Pokles na trhu s kryptomenami
Pokles na trhu s kryptomenami. Zdroj: Shutterstock, whiteMocca

Ako dlho môže trvať pokles na trhu s kryptomenami? To je otázka, na ktorú by chcel poznať odpoveď každý obchodník. Čo ukazujú historické dáta?

Pokles na trhu s kryptomenami

Aktuálne sme svedkami ďalšej výraznej korekcie na trhu s kryptomenami, ktorá trvá už 7 mesiacov. Ide v poradí o piaty historický pokles. Ako dlho bude trvať? Na túto otázku nepozná odpoveď nikto. Výrazne nám však môžu pomôcť historické údaje.

Na úvod je dobré poznať rozdiel medzi klesajúcim trhom, recesiou a depresiou.

Klesajúci trh sa definuje ako pokles trhu o viac ako 20 % v dôsledku negatívnej nálady investorov. Tento stav musí trvať minimálne 2 mesiace. V prípade akciových trhov sa klesajúci trh objavuje každé tri až štyri roky. V prípade kryptomien je to približne každé dva roky.

Recesia predstavuje obdobie minimálne dvoch po sebe idúcich štvrťrokov hospodárskeho poklesu. Recesia sa na trhu objavuje približne raz za desať rokov. Ide teda o pokles celého hospodárstva, a to je podstatný faktor a rozdiel.

Depresia je v podstate dlhodobá recesia, ktorá trvá 3 a viac rokov. Ide o veľmi zriedkavý jav. V USA sa tento stav naposledy odohral v rokoch 1930 – 1940.

Aj keď sa v tomto článku venujeme trhu s kryptomenami, je dobré pozrieť sa aj na akciové trhy. Predsa len v oboch prípadoch hovoríme o finančných trhoch, ktoré sú si v niečom podobné a často sa medzi nimi objavuje korelácia.

Prečítaj si tiež: Na stole je nová kryptomenová legislatíva, SEC ho neprijal moc pozitívne

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Definícia súčasnej situácie

V akom stave sa teda aktuálne nachádza trh s kryptomenami a akcie? Sme v klesajúcom trhu? Áno. Dôvod je jednoduchý. Už niekoľko mesiacov evidujeme na oboch spomenutých trhoch výrazný pokles.

Ide o recesiu? Taktiež je odpoveďou áno. Rok 2022 sa zatiaľ nesie v znamení zhoršujúcej sa globálnej ekonomiky. Existuje veľká pravdepodobnosť, ktorej sa drží veľká časť analytikov, že tento stav potrvá až do roku 2023.

História

Ako dlho trval pokles na trhoch s kryptomenami v minulosti? V rokoch 2011 – 2012 trval pokles približne 185 dní a dosiahol 40 %. V roku 2013 až 2015 to bolo 415 dní s poklesom až 83 %. V rokoch 2017 až 2018 trval pokles celý rok a straty dosiahli až 84 %. Pred dvoma rokmi trval pokles 260 dní a dosiahol 62 %.

Ak by sme sa zamerali na historické údaje, môžeme dedukovať, že aktuálny pokles ešte zrejme nejaký ten čas potrvá. Svet kryptomien je však taký nevyspytateľný a nepredvídateľný, že sa môže udiať čokoľvek.

Čítaj ďalej: Kiyosaki: „Krach je najlepší čas na zbohatnutie.“ Kedy chce nakupovať Bitcoin?