Prečo Bitcoin stále padá a čo čakať najbližšie obdobie?

Novinky Dôvody prečo Bitcoin padá
Dôvody prečo Bitcoin padá. Zdroj: Shutterstock.com/dewa hartawan
BitmarketsBitmarkets

V dnešnom článku sa pozrieme na dôvody, prečo Bitcoin a altcoiny tak prudko padajú. Od ATH z minulého roku sa cena Bitcoinu prepadla už o 70 %. Ak by sme brali do úvahy len rok 2022, tak prepad je aktuálne 55 %. Ide tak o jednu z najväčších korekcií v histórii kryptomeny.

Regulácie a Bitcoin

Globálny kryptotrh je pod drobnohľadom svetových vlád počas toho, ako sa snažia regulovať kryptomeny. India musí predložiť návrh zákona o kryptomenách. Ten sa snaží zakázať všetky súkromné ​​kryptomeny v Indii. Krajina tiež uvalila 30-percentnú daň na kryptomenových investorov. V súčasnosti India kryptomeny nereguluje, ale ani ich nelegalizuje.

V januári 2022 ruská centrálna banka navrhla zakázať používanie a ťažbu kryptomien na ruskom území s odvolaním sa na ohrozenie finančnej stability, blahobytu občanov a suverenitu menovej politiky. Regulačné výzvy tak sťažili investorom vstup do kryptomien.

Úrokové sadzby

V snahe bojovať s infláciou sa americká centrálna banka rozhodla zvyšovať úrokovú sadzbu. Fed bude aj naďalej nasledovať túto agresívnu stratégiu s cieľom obmedziť rekordne vysokú infláciu. Avizoval už zvýšenie sadzby o 75 bázických bodov. Agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb sa bežne považuje za hlavný indikátor recesie.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Do čoho investovať počas vysokej inflácie? Porovnanie globálnych trhov

Akciový trh

Kryptotrh a Bitcoin vysoko korelujú s akciovým trhom. Ak je na akciovom trhu zaznamenaný klesajúci trend, to isté sa replikuje aj na kryptomenovom. Mnohé z faktorov, ktoré ovplyvňujú akciový trh, ovplyvňujú aj ceny kryptomien.

Cenové pohyby BTC sú veľmi podobné cenovým pohybom Nasdaqu, ktorý sa zameriava na technologické akcie. Zatiaľ čo kryptomenové trhy by v ideálnom prípade mali fungovať nezávisle od tradičných trhov, napriek tomu boli citlivé na pohyby akcií. Potrebné je však pripomenúť, že ceny kryptomien spadli niekoľkonásobne viac ako ceny akcií. Problémom je predovšetkým stále budujúca sa dôvera investorov.

Kolaps Terry

Ide o udalosť, ktorá mala vážne následky nielen pre investorov, ale aj pre celý svet kryptomien. Mnoho investorov prišlo o svoje celoživotné úspory uložené v kryptomenách LUNA a UST. Stablecoiny majú mať rovnakú cenu ako americký dolár alebo iná fiat mena a existujú predovšetkým preto, aby sa kryptomenoví investori mohli ľahko dostať do fiatu a von z neho bez tretej strany.

Keď stablecoin UST a LUNA začali strácať hodnotu, Terraform Labs (spoločnosť stojaca za Terra) pripravila plán na predaj všetkých svojich bitcoinových rezerv, aby vrátila UST späť na 1 dolár, čo sa im nakoniec nepodarilo. V dôsledku toho vymazali z trhu viac ako 40 miliárd dolárov. A práve tento krach súvisí s dôverou, ktorú sme si spomínali pri akciovom trhu.

Zdá sa, že chýbajúce objemy nakupujúcich sú výsledkom viacerých negatívnych faktorov, ktoré ovplyvňujú aktuálny sentiment trhu. Dôvera investorov v kryptomeny je aktuálne nalomená a neprispieva tomu ani zhoršovanie globálnych podmienok. Kryptomeny sú stále rizikové a v časoch recesie investori menej inklinujú k riziku.

Prečítaj si tiež: Kurz eura voči doláru je na 5-ročnom minime. Prečo euro padá?

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.