Ako strach a chamtivosť ovplyvňujú naše výsledky na burze

Plus Emócie pri obchodovaní
Emócie pri obchodovaní. Zdroj: Shutterstock.com/Banana Oil
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Takmer každý investor z času na čas realizuje obchody na kryptomenových burzách. Napriek dopredu stanovenej stratégii sa ale často stáva, že zrealizuje obchod pod vplyvom emócií. Žiadny obchod by nemal byť vytvorený na základe emócie a už vôbec nie na kryptomenovom trhu.

Existuje mnoho koncepcií psychologického správania počas obchodovania. Pre zjednodušenie sa zameriame predovšetkým na dve základe emócie, ktoré nás ovplyvňujú: chamtivosť a strach. Čím je na trhu vyššia volatilita, tým viac čelíme našim emóciám.

Ako nás riadia emócie

Na obrázku nižšie môžeme vidieť emočný cyklus vo vzťahu k cene, no predtým si musíme vysvetliť základné fázy trendu. Primárny trend sa vo všeobecnosti formuje v troch po sebe idúcich fázach:

  • Navýšenie dopytu – aktivita v sieti rastie, zvyšuje sa počet krátkodobých držiteľov, cena rastie a objemy obchodovania tiež, až do fázy FOMO (fear of missing opportunity).
  • Korekcia – spätný chod ceny smerom nadol, keď cena klesá a vyberajú sa zisky, až pokým predávajúci odmietnu predávať lacno.
  • Akumulácia – po korekcii cena ide bokom. Táto fáza je sprevádzaná zníženou volatilitou a obchodnými objemami. Po akumulácii opäť nastupuje fáza navýšenia dopytu.
Emočný cyklus

Emočný cyklus. Zdroj: vlastné spracovanie

Najväčším nepriateľom každého obchodníka je on sám. Každý človek má v sebe zakorenenú chamtivosť aj strach, ktoré ho ovplyvňujú pri obchodovaní. Obrázok vyššie vysvetľuje cyklus stúpajúcich a klesajúcich trendov v kombinácii s emóciami. Začíname v bode Y, kde je cena dostatočne nízka a trh je v depresii.

Cena je taká nízka, že nakupujúci postupne preberajú nad trhom kontrolu a najlepšie informovaní obchodníci robia prvé nákupy. Cena začína rásť v sektore od A1 po A3, kde nás ženie chamtivosť, ktorá nám bráni v ziskovom predaji a chceme stále viac. Táto fáza pokračuje až do zóny FOMO (A3), keď do trhu naskakujú oneskorení investori.

Opakom je bod X, kde je cena taká vysoká, že ľudia začnú masívne vyberať zisky. Strach výrazne zrýchli pokles ceny, ktorá prudko klesá zo segmentu B1 až do B3. Je dôležité povedať, že strach funguje rýchlejšie ako chamtivosť. Vidíme to aj na korekciách, ktoré dokážu vymazať predošlý rast v priebehu niekoľkých dní.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Prečítaj si tiež: Aké obchodné štýly obchodovať na burze – návod a porovnanie

Ako eliminovať emócie pri obchodovaní?

V prvom rade je potrebné uvedomiť si, keď nastane okamih, že uzatvárame obchod pod vplyvom emócie, a keď tak robíme na základe dopredu stanovenej stratégie. Práve stratégia obchodovania s jasne stanovenými krokmi by mala byť oporným pilierom, ktorý nám pomôže vyhnúť sa emočným obchodom.

Index chamtivosti a strachu

Index chamtivosti a strachu. Zdroj: Shutterstock.com/Spyro the Dragon

Stratégia by mala obsahovať presne stanovené podmienky. Pre inšpiráciu sme vybrali niekoľko príkladov:

  • jednorazový nákup/predaj realizujem, ak kryptomena klesne/stúpne za 24 hodín o viac ako 10 %
  • nenakupujem/nepredávam kryptomenu, ktorá má za sebou viac ako 10 % denného rastu/poklesu (nekupujem počas rozbehnutého vlaku/ nepredávam v panike)
  • obchodujem iba kryptomenu s dopredu stanoveným minimálnym limitom obchodných objemov.

Takýchto podmienok si obchodník dokáže vytvoriť mnoho, pričom cieľom je eliminovať emócie. Keď budeme chcieť otvoriť obchod, stačí sa pozrieť do vami vytvorených podmienok a keď sú splnené, až vtedy realizujeme obchod. Ak splnené nebudú, je dosť možné, že ste neodolali chamtivosti alebo strachu.

Už samotná informácia, že ste ovplyvňovaní na burze emóciami, vám môže pomôcť s nimi bojovať. Je potrebné sa zastaviť a prehodnotiť vaše správanie pred každým jedným obchodom. Na kryptomenovom trhu je to obzvlášť významné, keďže volatilita kryptomien je vysoká a láka na nesprávne a skratovité rozhodnutia.

Mohlo by ťa zaujímať: Návod – význam a pôvod pojmov bearish a bullish v tradingu

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.