V novembri 2022 bitcoin sformoval zatiaľ najnižšie minimum poslednej majoritnej korekcie a odvtedy neustále rastie. Preto si mnohí obchodníci kladú otázku, či trh už dosiahol svoje absolútne dno a či je predo dvermi ďalší bullrun. Ak sa rok 2023 naozaj bude niesť v duchu ďalšieho dlhodobého rastúceho trendu, je na čase vysvetliť si, ako obchodovať tento vzostup.
Na grafe nižšie môžete vidieť spotový graf BTC/USD na trojdňovej perióde. Bitcoin od novembrového minima narástol o približne 53 %, z čoho 40 % bolo zaznamenaných v januári, ktorý bol mimochodom najziskovejším januárom posledného desaťročia, ako sme vás informovali už skôr.
Bitcoin a hlavné úrovne rezistencie
V prípade, že cena vstúpi do nového bullrunu, budeme predovšetkým sledovať cenové rezistencie na hladinách 30 000, 36 500, 47 200 a 57 300 dolárov, ktoré sú na grafe zobrazené červenými horizontálnymi čiarami. Zároveň sa môžete pozrieť aj na percentuálne zhodnotenia, ktoré musí bitcoin zaznamenať od trhovej ceny na to, aby tieto ciele dosiahol.
Zároveň najbližšie supportné oblasti sú identifikované na hladine 19 000 a 21 500 dolárov. Najzásadnejšie je pre potvrdenie bullrunu aby cena BTC vytvorila vyššie dlhodobé minimum. Čím vyššie od posledného novembrového minima vznikne, tým pravdepodobnejšie bullrun nastane.
Onchain analýza taktiež signalizuje, že ďalší bullrun by mal vzniknúť práve v roku 2023. Ak sa zaujímate viac o onchain metriky, môžete si prečítať naše posledné články s podobnou témou:
- Držitelia bitcoinu v roku 2023 podľa týchto údajov zbohatnú
- Bitcoin čaká vo februári historická udalosť
- Bullrun môže pokračovať – Bitcoin potvrdil dôležitý signál, ktorý neposledný nastal pred 3 rokmi
- Počet dlhodobých držiteľov bitcoinu dosiahol rekord. Prečo je to problém?
Teraz, keď už vieme na aké cenové úrovne sa v prípade bullrunu musíme zamerať, je dôležité uvedomiť si, že každý cyklus prináša niečo nové. Posledný rastúci trend bol poháňaný inštitucionálnym dopytom, zatiaľ čo predposledný výhradne retailovým záujmom. V roku 2023 budú témou číslo jedna regulácie. V prípade Európskej únie ide o regulačný rámec MiCA, o ktorom sa viac môžete dočítať v článku Regulácia MiCA klope na dvere. Kryptomeny čaká v Európe dôležitý moment.
Bitcoin a formácia ďalšieho bullrunu
Každý bullrun je menej ziskový a každá majoritná korekcia je plytšia. Toto je fakt, ktorý ukazuje historický cenový vývoj najväčšieho digitálneho aktíva na svete. Sklon logaritmickej krivky BTC stráca na dynamike a preto by si mal každý obchodník uvedomiť, že bitcoin v budúcnosti nemusí každým cyklom prekonať historické maximum toho predošlého.
Na grafe nižšie vidíme, že posledný bullrun zaznamenal zhodnotenie približne 1 900 %. Ten predposledný ale spôsobil nárast ceny BTC až o 10 000 %. Po halvingu v roku 2012 cena dokonca narástla o neuveriteľných 58 000 %. Pri rovnakej dedukcii by sme mohli dôjsť k záveru, že bitcoin v ďalšom bullrune narastie približne 5-krát menej ako v tom poslednom.
Ak by sme zmerali približný nárast 500 % od novembrového minima, bitcoin by dosiahol 82 000 dolárov. Znamenalo by to, že vytvoril nové maximum, no opäť by bolo zásadne bližšie od toho predošlého.
Prečítaj si tiež: Aktuálne: Bitcoin zaznamenal masívny nárast. Toto je dôležité aktuálne sledovať
Ako obchodovať ďalší rast?
Ako za týchto podmienok obchodovať ďalší rastúci cyklus BTC? Základným odporúčaním je pravidelné dokupovanie, hlavne počas vyšších prepadov, na dennej báze. To znamená, že si môžete určiť niekoľko jednoduchých pravidiel. Ak napríklad klesne cena za 24 hodín o viac ako 10 %, urobíte jednorazový nákup.
Momentálne sme v počiatočnej fáze rastúceho trendu z dlhodobého hľadiska. Preto ak niekto uvažuje nad väčším nákupom, mal by pravdepodobne realizovať obchod v blízkej budúcnosti. Ak totiž trend bude plne rozbehnutý na veľké nákupné objednávky môže byť neskoro a navyše podstupujete vyššie riziko nerealizovanej straty.
Naopak, ak bude bullrun v pokročilej fáze, stratégia by mala fungovať presne naopak a mali by ste začať pravidelne na trhu realizovať predajné objednávky. Mnoho obchodníkov má problém realizovať obchody, no netreba zabúdať na fakt, že lepšie je realizovať nízky zisk, ako žiadny.
Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin masívne rastie – Aké sú dôvody?