Spraví Lightning Network z Bitcoinu menu? Všetko o škálovaní BTC blockchainu

Okazio PCOkazio mobil

Z času na čas príde nejaká správa alebo novinka o tom, ako sa Lightning Networku darí. Prevažne ide o pozitívne správy, čo nás určite všetkých teší, pretože Lightning Network má byť riešením jedného z najväčších problémov Bitcoinu – škálovateľnosti. O čo konkrétne ale Lightning Networku ide? Ako to má dosiahnuť? Aj to sú otázky, na ktoré vám odpovie tento článok.

Škálovateľnosť – problém od samotného počiatku

Už v čase, kedy bol Bitcoin ešte iba v úplných počiatkoch, vývojári upozorňovali na problém škálovateľnosti tejto peer-to-peer kryptomeny. Dokonca úplne prvý verejný komentár na adresu Bitcoinu od Jamesa A. Donalda obsahoval nasledujúce slová:

„Myslím si, že vami navrhnutý protokol nebude schopný dosahovať takú škálovateľnosť, akú bude potrebovať.”

Prečo je ale škálovateľnosť takým problémom? Uvedieme jednoduchý príklad. Bitcoin je po väčšinu času schopný dosiahnuť rýchlosť transakcií zhruba 7tps (transactions per second – transakcií za sekundu). Visa je schopná dosiahnuť priemerne zhruba 24 000tps. A problém je na svete. Ak má totižto Bitcoin konkurovať zaužívaným platobným systémom alebo dokonca štátnym menám, rýchlosť transakcií sa musí rapídne zvýšiť.

Kryptomenová komunita sa snažila (a stále snaží) prísť s rôznymi návrhmi. Tých je skutočne veľa. Od rôznych forkov, cez nové kryptomeny až po samotnú Lightning Network. Avšak celkový konsenzus na túto tému sa bude dosahovať naozaj ťažko. Ak sa však Lightning Network úspešne preukáže v praxi, môže raz a navždy vyriešiť problém kryptomien a ich škálovateľnosti.

Nová bezpečnostná diera v Lightning Network! Zapláta už existuje

Čo je Lightning Network?

Aktuálne funguje Bitcoin ako kedysi telegram. Na poslanie jednej správy prostredníctvom telegramu bolo potrebných veľa ľudí a rovnako aj veľa prostriedkov. Práve preto boli aj jednoduché a pomerne krátke správy predražené. Tak funguje aj Bitcoin. Na poslanie malého množstva Bitcoinu (správy), treba veľa ľudí a súčasne aj veľa poplatkov (transakčné fees, ktoré ani zďaleka nie sú na svojej potenciálnej cene). To celú sieť nielen brzdí, ale aj zahlcuje.

Vývojári a kryptomenoví nadšenci sa preto zamysleli, či je naozaj potrebné zapisovať každú jednu transakciu do spoločnej účtovnej knihy (ledgeru – blockchainu). Práve z tejto myšlienky vznikol nápad na Lightning Network. Ide o sieť, ktorá funguje ako nová vrstva (layer) pripojená na sieť Bitcoinu. Táto nová vrstva bude slúžiť na vytvorenie platobných kanálov medzi akýmikoľvek používateľmi.

Dané platobné kanály môžu slúžiť akokoľvek dlho. Tieto kanály majú hneď niekoľko výhod. Keďže ide o presuny iba medzi dvoma používateľmi, transakcia prebehne takmer okamžite a bude mať takmer nulové poplatky (v ideálnom prípade úplne nulové). Takisto je výhodou, že sieť Bitcoinu sa postupne očistí, keďže nebude preťažovaná ako doteraz. Podarí sa to vďaka tomu, že transakcie v rámci Lightning Networku nie sú zapisované do ledgeru. Až v momente, keď sa kanál uzavrie, sa nový balans oboch peňaženiek (adries) zapíše na blockchain.

Lightning Network v skutočnom živote

Uveďme si ale príklad zo života, na ktorom si ukážeme všetky aspekty Lightning Networku. Ján a Dušan sú kamaráti, ktorí si medzi sebou musia často a rýchlo posielať malé finančné čiastky (napríklad za pivo, večeru alebo zmrzlinu). Ideálne to chcú robiť s čo najnižšími poplatkami a tak si otvoria Lightning Network kanál.

Najprv utvoria multisignature wallet (peňaženku, do ktorej majú vstup iba oni dvaja). Následne musia obaja vložiť do spomínanej peňaženky nejakú čiastku – napríklad po 5 BTC. Od toho momentu môžu spraviť nekonečné množstvo transakcií v rámci daného kanálu. V skutočnosti však ide iba o redistribúciu vloženého množstva Bitcoinov medzi oboma stranami. Ak sa preto Ján rozhodne poslať 2 BTC Dušanovi, spraví tak v rámci kanálu. V skutočnosti však iba Ján pošle vlastnícke právo na 2 BTC Dušanovi. Ten zatiaľ poslané 2 BTC nevlastní.

