Long a short pozície – ako obchodovať aj v čase poklesov na trhu

Návody Short long pozície návod
Short long pozície návod. Zdroj: Shutterstock.com/g0d4ather
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Keď hovoríme o obchodných príkazoch, tak analytici a tvorcovia trhu často spomínajú dlhé long pozície alebo krátke short pozície. Zatiaľ čo dlhé a krátke pozície vo finančných záležitostiach môžu odkazovať na niekoľko vecí, v tomto kontexte sú dlhé a krátke pozície skôr odrazom toho, ako predikuje investor budúci pohyb trhu.

Dlhé a krátke pozície sú dve strany obchodu uskutočňovaného dvoma alebo viacerými stranami, pričom dlhá pozícia označuje jednoducho nákup aktíva s očakávaním zisku. Na druhej strane, krátka pozícia označuje situáciu, keď obchodník predáva aktívum s úmyslom ho neskôr spätne odkúpiť za nižšiu sadzbu, pričom aktívum nie je jeho.

Pozícia určená vo finančnom aktíve uvádza množstvo majetku vo vlastníctve osoby. Osoba sa považuje za osobu s dlhou pozíciou vtedy, keď vlastní aktívum, čo znamená, že zaplatila sumu za nákup aktíva. Držiteľ dlhej pozície má mnoho výhod z vlastníctva tohto aktíva, napríklad, keď sa cena aktíva zvýši, môže ho predať za vyššiu sumu.

Keď osoba predáva aktívum, ktoré nevlastní, hovorí sa tomu, že má krátku pozíciu. Získa zisk, keď cena aktíva klesne. Predajca však predá za vyššiu cenu a počká, kým cena klesne, a potom odkúpi aktívum z trhu za nižšiu cenu, aby pozíciu uzavrel.

Dlhá long pozícia – kúpiť lacno, predať draho

Ak má investor dlhé pozície, znamená to, že investor kupoval v minulosti a vlastní tieto aktíva. Naopak, ak má investor krátke pozície, znamená to, že investor tieto akcie niekomu dlhuje, ale v skutočnosti ich ešte nevlastní.

Príklad – Investor, ktorý vlastní 100 tokenov vo svojom portfóliu, má dlhých 100 tokenov. Tento investor zaplatil v plnej výške náklady za vlastníctvo. Kupoval token za cenu 10 €, čo znamená, že ho nakúpil celkom za 1 000 €. O rok neskôr sa cena vyšplhala na 20 €. Momentálne je v zisku 1 000 €. Long pozícia sa vyplatila.

Krátka short pozícia – predať draho, kúpiť lacno

Je to technika, pri ktorej investor očakáva, že hodnota aktíva sa krátkodobo zníži, možno v najbližších týždňoch. V tomto procese si investor požičia akcie od burzy, aby ich predal inému investorovi. Spoločnosti majú k dispozícii veľké množstvo aktív, alebo si požičiavajú od inej spoločnosti, aby poskytli pôžičku investorovi. Investor však vráti aktíva, ktoré si požičal. Hlavným zámerom je predať akcie za vyššiu cenu a následne ich kúpiť späť za nižšiu.

Príklad – Investor si požičia od burzy 100 tokenov za cenu 10 € a okamžite tokeny predá. Predal teda tokeny, ktoré v skutočnosti nevlastnil a na účte má 1000 €. Teraz čaká, či cena klesne. O rok neskôr cena klesla na 8 €. Investor kúpi rovnaké množstvo tokenov, aké si požičal. Teraz je však náklad na ich na kúpu iba 800 €. Týchto 100 tokenov, ktoré majú teraz hodnotu 800 €, vráti burze. Na účte mu však zostalo 200 € a to je jeho zisk.

Krátky investor si často požičia tokeny na maržovom účte, aby vykonal dodávku. Potom s nádejou, že cena tokenov klesne, kúpi tokeny za nižšiu cenu, aby splatil obchodníkovi, ktorý ich požičal. Ak cena neklesne a bude stále stúpať, predajca nakrátko môže byť predmetom výzvy na dodatočné vyrovnanie od svojho makléra.

Výzva na dodatočné vyrovnanie nastane, keď hodnota účtu investora klesne pod minimálnu hodnotu požadovanú brokerom. Výzva je pre investora, aby vložil ďalšie peniaze tak, aby sa maržový účet dostal na minimálnu udržiavaciu maržu.

Mohlo by ťa zaujímať: Dolárový index dosahuje 20-ročné maximum! Bitcoin reaguje poklesom

Rozdiely a zhrnutie

Long pozícia:

  • Do pozície vstupujete príkazom kúpiť
  • Dané aktívum vlastníte a máte ho nakúpené
  • Zarábate na tom, že cena stúpa
  • Zisk je rozdiel vašej nákupnej ceny a predajnej ceny

Short pozícia:

  • Do pozície vstupujete príkazom predať.
  • Dané aktívum nevlastníte a musíte si ho požičať od burzy. Následne aktívum hneď predáte. Získate tak peniaze na vašom účte a čakáte na pokles ceny. Keď cena klesne, dané aktívum znovu nakúpite za nižšiu cenu.
  • Zarábate na tom, že cena klesá.
  • Zisk je zostatok na účte po vrátení všetkých tokenov, ktoré ste si požičali.

Kde obchodovať short?

Short pozície na kryptomenovom trhu nie sú až také rozšírené. Väčšinou však fungujú forexoví brokeri, ktorí postupne pridávajú do svojich portfólií aj kryptomeny. Tak sa otvára možnosť shortovať aj na kryptomenovom trhu.

Short pozície sú dostupné na burzách Binance, Kucoin, Kraken, Bitmex či Bitfinex. Tieto burzy však pridávajú rôzne obmedzenia, ktorými dávajú najavo, že uprednostňujú pri shortovaní hlavne veľkých hráčov.

Prečítaj si tiež: Návod – čo je to support a rezistencia a ako ich správne používať

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.