Euro voči doláru prudko padá. Zdroj: Shutterstock.com/NATALIA61

Je to už zhruba 1 rok, čo kurz eura voči doláru kontinuálne klesá. Vrchol bol zaznamenaný v máji 2021 na kurze približne 1,22 euro/dolár. Odvtedy však kurz klesol o 15 % a aktuálne sa nachádza na hodnote 1,04 euro/dolár. Naposledy bol taký nízky kurz eura zaznamenaný pred viac ako 5 rokmi. Čím to môže byť spôsobené?

Na grafe nižšie vidíme, že takýto nízky kurz eura bol na trhu v decembri 2016. V súčasnosti graf neindikuje zastavenie korekcie, a preto je na mieste položiť si otázku, či bude kurz aj naďalej padať. Ak by totižto kurz spadol ešte nižšie, dosiahol by hladinu, ktorú sme nenavštívili od novembra roku 2002. Euro bolo voči doláru takto slabé naposledy pred 20 rokmi.

Euro vočí doláru prudko padá
Euro voči doláru prudko padá. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: „Európa bude skôr v recesii ako USA!“ tvrdí riaditeľka giganta Citigroup

Spadne euro na 20-ročné minimum?

Ak hovoríme o intervale 20 rokov, tak určite stojí za zmienku fakt, že dolárový index DXY dosiahol len nedávno 20-ročné maximum. Nie je tak prekvapením, že väčšina aktív stráca hodnotu voči doláru, ktorý zažíva rastúci trend, aký sme dlho nevideli.

Čím však môže byť takýto prepad eura spôsobený? Pravidelné zasadnutia Fedu začali už pred nejakým časom a zvyšovanie bázických bodov je už na pravidelnom poriadku. Oneskorená reakcia ECB však spôsobila, že kurz slabne. Aj ECB však plánuje zvyšovať úrokové sadzby.

Najbližšie zasadnutie ECB sa bude konať v júli a banka plánuje zvýšiť úrokovú sadzbu o 0,25 bázických bodov. Ďalšie zvýšenie by malo nastať v septembri. Či však bude stačiť zvyšovanie len o 0,25 bodov, je diskutabilné, keďže samotný FED už zvyšuje sadzbu o 0,75 bodov.

Záver

Najbližšie obdobie pravdepodobne kurz eura nebude rásť. V porovnaní s Fedom navyše plánuje ECB postupné zvyšovanie o 0,25 bodu. V súčasnosti je úroková sadzba eurozóny stále záporná.

Mohlo by ťa zaujímať: Inflácia v eurozóne rastie, Slovensko je štvrté najhoršie