To sa zmení až keď príde k uzavretiu kanálu. Algoritmus rozdistribuuje Bitcoiny podľa poslednej verzie účtovnej súvahy/výkazu o finančnej situácii (a vlastníckych práv) a pridelí Bitcoiny na dané adresy, čo sa následne zapíše aj na blockchain. V skratke teda Lightning Network umožňuje svojím používateľom vykonať akékoľvek množstvo transakcií mimo hlavný blockchain. Na konci (pri uzavretí kanálu) sa potom všetky transakcie zapíšu ako jedna, ktorá už bude zakomponovaná do blockchainu.

Bitcoin vývojár odhalil najväčší problém s Lightning Network

Lightning Network a Atomic Swaps

Lightning Network môže takisto pomôcť k adaptácii a implementácii takzvaného Atomic Swapu (vo voľnom preklade „atómovej výmene”). V jednoduchosti povedané, pri Atomic Swapoch ide o instantnú výmenu medzi akýmikoľvek dvoma kryptomenami bez toho, aby bola použitá kryptomenová burza.

Ak sa Lightning Network a Atomic Swaps skutočne osvedčia (nielen pri pokusoch, ale aj v reálnom svete pri využívaní miliónmi ľudí), môžu kryptomeny zažiť prerod. Rovnako by mohlo konečne prísť aj k zodpovedaniu otázky, či sa bude za Bitcoiny kupovať káva alebo hamburgery. Práve kombinácia Lightning Networku a Atomic Swapov by to mohla bezpochyby umožniť a preniesť tak kryptomeny do úplne novej roviny. Aj keď pôvodne malo ísť iba o Bitcoin, vyzerá to tak, že LN presiahne hranice tejto kryptomeny. Stellar, Ethereum, Zcash alebo Litecoin môžu patriť medzi najväčších favoritov na adaptáciu Lightning Networku hneď po Bitcoine.

Nevýhody Lightning Networku

Aj napriek tomu, že má Lightning Network bezpochyby niekoľko výhod, nájdu sa aj negatívne stránky tohto kryptomenového zázraku. Všetky z týchto nevýhod sú zatiaľ veľmi špekulatívne. Či príde k niektorej z nižšie uvedených chýb/nevýhod nám ukáže až čas a zvýšený počet používateľov Lightning Networku.

Tou základnou a najlogickejšou je fakt, že keďže Lightning Network ešte nebol poriadne preťažený, tak nevieme povedať jeho úspešnosť. Ak totižto raz naozaj nastane také preťaženie siete, ako sa deje s Bitcoinom, môžeme iba dúfať, že sa s LN nič nestane.

Ďalšou nevýhodou môže byť komplexnosť kanálov. V prípade, že sa Lightning Network rozšíri a zvýši sa počet kanálov, tak by nemuselo byť otváranie ďalších a ďalších kanálov úplne optimálne. V takom prípade by sa transakcie medzi dvoma používateľmi presúvali čo najkratšou cestou (medzi už existujúcimi kanálmi). Avšak vtedy by mohlo prísť nielen k predĺženiu času transakcie, ale aj nárastu transakčného poplatku, čo je presným opakom toho, o čo sa LN snaží.

Rovnako môže aj formovanie centier (hubs) ešte viac scentralizovať Bitcoin, čo je určite ďalšou zlou správou. Hub v tomto prípade predstavuje niečo ako uzol (node) s veľkým kapitálom, cez ktorý by mohla prechádzať väčšina transakcií. A to je opäť problém, pretože by mohlo dôjsť k úmyselnej tvorbe takýchto uzlov, čo by zvýšilo centralizovanosť Lightning Networku a jeho závislosť od jednotlivých uzlov.

Kryptomeny u nás: Slovensko sa pripravuje na regulácie krytomien. Bitcoin má obrovský potenciál! Hovorí šéf NBS

Kto by mal používať Lightning Network?

Keďže sa dopady tejto inovácie ešte len skúmajú, treba všetkých upozorniť na to, že používanie LN môže byť v tejto fáze veľmi náročné. Už iba samotné vytvorenie kanálu môže pôsobiť komplikovane. Mnoho vývojárov preto prosí potenciálnych používateľov, aby boli trpezliví.

Takéto upozornenia vychádzajú najmä preto, že samotná Lightning Network je ešte len v plienkach. Aj napriek tomu, že hneď niekoľko tímov na nej aktívne pracuje (Blockstream, Lightning Labs, ACINQ), implementovať takúto obrovskú sieť nebude vôbec jednoduché. To potvrdzujú aj samotné tímy, ktoré síce potvrdili možnosť spolupráce medzi jednotlivými verziami, avšak pripúšťajú, že všetky z nich majú ešte mnoho nedostatkov. Práve preto sa neodporúča zbesilo púšťať do Lightning Networku úplným nováčikom alebo technicky nie príliš zdatným jedincom.

Záver

Lightning Network patrí určite medzi jednu z najvzrušujúcejších noviniek, ktoré by mohli pomôcť kryptomenovému svetu naplniť svoj potenciál. Aj napriek tomu, že je ešte stále iba v zárodku, už teraz je jasné, že správne implementovanie tejto siete by pomohlo nielen Bitcoinu. Ak by totižto v prípade najväčšej kryptomeny LN uspelo, bezpochyby by sa našli ďalšie kryptomeny, ktoré by takýto úspech chceli zopakovať.

O budúcnosti Bitocinu sme sa nedávno bavili s Dominikom Stroukalom:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri

Zdroj:
cointelegraph.com

txbKvakomat mobil