Polkadot DOT analýza
Polkadot DOT analýza. Zdroj: Shutterstock.com/Pierre Duprey

Vždy, keď dôjde k relevantnému nárastu počtu derivátových zmlúv, ktoré sú v súčasnosti v hre (otvorený záujem), zvyčajne to znamená, že je zapojených viac obchodníkov. Na termínovaných trhoch sú longy a shorty vždy vyvážené, ale väčší počet aktívnych kontraktov umožňuje účasť inštitucionálnych investorov, ktorí vyžadujú minimálnu veľkosť trhu. V prípade spoločnosti Polkadot (DOT) však tento ukazovateľ často predvídal cenové pády, keď prekonali hranicu 1 miliardy dolárov.

DOT/USD. Zdroj: TradingView
DOT/USD. Zdroj: TradingView

Ku krachu zo 17. apríla došlo po tom, čo DOT dosiahol svoje historické maximum 48,30 USD, čo viedlo k otvorenému záujmu o futures vo výške 1,2 miliardy USD. Počas nasledujúceho týždňa klesol altcoin o 45 % na 26,60 USD, čím sa počet aktívnych zmlúv zvýšil na ekvivalent 600 miliónov USD.

O tri týždne neskôr, 15. mája, došlo k podobnému pohybu, keď Polkadot obnovil svoje historické maximum na 49,80 USD. Tentoraz nasledoval pád o 68 % počas nasledujúcich piatich dní. V dôsledku toho otvorený úrok z futures dosiahol 4-mesačné minimum na úrovni 220 miliónov USD.

Otvorený záujem DOT futures. Zdroj: Coinglass.com
Otvorený záujem DOT futures. Zdroj: Coinglass.com

Všimnite si, ako 28-percentný rast Polkadotu v prvých dvoch novembrových dňoch viedol k rekordnému maximu 53,30 USD. Tiež narástol ukazovateľ derivátov nad hranicu 1 miliardy USD.

Rozvojový fond vo výške 18,9 milióna DOT ohlásený 17. októbra podčiarkol už prebiehajúci rast pred parachain aukciami, ktoré sa očakávajú v polovici novembra. Podľa zakladateľa spoločnosti Polkadot Gavina Wooda sa grant vo výške 960 miliónov dolárov použije na vybudovanie, zlepšenie a vzdelávanie rastúceho ekosystému siete.

Projekty v súčasnosti zhromažďujú kapitál na spustenie svojich parachainových aukcií a investori Polkadot, ktorí chcú podporiť ktorúkoľvek z nich, musia zamknúť svoje DOT na sponzorovaný účet. Na revanš sú investori odmeňovaní.

Ak chceš nakúpiť Bitcoin, Ethereum či iné kryptomeny, jednoznačne odporúčame využiť služby burzy Binance. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky.

Mohlo by ťa zaujímať – Toto je 5 najziskovejších kryptomien tohto roka – Neuveríte, aké mince sa tu nachádzajú!

Medvedí signál pre DOT?

Signalizuje súčasná 1 miliarda dolárov otvoreného záujmu o futures Polkadot potenciálny krach, alebo to bude tentokrát inak? Ako už bolo vysvetlené, metriku otvoreného záujmu nemožno považovať za býčiu alebo medvediu. Aby sme pochopili, či obchodníci s derivátmi používajú nadmerný pákový efekt, mali by sme analyzovať údaje o trvalých futures kontraktoch.

Tento nástroj je preferovaným derivátom maloobchodníkov, pretože jeho cena má tendenciu sledovať bežné spotové trhy. Aby sa vyrovnalo riziko, burzy budú účtovať sadzbu financovania tej strane, ktorá požaduje väčší pákový efekt, a tento poplatok sa platí protistrane.

DOT perpetuálne 8-hodinové futures funding rate za máj. Zdroj: Coinglass.com
DOT perpetuálne 8-hodinové futures funding rate za máj. Zdroj: Coinglass.com

Neutrálne trhy majú tendenciu vykazovať pozitívnu mieru financovania od 0 % do 0,03 %, čo zodpovedá 0,6 % za týždeň. To naznačuje, že to platia long pozície. Priemerná sadzba pred pádom z 15. mája bola o niečo vyššia na úrovni 0,075 %. To je zhruba 1,6 % za týždeň. V tomto čase longové pozície nevykazovali žiadne známky nadmerného pákového efektu.

Jediný možný záver je, že všeobecný krach trhu spôsobil, že investori a obchodníci zúfalo predávali svoje altcoiny, a preto trhy s derivátmi neboli hlavnou príčinou krachu.

Ďalším potešujúcim údajom pre držiteľov Polkadotu je aktuálna 8-hodinová miera financovania DOT na úrovni 0,05 %. To je mierne optimistické a ani zďaleka sa nepribližuje úrovniam, ktoré sa považujú za znepokojujúce. V súčasnosti neexistujú žiadne známky potenciálneho krachu v dôsledku otvoreného záujmu o futures vo výške 1 miliardy USD.

Prečítaj si tiež – Analýza BTC – lokálne minimá sú agresívne skupované býkmi

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre