Čo môže nastať, ak USA zakážu kryptomeny?

Novinky Kryptomeny čelia v USA veľkým problémom
Kryptomeny čelia v USA veľkým problémom. Zdroj: shutterstock.com/Mahambah/phanurak rubpol
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny čelia v USA veľkému tlaku, ktorý môže byť mementom pre celý sektor. Krach burzy FTX tak odštartoval vlnu regulačných zásahov a tie budú s veľkou pravdepodobnosťou pokračovať aj v najbližšom období. Ide o veľa, keďže sa začína diskutovať o zákaze kryptomien v USA. Všetci veľmi dobre vieme, aký šok utrpel trh po zákazoch v Číne, no USA sú ťažším orieškom. Čo môžeme očakávať?

Kryptomeny a boj v USA

V túto chvíľu je v hre prežitie kryptomien na najväčšom trhu na svete, v USA. Boj proti kryptomenám začal zákazom stakingových produktov, pričom najvýraznejšie utrpela kryptomenová burza Kraken, ktorá bola nútená ukončiť svoju činnosť v USA a dokonca zaplatiť pokutu vo výške 30 miliónov dolárov.

Viac si môžete prečítať aj v našom článku: Generálny riaditeľ spoločnosti Kraken: Cítim sa hlúpo, že som zaplatil 30-miliónovú pokutu SEC-u

Zo strany Komisie pre cenné papiere a burzy môžeme vidieť zaujímavú stratégiu, ktorá sa zakladá na zastrašovaní. Firmy dostávajú jasné inštrukcie – buď zaplatíte a prispôsobíte sa zákonom alebo budete čeliť zákazu.

SEC bojuje proti kryptomenám

SEC bojuje proti kryptomenám. Zdroj: shutterstock.com/K.unshu

Už od prvotných problémov sa ukazuje, že SEC vníma staking ako nebezpečný nástroj pre vysoké zisky, ktoré boli ponúkané aj klientom. V jednoduchosti, čím viac kryptomien vložíte do stakingu, tým väčší podiel zo zisku môžete mať. A práve tento fakt Genslerovmu úradu prekáža a tak sa rozhodli využiť 70 rokov starý nástroj známy pod označením Howeyho test. Ide o nástroj, ktorý vám dokáže pomôcť pri určovaní toho, či je nejaké aktívum cenným papierom alebo nie. Gensler je presvedčený, že sú takmer všetky kryptomeny cenné papiere.

V jednoduchosti povedané, ak kryptografická spoločnosť vytvorí svoj vlastný token, podľa SEC-u vystupuje ako centralizovaný subjekt, ktorý dosahuje zisky z investícii klientov do tokenu spoločnosti. A to je veľký problém. V podstate ide o porušenie základnej myšlienky kryptomien, ktorou je decentralizácia.

Ak za tokenom stojí centralizovaný subjekt, vzniká veľký predpoklad, že môže tento subjekt manipulovať s cenou. Takže kryptomena, ktorá je považovaná za cenný papier je v skutočnosti bezcenná. Nikto by si ju nekúpil, pretože v opačnom prípade by to znamenalo, že ako investor akceptujete jej centralizovanú povahu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Vojna proti verejným blockchainom

Kolaps kryptomenovej burzy FTX vyvolal veľký ošiaľ a postavil na nohy úrady v USA. Tentokrát však pôjde o iný boj, ako pri dokazovaní toho, či je kryptomena cenným papierom alebo podvodom.

Úrady chcú pomaly, ale isto demotivovať ľudí pri investovaní a používaní kryptomien bez toho, aby ich vôbec museli zakázať. Ako to ale vedia urobiť? Musia postupne zakázať časti systému, ktoré kryptomenový sektor živia. Môžu napríklad motivovať banky v tom, aby odmietali vklady a pôžičky zo strany kryptomenových spoločností, čo by znamenalo úplné odtrhnutie bánk od kryptomien. To isté môže nastať aj v prípade problematiky využívania kryptomien ako platobných prostriedkov.

Prezident Obama

Prezident Obama. Zdroj: shutterstock.com/Evan El-Amin

Americká vláda tak v podstate pokračuje v trende, ktorý nastolila vláda prezidenta Obamu. Ten ešte v roku 2013 spustil program postupného udusenia hazardného priemyslu. Nič nebolo zakázané, no vláda postupne bránila týmto spoločnostiam v prístupe k bankám.

Úrady tak v podstate využívajú taktiku, ktorou sa vaše kryptomeny stanú bezcenné. Táto hrozba bude v tomto roku predstavovať najväčšie riziko, ktoré môže vyústiť do omnoho väčších problémov, ako sa zdá.

Čítaj ďalej: Hlavný nedostatok kryptomien, s ktorým je expanzia nemožná