny preoblečené za vzdelávacie. Pri tých vzdelávacích ide o to, že vám môžu (ale nemusia) poskytnúť aj signály, avšak ich primárnym cieľom je informovať o trhu, novinkách a na základe toho sa snažia ľuďom objasniť, čo sa deje a prečo sa to deje. Práve tieto informácie a skupiny sú kľúčové pre nováčikov a vedia im veľmi pomôcť.

Nemusíte však za kvalitné informácie a skupiny platiť (avšak vie to pomôcť, pretože spoplatnené skupiny si oveľa viac kontrolujú svoj obsah). Vtedy si však treba skupiny vyberať ešte o čosi starostlivejšie. Tým vás však nechceme odradiť, pretože pokiaľ už nájdete dobrú skupinu s kvalitnými informáciami, tak váš život v kryptosvete bude oveľa lepší. Dozviete sa viac, získate kontakty a hlavne sa máte koho pýtať. A to vie pomôcť vždy.

Záver a rady

Týmto článkom našu sériu o radách pre začínajúcich investorov a obchodníkov uzavrieme. Rád a tipov je, pochopiteľne, ešte oveľa viac, avšak to by sme museli napísať minimálne 25 až 30 článkov. Preto sme sa rozhodli vybrať iba tie najpodstatnejšie, ktoré by vám mali pomôcť pri rušných kryptomenových začiatkoch.

Záver 2.0

Kľúčom ku šťastiu, spokojnosti aj finančnému úspechu je trpezlivosť. Dajte všetkému čas. Nebojte sa riskovať a stratiť peniaze zo začiatku, ale vždy si z toho niečo zoberte. Snažte sa učiť z každého vášho kroku. Pamätajte si, že v kryptosvete nie je ťažké zarobiť peniaze, ale nestratiť ich.

Prečítaj si aj: TOP 10 spôsobov, ako neinvestovať na burze – Vyhnite sa týmto chybám

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.