FED oznámil ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb
FED oznámil ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb. Zdroj: https://www.shutterstock.com/ Niphon Subsri

Americká centrálna banka dnes oznámila ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Ide o reakciu na vyššiu infláciu, ktorá dosiahla v USA 8,6 %. FED tiež oznámil spomalenie hospodárskeho rastu Spojených štátov a nárast nezamestnanosti.

FED zvyšuje úrokové sadzby

Americká centrálna banka dnes avizovala ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb. Ide tak o ďalšie zvyšovanie v rade, ktoré začalo už minulý mesiac ako reakcia na rastúcu infláciu v USA. FED dnes oznámil, že zvyšuje sadzby o 0,75 bázických bodov, čo je viac, ako očakávali ekonómovia a analytici trhu. Agresívnejšie zvýšenie je reakciou na rast inflácie v mesiaci máj, ktorá prekonala krátkodobý pokles v apríli. Keďže sa analytici domnievali, že inflačný vrchol dosiahli USA v marci, nárast v máji prehĺbil obavy o stav ekonomiky.

Podľa agentúry Reuters ide o najväčšie zvýšenie sadzieb, ktoré americká centrálna banka uskutočnila, od roku 1994. FED ďalej upozornil na spomalenie hospodárskeho rastu a pokračujúci rast nezamestnanosti.

Inflácia zostáva zvýšená, čo je odrazom nerovnováhy ponuky a dopytu v súvislosti s pandémiou, vyšších cien energií a širších cenových tlakov,“ uviedol Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu centrálnej banky vo svojom vyhlásení na záver svojho posledného dvojdňového zasadnutia vo Washingtone. „Výbor je pevne odhodlaný vrátiť infláciu na úroveň svojho 2-percentného cieľa.“

Inflácia sa v Amerike drží na 40-ročnom maxime a nepoľavuje. Ako príčiny FED uvádza následky pandémie COVID-19 a prebiehajúcu vojnu na Ukrajine. Trhy sa aj po informácii naďalej nachádzajú v poklese, ktorý nastal dva dni dozadu. Bitcoin sa obchoduje tesne nad cenou 20 000 dolárov a dolárový index opäť posilnil.

Čítaj ďalej: Aké výhody má dlhodobé držanie akcií a kryptomien?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance