Kryptomeny a globálna regulácia.
Kryptomeny a globálna regulácia. Zdroj: shutterstock.com/pakie/kan_chana

Kryptomeny sú predmetom regulácie na lokálnej úrovni mnohých jurisdikcií, no zatiaľ neexistuje jednotný globálny rámec. Podľa správy od News Bitcoin, Finančná akčná skupina (FATF) tvrdí, že 200 jurisdikcií sa dohodlo na akčnom pláne na podporu včasnej globálnej implementácie štandardov kryptomien.

Problémom je, že mnohé krajiny nedokázali implementovať svoje predchádzajúce požiadavky na kryptomeny. Akceptácia štandardov FATF vyplynula zo zasadnutia, ktoré sa konalo 22.-24. februára. Dôvodom má byť nedostatočná regulácia virtuálnych aktív v mnohých krajinách, čo vytvára príležitosti pre zločincov a finančných teroristov.

Od 15. októbra 2018 sa sprísnené požiadavky na dohľad nepodarilo implementovať viacerým štátom. FATF sa totiž pri svojich odporúčaniach spolieha aj na globálnu sieť regionálnych orgánov (FSRB) a nie len na vlastných členov.

Už v prvej polovici roku 2024 bude podaná správa, ktorú členovia FATF a FSRB podajú s cieľom sledovať podniknuté kroky na reguláciu a dohľad nad poskytovateľmi služieb digitálnych aktív.

Kryptomeny musia podliehať prísnej regulácii!
Kryptomeny musia podliehať prísnej regulácii! Zdroj: shutterstock.com/24K-Production
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Budú kryptomeny obeťou regulácií?

Regulácie kryptomien sú nevyhnutnou súčasťou vývoja sektoru virtuálnych aktív. Sú cestou ku zvýšenej adopcie, ktorá otvorí dvere širokej verejnosti. V Európskej únii nás čaká regulačný rámec MiCA, o ktorom sa bude hlasovať už v apríli. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Regulácia MiCA klope na dvere. Kryptomeny čaká v Európe dôležitý moment.

Okrem toho sa bude klásť dôraz aj na globálny dohľad nad kryptomenovým sektorom. Už skôr sme vás informovali o tom, že podľa G20 nás čaká koordinovaná regulácia digitálnych mien. Regulácia kryptomien je pravdepodobne najočakávanejšou udalosťou tohto roka, no stále nie je jasné, aký smer naberie.

Fanúšikovia kryptomien by sa ale nemali obávať zániku digitálnych mien z dôvodu ich regulácie. Hranica medzi decentralizovanou adopciou a reguláciou sektoru kryptomien je ale veľmi tenká a regulátori by mali dospieť k ideálnemu kompromisu. Na túto otázku sme hľadali odpoveď v článku Regulácie kryptomien. Prinesú koniec kryptomien alebo stabilitu na trh?

Prečítaj si tiež: Regulácie v USA umlčali bitcoin – Investori z Ázie naopak masívne nakupujú