Do čoho investovať počas inflácie?
Do čoho investovať počas inflácie? Zdroj: Shutterstock.com/Yulia Grigoryeva

V tomto článku sa pozrieme na rôzne trhy a ich vývoj od januára 2022. Práve toto obdobie sa vyznačuje vysokou infláciou, ktorú mnohí investori nikdy nezažili. Častokrát ľudia panikária a snažia sa rýchlo zbavovať hotovosti, aby sa uchránili pred rastúcou infláciou. Je to však dobré riešenie?

Americké dlhopisy

Výnosy amerických štátnych dlhopisov sú v dlhodobom rastúcom trende. Výnosnosť sa u väčšiny pohybuje nad 3 %. Nasledujúca tabuľka zobrazuje výnosy dlhopisov podľa časovej periódy.

Výnosnosť americkým dlhopisov
Výnosnosť americkým dlhopisov. Zdroj: cnbc.com

Ako príklad si uvedieme 10-ročné dlhopisy. Od začiatku roka narástli o 120 % a ich výnosnosť sa tak vyšplhala na súčasných 3,23 %. Táto výnosnosť je však napriek slušnému rastu v aktuálnej situácii stále slabá. Ani zďaleka nepokrýva infláciu.

10 ročné dlhopisy
10 ročné dlhopisy. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Inflácia v Európskej únii opäť narástla

EUR/USD

Na grafe nižšie vidíme, ako sa od začiatku roka znehodnotilo euro voči doláru. ECB neskoro reagovala na vysokú infláciu a až v júli plánuje navýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov. Zvýšiť by však mali sadzbu minimálne o 50 bodov. Iba 25 je na takú oneskorenú reakciu príliš málo. Pre porovnanie, FED bude zvyšovať sadzby o 75 bodov, čo v tomto storočí ešte nenastalo. Prepad eura tak v roku 2022 robí zhruba 7,25 %.

EUR/USD
EUR/USD. Zdroj: TradingView

SPX

Index S&P 500 od začiatku roka spadol už o 23,60 %, čo je za pol roka dosť vysoký prepad. Ak teda plánujete investovať do krátkodobých investičných produktov s časovým horizontom 2 – 3 roky, môže sa vám to vypomstiť a v takomto prípade sa v časoch vysokej inflácie zdá, že držanie hotovosti je lepšou voľbou. Samozrejme, ak hovoríme o investovaní na aspoň 10 rokov do akcií, výnosnosť jednoznačne predčí držanie hotovosti.

SPX
SPX. Zdroj: TradingView

Mohlo by ťa zaujímať: Ceny benzínu a nafty neprestávajú rásť, ako vysoko sa môžu dostať?

Drahé kovy

Graf dole ukazuje ceny zlata a striebra. Zlato od januára narástlo mierne o 1,60 %, pričom striebro stratilo približne 5 % svojej hodnoty, čo je stále hlboko pod infláciou. Uchovávateľ hodnoty vo forme drahého kovu sa v inflačných časoch opäť osvedčil. Napriek tomu, kým drahé kovy nenarastú aspoň o infláciu, ich reálna hodnota klesá. Avšak v súčasnosti je to jedna z najlepších volieb, ako minimalizovať straty spôsobené globálnou recesiou.

Zlato a striebro
Zlato a striebro. Zdroj: TradingView

Kryptomeny

Prepad kryptomien sa odvíja od prepadu Bitcoinu. Bitcoin od januára stratil 60 % svojej hodnoty, čím sa stáva najhorším aktívom v prvom polroku 2022. Tento prepad je viac ako dvojnásobný v porovnaní s akciami. Bitcoin ako uchovávateľ hodnoty zlyhal v časoch inflácie a je naivné si myslieť, že také rizikové a mladé aktívum bude predstavovať bezpečný prístav pre investorov, ktorí ešte len budujú svoju dôveru na tomto trhu.

Bitcoin
Bitcoin. Zdroj: TradingView

Ako môžeme vidieť, väčšina globálnych trhov utrpela v roku 2022 veľké straty. Najhoršie sú na tom zatiaľ kryptomeny a najlepšie zlato. Výnosnosť amerických dlhopisov síce dlhodobo rastie, no nestačí na rýchlo rastúcu infláciu. Do čoho teda investovať? Určite je dobrou voľbou dlhodobá držba zlata. Následne by portfólio malo obsahovať aj akcie, kde je ideálnou stratégiou DCA z dlhodobého hľadiska v kombinácii s konzervatívnou investíciou v podobe dlhopisov, ktorých výnosnosť rastie.

Kryptomeny sú stále rizikové a vysoká korekcia láka investorov nakupovať lacno. Prepad však môže ešte pokračovať. A čo hotovosť? Ak zvažujete krátkodobé investície, beriete tak na seba riziko, že na konci dňa vaša investícia môže dopadnúť horšie ako držba hotovosti. Určite sa tak odporúča aj držanie hotovostnej rezervy. Tento článok však neslúži ako investičná rada a každý investor by mal riziko zvážiť sám.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance