Krátky sprievodca Bitcoin forkov.
Krátky sprievodca Bitcoin forkov. Zdroj: shutterstock.com/YuriShebalius

1.8. o 12:00 sa oddelila časť Bitcoin blockchainu a vznikla nova kryptomena Bitcoin Cash (BCC). Okrem toho prebehli už aj ďalšie, takzvané “forky”. To znamená udalosť, pri ktorej sa mena rozdelí na dve samostatné meny. Soft-fork, hard-fork, UASF … občas nie je jednoduché, orientovať sa vo všetkých tých názvoch. Práve preto sme pre vás pripravili krátkeho sprievodcu Bitcoin forkov. Ten by vám mal všetko objasniť.


Pre lepšie pochopenie si prečítajte: Čo je Blockchain?


Úplné základy

Bitcoin funguje vďaka blockchainu. Distribuovanej databáze, v ktorej je možné bezpečne prenášať peniaze (Bitcoiny). Tieto prevody sa nazývajú transakcie. Fork blockchainu nastáva v prípade, že sa sieť nezhodne na histórii transakcií, prípadne na nejakom pravidle, podľa ktorého sa transakcie validujú (overujú).

Vo výsledku musia všetci užívatelia blockchainu (mineri) podporiť jednu alebo druhú (tretiu, štvrtú…) stranu. Existuje veľa typov forkov. Ich štúdium je ešte stále v plienkach, no už vieme, že niektoré forky sa vyriešia sami. Iné, poháňané rozkolmi komunity, však môžu sieť navždy rozdeliť.

Predstavte si to takto. Povedzme, že Bitcoin blockchain beží na 1 000 počítačoch. Tie používajú isté pravidlá na overovanie transakcií a ťaženie nových blokov. Bitcoin však používa priveľa ľudí a systém je zahltený novými a novými transakciami. Vzniknú návrhy na zrýchlenie blockchainu. Aby jeden z nich prešiel, musí sa nový softvér nahrať do všetkých počítačov v sieti. Môže sa sa stať, že polovica siete s novým návrhom súhlasiť nebude a vytvorí vlastný spôsob zrýchlenia blockchainu.

Vo výsledku 500 počítačov beží na softvéri A, 500 počítačov beží na softvéri B. Práve vznikol fork.  Na svete sú dve rôzne kryptomeny, ktoré majú spoločnú minulosť, no idú si vlastnou cestou. Ich hodnota nie je nijakým spôsobom zviazaná. Podobný fork sa stal Ethereu. Pred rokom časť siete odmietla aktualizáciu a vzniklo tak Ethereum Classic.

Základy

Než sa dostaneme ku klasifikácii, je vhodné pripomenúť, že forky sa v Bitcoin blockchaine dejú relatívne často. Vychádza to z vlastností samotného blockchainu. Jeden z najčastejších forkov sa stane vtedy, keď dvaja mineri naraz vyťažia ten istý blok (blok obsahuje transakcie, ktoré je nutné overiť). Jeden z minerov tento blok nakoniec pridá na najdlhší chain (reťaz blokov), druhý miner má smolu a sieť jeho blok opustí.


Prečítajte si o ďalšom forku Bitcoinu – SegWit2X


Forky ale môžu vzniknúť aj dobrovoľne. Napríklad pri spomínanej aktualizácii softwéru. Stačí, ak sa väčšia časť siete nedohodne a fork je na svete.

Nasleduje zopár načastejších typov forkov:

Hard-fork

Čo to je? Hard-fork je softvérový update, ktorý obsahuje nové pravidlo. Nie je kompatibilný so starým softvérom. Momentálne sa pripravuje hard-fork, ktorý zväčší veľkosť blokov z 1MB na 2MB.

Čo sa deje? Uzly (počítače), ktoré budú aj po update bežať na starej verzii, budú transakcie hodnotiť ako neplatné (podvodné). Aby bolo možné prepnúť sa na nový chain, musia svoj softvér aktualizovať všetky uzly.

Čo sa môže pokaziť? Problém nastane, ak sa časť siete rozhodne bežať na starom softvéri. Vtedy vzniknú dve rôzne kryptomeny z dvomi rôznymi blockchainmi a rozdielnymi pravidlami.

Soft-fork

Čo to je? Soft-fork je akákoľvek zmena, ktorá je spätne kompatibilná. Napríklad zmena maximálnej veľkosti blokov z 1MB na 512 kB.

Čo sa deje? Neaktualizované uzly budú naďalej správne označovať transakcie za platné. Avšak bloky, ktoré tieto uzly vyťažia, budú sieťou odmietnuté. Kvôli tomu sa na soft-forku musí zhodnúť väčšina siete.

Čo sa môže pokaziť? Ak po aktivovaní soft-forku na nový softvér prejde menšina siete, mohol by sa z nej stať najkratší chain, ktorý nakoniec zanikne. Inými slovami, aktualizácia nebude úspešná a platia staré pravidlá. Tiež sa ale môže stať, že sa chain oddelí a vznikne nová mena, podobne ako pri hard-forku.

Pri minulých aktualizáciách Bitcoinu sa využívali soft-forky. Dôvodom bolo nižšie riziko rozdelenia siete. Medzi úspešné forky patrí BIP66 a P2SH.

User-activated soft-fork (UASF)

Čo to je? UASF je kontroverzná myšlienka, ktorá ešte nikdy nebola vyskúšaná v praxi. V podstate ide o to, že zmenu nespravia poskytovatelia výkonu (mineri), ale naopak, prevádzkovatelia búrz, peňaženiek… Jednoducho, o aktualizácii rozhodnú užívatelia.

Čo sa deje? Veľké burzy by museli verejne podporiť UASF. Tá by bola následne zapísaná do kódu a nový softvér by sa nakoniec nainštaloval do všetkých uzlov siete. Tento softvér by sa potom v nejakom (dopredu určenom) bode aktivoval (napr. 12.4.2018 o 12:00) a UASF by bol úspešný.

Čo sa môže pokaziť? Táto metóda vyžaduje oveľa viac času a koordinácie. Odborníci veria, že UASF by mohla trvať aj rok. Navyše, ak by sa väčšina minerov rozhodla UASF ignorovať, mohla by veľmi jednoducho sieť rozdeliť.

Dúfame, že pre vás bol tento sprievodca užitočný. Ak ešte nemáte dosť informácií, ďalšie tematické články si môžete naštudovať po zadaní kľúčového slova do vyhľadávania.

Zdroj: coindesk.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance