Binance ovláda financie Binance.US
Binance ovláda financie Binance.US. Zdroj: shutterstock.com/salarko/MeshCube

Je všeobecne známe, že kryptomenová burza Binance je oddelená od americkej spoločnosti Binance.US. Podľa najnovšej správy od agentúry Reuters ale vyplávalo na povrch, že burza mala prístup k bankovému účtu údajne nezávislého partnera v USA a dokonca bolo presunutých až 400 miliónov dolárov.

Peniaze boli presunuté počas prvých troch mesiacov v roku 2021 z účtu Binance.US v kalifornskej Silvergate Bank do obchodnej spoločnosti Merit Peak Ltd. Podľa vyjadrení manažérov Binance.US, k prelievaniu kapitálu došlo bez ich vedomia a spôsobilo to znepokojenie.

Peniaze pravdepodobne následne putovali na účet Silvergate seychelskej spoločnosti s názvom Key Vision Development Limited. Následne bol Changpeng Zhao, generálny riaditeľ Binance, identifikovaný ako riaditeľ tejto spoločnosti.

To znamená, že burza Binance má skutočne dohľad nad financiami Binance.US, no zároveň nemá licenciu na prevádzku v USA. Ak by sa potvrdilo, že najväčšia burza na svete využíva amerického partnera ako krytie na podnikanie v USA, išlo by o jeden z najväčších škandálov kryptomenového sektoru.

Na burzách nie ste majiteľmi kryptomien
Na burzách nie ste majiteľmi kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Sergei Elagin
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Má Binance problémy?

Burza Binance je považovaná za najsolventnejšiu spoločnosť na trhu s kryptomenami. Napriek tomu ľudia čoraz menej veria centralizovaným zmenárňam, keďže si uvedomujú, že kúpa digitálnych mien na týchto platformách nepredstavuje ich vlastníctvo. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Držíte kryptomeny na burze? Pravdepodobne nebudú v bezpečí.

Správa agentúry Reuters prichádza bezprostredne po tom, čo burza oficiálne informovala o pochybení pri správe finančných prostriedkov klientov. Navyše nedávno došlo k pozastaveniu všetkých výberov v amerických dolároch, čo sa snažila burza odľahčiť vyjadrením, že to zasiahne iba malú časť klientov.

Mnohých účastníkov trhu znepokojilo varovanie Changpeng Zhaa na tému stablecoinu binance USD (BUSD). Emitent stablecoinu BUSD, Paxos, oznámil, že od 21. februára prestane vydávať nové tokeny. V súvislosti s touto udalosťou mal generálny riaditeľ obavy, že stablecoin bude uznaný ako cenný papier a to aj napriek tomu, že nie je držaný za účelom výnosu.

Impérium Binance sa dodnes neustále rozrastá, ale na trhu sú prítomné stále väčšie obavy. Nedôvera v centralizované burzy je ale oprávnená a je súčasťou prirodzeného vývoja trhu.

Mohlo by ťa zaujímať: Čo môže nastať, ak USA zakážu kryptomeny?