Počet dlhodobých držiteľov bitcoinu dosiahol rekord. Prečo je to problém?

Novinky Dlhodobí držitelia sú pre bitcoin problém.
Dlhodobí držitelia sú pre bitcoin problém. Zdroj: shutterstock.com/Velishchuk Yevhen/voronaman
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Počet dlhodobých držiteľov bitcoinu dosiahol nový historický rekord, čo sa javí na prvé počutie ako pozitívna správa. V skutočnosti ale môže mať bitcoinová sieť vážne problémy. Podľa správy CryptoSlate stále viac držiteľov odmieta predať digitálne aktívum, pretože si čoraz viac uvedomujú, aký je bitcoin vzácny.

Najnovšie údaje z analytickej spoločnosti Glassnode naznačujú, že skupina držiteľov, ktorá nepohla s mincami minimálne 1 rok, dosiahla nové maximum (červená krivka). Rovnako dosiali rekord aj držitelia mincí v skupinách nad dvoma, troma aj piatimi rokmi.

Skupina držiteľov, ktorá nepohla s mincami minimálne 5 rokov narástla na úroveň 28 %. Tieto skupiny z dlhodobého hľadiska budú dosahovať stále vyššie maximá. Jedným z dôvodov je stále väčší počet stratených mincí, ktoré umelo navyšujú hodnoty metriky. Ďalším dôvodom je rastúce uvedomenie si vzácnosti bitcoinu a jeho obmedzenej ponuky. Preto je logické, že stále menej ľudí je ochotných bitcoin predávať.

Bitcoin: skupiny držiteľov

Bitcoin: skupiny držiteľov. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Prečo môžu byť dlhodobí držitelia pre bitcoin problémoví

Údaje potvrdzujú, že približne 36 % BTC zmenilo svojho majiteľa za posledných 12 mesiacov. Zvyšných 64 % sa nepohlo a to aj napriek tomu, že cena pred rokom dosahovala 38 000 dolárov. Čím viac bude dlhodobých držiteľov, tým menej bude bitcoin likvidný. O tomto probléme sa viac môžete dočítať v článku Bitcoin bude čeliť vážnemu problému. Rast tejto metriky je neúprosný.

Posledné údaje naznačujú, že nedávny rastúci trend prilákal na trh mnoho investorov a aktivita veľkých hráčov sa zvýšila. Napriek tomu rast aktivity znižuje skupinu dlhodobých držiteľov iba krátkodobo. Dokonca počet dlhodobých držiteľov nemusí klesnúť ani v prípade, že ich percentuálne zastúpenie na trhu klesne.

Ako je to možné? Jednoducho. Ak cena rastie, na trh vstupuje mnoho nových obchodníkov, ktorí zvyšujú skupinu krátkodobých držiteľov a zmenšujú skupinu dlhodobých držiteľov. To znamená, počet tých, ktorí držia bitcoin niekoľko rokov, vôbec nemusí byť znížený.

Z toho vyplýva, že aj keď cena bude v ďalšom bullrune, väčšina dlhodobých držiteľov nebude predávať svoj bitcoin. Stále sa ale nájde menšinová skupina, ktorá bude realizovať zisky a tým metrika dočasne klesne. O tom, aká je pravdepodobnosť ďalšieho bullrunu a ako by mohol vyzerať, sa môžete dočítať v článku Tri najpravdepodobnejšie scenáre vývoja ceny bitcoinu na rok 2023.

Mohlo by ťa zaujímať: Nebuďte chamtiví po bitcoine. Na toto si dávajte pozor

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.