Americky trh ďalej klesá
Americky trh ďalej klesá, shutterstock.com/FOTOGRIN

Po včerajšom oznámení Americkej centrálnej banky (FED) o výraznom navýšení úrokovej sadzby až o 75 bázických bodov sa spustila na globálnych trhoch ďalšia vlna výpredajov.

Bitcoin sa v čase písania článku iba tesne obchoduje nad cenou 20 000 dolárov. Oveľa horšie to zvládajú najväčšie americké indexy S&P500, DJ30 a NASDAQ100, ktoré sa opäť prepadli na ďalšie lokálne minimum. Všetky spomínané indexy za posledných 24 hodín stratili približne 3 % svojej hodnoty. Najhoršie je na tom NASDAQ100, ktorý je od začiatku roka v strate už viac ako 30 %.

Graf indexu Nasdaq
Graf indexu Nasdaq, zdroj: tradingview.com

Začína sa veľká recesia?

Poklesy najväčších indexov o 30 % v minulosti boli predzvesťou alebo výsledkom turbulentnej situácie na trhoch. Naposledy index NASDAQ100 spadol o viac ako 30 % ešte počas koronakrízy v roku 2020. Keďže ide o silný technický index obsahujúci prevažne gigantov pôsobiacich v online priemysle ako Apple či Google, ktorým sa počas koronakrízy pomerne darilo, tak pokles nebol až taký značný, naopak, nasledoval skôr rast. Teraz je situácia opačná. Či už následky koronakrízy, nedostatok čipov ale aj vojna na Ukrajine majú na globálny trh veľmi negatívny vplyv.

Sled týchto niekoľkých nepriaznivých udalostí sa prejavil už v inflácii a vysokých cenách, po ktorých môže nasledovať stagflácia či dokonca deflácia. Pred nami je september, ktorý sa označuje za najhorší mesiac v roku na globálnom trhu.

Za veľmi podobných podmienok ako v súčasnosti za začala veľká kríza v 30. rokoch minulého storočia alebo kríza v roku 2008. V oboch prípadoch to bolo v dôsledku niekoľkých negatívnych fundamentov, depresie a ďalších faktorov.

Prečítaj si aj: Stratégia pre aktuálny pokles Bitcoinu – ako teraz profitovať?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance