Ako optimalizovať dane a odvody
Ako optimalizovať dane a odvody. Zdroj: shutterstock.com/Pickadook/GG Digital Arts a financnasprava.sk

Väčšina začínajúcich podnikateľov ani netuší, koľko skutočne zaplatí na daniach a odvodoch. Živnostník v dôsledku platenia odvodov musí veľkú časť zo zisku odvádzať štátu. Následne ešte musí zaplatiť dane. Podobná situácia nastáva aj v prípade zamestnanca vo firme. Preto je lepšie použiť daňovú optimalizáciu. Ako na to a niekoľko možností si ukážeme v tomto článku.

Zmena typu podnikania

Najpodstatnejšia vec, ktorá tie vie ušetriť najviac peňazí, nie len z pohľadu daňovej optimalizácie, ale celkovo výkonu firmy na Slovensku, je zmena typu podnikania. Najčastejšie zabehnutí živnostníci prejdú na firmu. Niekedy dáva zmysel sa zamyslieť, či nie je lepšie hneď na začiatku zaplatiť 250 eur za založenie firmy online. V porovnaní so živnosťou je to násobne viac, ale v konečnom dôsledku táto investícia sa ti môže niekoľkonásobne vrátiť.

V čom je zásadný rozdiel?

Ako živnostník musíš platiť odvody, ktoré sú dokopy z vymeriavacieho základu 33,15 % za sociálne a 14 % zdravotné poistenie. Zo zvyšku musíš ešte zaplatiť daň, ktorá v najhoršom prípade je 25 %. Prídeš tak o značnú časť svojho zisku. Ísť na živnosť sa ti v praxi oplatí (treba ale vždy počítať, že každé podnikanie je individuálne a pravidlo neplatí pre každého rovnako), ak máš príjem približne do 20 000 eur za rok. Vtedy si vieš vyrátať paušálne náklady a tvoje odvody sa budú pohybovať na minimálnej hodnote, ktorá začína na mesačnej platbe 200,72 a 84,77 eur. Dokopy teda 285,49 eur. Pri vyšších sumách sa oplatí ísť viac na firmu.

Porovnanie živnosti a firmy

Nie je zásada, ísť za každú cenu od začiatku podnikať na firmu. Živnosť pri okolnosti, že platíme minimálne odvody a zarábame okolo 20 000 eur za rok, sa určite oplatí. Treba ale dodať, že oproti firme si môžeme zo živnosti vyberať peniaze kedykoľvek chceme a použiť na súkromné účely. U firmy takáto možnosť nie je. Iba za okolností, že si dáme zamestnanecký plat vo svojej firme. V tomto prípade sa ale daňová položka ešte viac predražuje.

Opäť záleží individuálne od podnikateľa. Pokiaľ máš svoje hlavné zamestnanie, kde máš stabilný príjem a firmu si buduješ iba za účelom získania peňazí navyše do rozpočtu, ktoré rok nebudeš potrebovať alebo dokonca ich minieš na náklady, tak má zmysel od začiatku zakladať firmu.

Ak máš otázky okolo investovania a podnikania alebo chceš poradiť, neváhaj sa pridať k nám do Discord komunity. Môžeš sa sem pripojiť aj ak chceš mať prehľad o dôležitých správach z kryptomenového sveta alebo odoberať notifikácie o cenových pohyboch.

Ako urobiť daňovú optimalizáciu

Pokiaľ nie si odkázaný na zisku z firmy, máš väčší biznis, kde tvoj zamestnanecký plat sa stratí vo firme alebo máš rezervy z minulosti, tak z pohľadu daňovej optimalizácie sa oplatí prechod na firmu.

Firma platí iba sadzbu dane 15 %, ak príjmy neprevyšujú sumu 49 790 eur, respektíve 21 %, ak príjmy za zdaňovacie obdobie prevyšujú sumu 49 790 eur. Ak vieš všetky peniaze minúť na náklady (napríklad zobrať si leasing na auto), tak nemusíš platiť nič.

Výber peňazí z firmy

Zvyšný zisk si po roku môžeš vyplatiť z firmy ako dividendy. V tomto prípade už neplatíš vysoké odvody, ale iba 7 % zrážkovú daň. Počas celého roka ale nesmieš si z firmy nič vyberať. V opačnom prípade to budeš musieť zdaniť ako zamestnanecký plat. Následne si môžeš dividendy vyplatiť kedykoľvek. Napríklad aj postupne počas roka a pokryť mesačné náklady.

