Milí čitatelia, prajem vám pekný decembrový deň. Neviem ako u vás, ale za oknami miestnosti, kde pre vás pripravujem nové články, sa už rozprestiera biela zimná perina. Aj na kryptomarkete je aktuálne celkom pokoj. Prešli sme si však najhorším mesiacom za posledných 7 rokov. V tomto článku si overíme, o koľko percent Bitcoin v novembri vlastne spadol. Reč bude taktiež o technológii Lightning Network.

Bitcoin v novembri klesol o 37 %

Na drvivej väčšine českých a slovenských webov, ktoré sa venujú kryptomenám, sa môžete dočítať o novembrovom páde Bitcoinu ako o 37% oslabení. Túto správu všetci prevzali od americkej televíznej a rozhlasovej spoločnosti CNBC, popr. ju ďalej šíria už medzi sebou. Poďme sa teda spoločne pozrieť, ako k takému číslu toto svetoznáme médium dospelo.

V citovanom článku sa hovorí, že Bitcoin naposledy prekonal podobný (resp. vyšší) pád v apríli 2011, kedy jeho cena klesla približne o 39 %. Ďalej sa tu uvádza, že sú digitálne meny momentálne v 70% prepade od začiatku roka a od svojho decembrového ATH je to 80 percent. Nás zaujíma výrok, že Bitcoin uzavrel november v 37% strate.

Ten však CNBC nepatrí, iba citujú správu, ktorú na svojom webe vydal Coindesk. Aby sme sa dozvedeli, ako k číslu 37 dospeli, musíme teda ísť na tento web. Dúfajme, že opäť nepôjde o citát z ďalších zdrojov. Je zaujímavé, ako ďaleko si v internetovom mediálnom priestore musíme dôjsť, než nájdeme zdroj určitej informácie.

Zdroj sme našli

Na webe Coindesk.com sa skutočne píše o 37 % páde, teda presnejšie 73,4 %. Pričom sa opierajú o vlastné čísla, prevzaté z tzv. „CoinDesk’s Bitcoin Price Index”, teda z indexu ceny Bitcoinu. Index nie je nič iné, než zachytenie vývoja ceny v čase, sme tu tedy správne. Je to trochu zvláštne, ale už na prvý pohľad dáta nejak nesedia….

Ako môžete vidieť na obrázku, Bitcoin podľa grafu na webe Coindesk otvoril november na cene 6313,83 dolárov. V článku sa však hovorí o čísle $6341. Má ísť o porovnávanie naprieč burzami, podobne ako trebárs na CMC. Kurz o polnoci posledného novembrového dňa je podľa grafu 3968,77 USD. V článku sa uvádza 3964 dolárov.

Vzal som teda kalkulačku a overil čísla uvedené v článku. Vyšlo mi 37,49%. Podľa pravidiel zaokrúhľovania by sme teda mali na jedno desatinné miesto uviesť 37,5%, nie 37,4%, popr. všade uvádzaných 37%. Je to síce drobný rozdiel, ale pri väčšej investícii to môže robiť pokojne aj tisíce dolárov. Naviac, pokiaľ by vyšlo viac než 39%, bol by prekonaný ten sedemročný rekord, o ktorom všetci hovoria.

Pre úplnosť teraz použime dáta podľa CMC. Mesiac november Bitcoin podľa CMC otvoril na cca 6328 dolároch a uzavrel na 3993 USD. Čo zodpovedá 36,9% pádu v mesiaci november. Ako sme si ukázali, skutočne po zaokrúhlení na celé čísla ide o 37% pád a 7 ročný rekord teda zostáva nepokorený. Aj keď sme počas overovania tejto informáce narazili na niekoľko trochu zvláštnych nepresností. Aj preto vám odporúčame, aby ste si dôležité informácie radšej vždy sami overili.

Po prečítaní tohto článku vám odporúčame: Kryptomeny krvácajú? V dlhodobom meradle je aktuálny pád zanedbateľný

Lightning Network

V zostávajúcom čase sa pozrieme na technológiu Lightning Network. Táto technológia by mala Bitcoinu pomôcť k lepšej škálovateľnosti. Vývojári i užívatelia Bitcoinu si od bleskovej siete sľubujú mnohonásobne väčšiu priepustnosť siete, čo povedie nie len k oveľa väčšiemu množstvu bitcoinových transakcií za sekundu, ale taktiež k možnosti bežných drobných nákupov prakticky bez poplatkov.

Ide o off-chain riešenie, pri ktorom dôjde k otvoreniu tzv. platobného kanálu medzi zákazníkom a obchodom, kde sa uzamkne určité množstvo BTC. V rámci daného kanálu sa potom vykonávajú transakcie mimo blockchainovú sieť. Nejde však o transakcie len medzi daným obchodom a konkrétnym zákazníkom, ktorí kanál otvorili. Lightning network totiž umožňuje tento kanál využiť aj pre ďalších zákazníkov.

A nielen to, blesková sieť ide ešte oveľa ďalej. Táto technológia dokáže nájsť trasu medzi dvomi ľuďmi či spoločnosťami pomocou ďalších kanálov. Vďaka tomu sa dá v rámci LN vykonať platbu aj niekomu, s kým kanál otvorený nemáte. Vlastne sa tak skutočne vytvara sieť. Táto sieť značne znižuje zaťaženie blockchainu a zároveň zachováva bezpečnosť transakcií. Otvorením kanálu sa vytvorí jedna transakcia a jeho uzavretím druhá. V rámci kanálu bude transakcií samozrejme mnohonásobne viac.

Aj keď sa nájdu i kritici, ktorí namietajú, že podľa nich nejde o pôvodnú Satoshiho myšlienku, alebo že dôjde k ovládnutiu tejto siete bankami a veľkými spoločnosťami, čím sa vrátime k centralizácii, ide pravdepodobne o najočakávanejšiu technológiu v kryptosvete. Mala by priniesť možnosť využitia Bitcoinu ako skutočne funkčný platobný nástroj. Už žiadna káva s poplatkom vyšším, než je cena daného nápoja! Mikrotransakcie budú okamžité a prakticky zdarma.

Lightning Network by mal okrem vyššie uvedeného taktiež umožniť tzv. „cross-chain atomic swaps”. Vďaka tomu bude možné bez použitia burzy zmeniť medzi sebou dve rôzne kryptomeny, ktoré podporujú LN. Ide teda vlastne o bleskovú decentralizovanú zmenáreň, postavenú priamo na blockchaine jednotlivých kryptomien.

K téme si ďalej môžete prečítať: Bitcoin blockchain už má viac než 10 000 uzlov! – Lightning Network 4000

Záver

V dnešnom hodle sme sa venovali overovaniu dát. Ukázali sme si, že informácia šírená naprieč mediálnym priestorom nemusí byť vždy úplne bezchybná. Aj keď 37%, ako pád Bitcoinu počas novembra, nakoniec sedí, našli sme množstvo nepresností. Ak vás to zaujíma, môžete si sami vyhľadať pád v apríli 2011. Schválne, kto z vás ako prvý napíše do komentárov, či číslo 39% sedí? Venovali sme sa taktiež technológii Lightning Network, ku ktorej sa určite ešte vrátime, akonáhle budeme mať ďalšie informácie ohľadom jej vývoja a implementácie.

Zdroje:
https://www.newsbtc.com/
https://www.cnbc.com/
https://www.coindesk.com/
https://www.coindesk.com/
https://coinmarketcap.com/
http://lightning.network/
https://blog.lightning.engineering/

Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre český Kryptomagazín napísal Kytka

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre