Ako sa stať úspešným obchodníkom
Ako sa stať úspešným obchodníkom. Zdroj: Shutterstock.com/fizkes

Mnoho začiatočníkov a dokonca aj pokročilých obchodníkov na kryptomenovej burze má problém dosahovať stabilný zisk. Vysoká volatilita kryptomien láka investorov vidinou rýchleho zárobku, ktorý sa zo dňa na deň môže stať stratou. V tomto článku sa pozrieme, ako sa zo stratového obchodníka môžeme vypracovať úspešného.

Keď niekto vstúpi na trh, väčšinou vidí silné pohyby, s ktorými sa na iných trhoch stretol len málokedy. Problémom číslo jedna je vyvarovanie sa grafom s rozbehnutými trendami. Podstatou obchodov je hľadať lokálne maximá a minimá. Skoro každý nováčik je FOMO obchodník, ktorý vstupuje a vystupuje z pozície, keď je už neskoro.

Základným pilierom, na ktorom musí každý obchodník budovať stratégiu, je eliminácia vlastných emócií, ktoré nás nútia obchodovať silný trend. Na túto tému sme pre vás spracovali aj článok Ako strach a chamtivosť ovplyvňujú naše výsledky na burze. Takže pravidlom číslo jedna je neobchodovať rozbehnuté volatilné trendy.

Emočný cyklus
Emočný cyklus. Zdroj: vlastné spracovanie

Následne je potrebné tieto trendy aj pochopiť. Obchodník musí vedieť, že trh prebieha v troch fázach: akumulácia, navýšenie dopytu a distribúcia. Cieľom je nachádzať nízko volatilné pásma a následne longovať. Nezabúdajte na to, že je ťažšie hľadať výstupné zóny na kryptomenovom trhu na rozdiel od tých vstupných. Preto realizujte zisky priebežne. To je naše druhé pravidlo.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Kryptomeny hodluje. Je to výhodné?

Mnoho obchodníkov robí chybu v tom, že hodlujú. Na tom, samozrejme, nie je nič zlé, no samotný hodling vám nemusí priniesť zisky ani za 5 rokov. Svet rýchlo napreduje a pravdepodobne väčšina nechce čakať na prvé zisky až o niekoľko rokov neskôr, keď už kryptomeny budú globálne regulované, ako sme vás informovali už skôr.

Priebežné realizovanie ziskov znamená, že keď cena začne stúpať vyššie od vašej nákupnej zóny, postupne budete predávať na viacerých cenových úrovniach. Lepší je istý menší zisk ako riskovať stratu celého zisku. Možno si poviete, že predsa keď začne cena klesať, tak to predám celé až na maxime. Bohužiaľ, tak to nefunguje. Ak začne cena krátkodobo klesať, budete si myslieť, že je to len dočasné a chamtivosť vás bude poháňať ďalej. Zrazu zistíte, že cena klesá dlhodobo a vy stále držíte nezrealizovaný obchod. Preto je dôležité realizovať obchody. 

Naučte sa realizovať obchody. Kupujte a predávajre kryptomeny
Naučte sa realizovať obchody. Kupujte a predávajte kryptomeny. Zdroj: Shutterstock.com/Ground Picture

Denné obchodovanie vyžaduje samostatnú kapitolu. V tomto článku si ale vysvetľujeme, ako sa z obchodníka, ktorý z času na čas kúpil a predal kryptomenu, stal obchodník, ktorý nemusí denne obchodovať, a napriek tomu je ziskový dlhodobo. Ak vás zaujíma detailné porovnanie toho, či sa oplatí viac hodlovať, alebo, naopak, obchodovať, môžete si prečítať článok Oplatí sa kryptomeny držať alebo pravidelne obchodovať?

Ako obohatiť stratégiu hodl? Veľmi jednoducho. Využívajte veľké prepady na dokupovanie kryptomien a pri konzistentných rastoch predávajte. Skombinujte stratégiu hodl s poznatkami z tohto článku a realizujte obchody. Nebojte sa predávať s nízkym ziskom a nakupovať, keď cena dlhodobo stojí na supporte. Niektorí uprednostňujú aj priemerovanie trhu cez stratégiu DCA.

Na záver si zhrnieme to najdôležitejšie. Na to, aby ste sa stali úspešným dlhodobým obchodníkom sa musíte vyvarovať volatilných trendom. Po úspešnom vstupe na trh sa naučte realizovať zisky aj straty a v neposlednom rade eliminujte svoje emócie. To, aký obchodný štýl uprednostníte, je na každom z vás.

Mohlo by ťa zaujímať: Svetoznámy krypto-investor radí, ako začať s investovaním do kryptomien a neprísť o peniaze