Ako ušetriť na daniach
Ako ušetriť na daniach. Zdroj: shutterstock.com/Piyapong Wongkam

Maximalizuj náklady

Pokiaľ sa blíži koniec roka a zisťuješ, že za dane zaplatíš z dôvodu vysokých ziskov veľké peniaze, tak stále ich môžeš vynaložiť na náklady firmy. Či už sa jedná o reklamu alebo napríklad vynovenie kancelárie. Niekto môže investovať napríklad do nového auta. V každom prípade sa jedná o investíciu do firmy, ktoré z dlhodobého hľadiska zvyšujú jej hodnotu.

Preto dáva vždy zmysel radšej minút peniaze na rozvoj firmy, aj keď možno nie prvoradý, ako nechať peniaze štátu. Firma môže vďaka tomu rýchlejšie rásť a zároveň pre investora bude mať väčšiu hodnotu.

Zameraj sa na budovanie hodnoty firmy

A tu sa dostávame ku ďalšiemu podstatnému bodu, ktorý potvrdzuje, že miesto zdanenia zisku by sme mali peniaze investovať lepšie, a to do rozvoja firmy. Veľa začínajúcich podnikateľov buduje biznis sám alebo vo dvojici, s cieľom vytvoriť si stabilný finančný príjem.

Firma sa ale už od samotného začiatku dá budovať za účelom neskoršieho predaja investorovi. Alebo i kombináciou vyplácania stabilného príjmu a budovania veľkej, hodnotnej značky. Preto ak vidíš, že tvoje podnikanie generuje posledné mesiace veľký zisk a má malé náklady, tak porozmýšľaj, či nemá zmysel investovať do reklamy alebo sa porozhliadni po nových možnostiach, ktoré by sa v rámci firmy dali vybudovať.

Ako zarobiť viac ako zamestnanec

Ak je tvoj zamestnávateľ ústretový, tak už na prvom pohovore s ním vieš vybaviť prácu na živnosť, prípadne zmluvu o spolupráci cez vlastnú s.r.o. Nefunguje to však vždy a veľa firiem chce mať radšej svojich zamestnancov cez zamestnanecké zmluvy. Ak sa ti podarí vybaviť si prácu na živnosť, prípade cez s.r.o, tak si vieš výrazne prilepšiť.

Z celkového nákladu na zamestnanca, ak nerátame rôzne daňové bonusy, ti štát zoberie 35,2 % za sociálne odvody a 13,4 % za zdravotné odvody. Preto, ak tvoja cena práce je aktuálne 2 000 eur, do rúk sa ti dostane 1 110,17 eur. Ak by si pracoval ako živnostník vo firme, ako sme uviedli už v článku, platil by si iba mesačné odvody a daň v podobe niekoľkých stoviek eur za celý rok. Dokonca v prípade platby na firmu by si platil iba daň a na konci roka dividendy.

Treba ale podotknúť, že táto rada sa nedá uplatniť v každej firme. Záleží vždy na vzťahoch a nastavení danej firmy. Možnosť požiadať o takýto typ práce máš stále, aj keď si nehľadáš novú prácu, preto sa určite opýtaj svojho šéfa.

Bonusová rada pre kryptoinvestorov

Na záver tu máme aj radu pre krypto nadšencov. Ak ste fyzická osoba a váš zisk nepresiahne 41 445,46 eur, sadzba dane bude za predchádzajúci rok 19 %, respektíve 15 %. Nad túto sumu je sadzba už 25 %. K tomu treba pripočítať ešte 14 % odvody.

Ako firma neplatíš odvody, ale iba daň. Ak príjem presiahne 49 790 eur, zaplatíš 21 % zo zisku. Pod túto hranicu daň sadzbou 15 %. Takže, nielen že ušetríš na odvodoch, ale aj sadzba dane je u firiem pri vyšších sumách nižšia. Preto ak chceš obchodovať s kryptomenami alebo investovať, tak už pred prvým nákupom (ak plánuješ investovať vo väčšom a dlhodobo), má zmysel ísť na burzu cez firmu. Viac o téme zdanenia kryptomien sa dočítaš v týchto článkoch: