Ako si vybrať najlepšiu kryptoburzu, alebo trikrát prečo.
Ako si vybrať najlepšiu kryptoburzu, alebo trikrát prečo. Zdroj: shutterstock.com/OpenStudio

Kryptomenami môžete platiť, alebo ich jednoducho predať. Na nákup a predaj kryptomien slúžia predovšetkým zmenárne. Oveľa zaujímavejšie je ale obchodovanie na burze. Vysvetlíme si prečo.

Český originál článku nájdete tu.

Prečo?

Na burzách sú lepšie ceny než v zmenárňach. Je možné zmeniť jednu menu za inú, ale taktiež ju vymeniť za fiat menu. Je len potrebné si ujasniť, čo chceme.

Burzy sa väčšinou hodia predovšetkým pre tých, ktorí nechcú profitovať iba na Bitcoinoch. Konieckoncov svet kryptomien je veľmi premenlivý. Tým pádom môže byť rozloženie prostriedkov do viacerých kryptomien výhodné i z hľadiska finančného krytia. Pokiaľ sa jedna mena prepadne, druhá môže rovnako prudko stúpnuť.

Je ale potrebné si založiť účet v dostatočnom predstihu pred plánovaným začiatkom obchodovania.

Prečo?

Verifikácia totiž môže trvať nečakane dlho, záujemcov o kryptomeny stále pribúda. Overovanie účtu či vašej osoby býva rôzne komplikované v závislosti na stupni zabezpečenia danej burzy.

Ako vybrať burzu?

okrem iného nie je na škodu si preveriť, ktoré meny burza podporuje a ktoré sa za čo dajú vymeniť. Mena sa dá nakúpiť, predať či zmeniť. V tomto bode pozor na virtuálne meny! Existuje napr. virtuálny dolár, ale fyzicky vám ho nikto nikdy a nikde nevyplatí, čo je ďalšie dôležité kritérium pre výber burzy. Nehľadiac na fakt, že niekde nedostanete ani klasickú fiat menu.

Počítajte i s poplatkami za rôzne služby zo strany búrz. Neminie vás ani prieskum, či je ČR podporovanou krajinou (tedy či občania tejto republiky môžu na danej burze obchodovať). Veľa vám o burzách napovedia referencie užívateľov či ich počet. Všeobecne sa dá povedať, že čím viac užívateľov, tím lepšia burza, ale neplatí to vo všetkých prípadoch.

Svoje prostriedky je taktiež potrebné mať veľmi dobre zaistené, pretože v poslednom čase došlo k niekoľkým hackom búrz a krádežiam z nich. Niektoré burzy svojich užívateľov následne odškodnili, ale za tie nervy to nestojí.

Tip: Ako vybrať vhodnú peňaženku na uloženie prostriedkov, píšeme tu

Hlavne začnite včas, než sa z kryptomien stanú fiat meny…

Prečo?

Pretože potom namiesto slobody obchodovať, ako sa vám zachce, a všeobecne bez zbytočných kontrol zo strany štátu, na tom budete rovnako ako s peniazmi. Koniec voľnosti, opäť vo väzbe systému… Odviažte sa, stojí to za to!

Tu nájdete naše návody na obchodovanie na niektorých preverených burzách:

Návod na obchodovanie na burze Binance
Návod na obchodovanie na burze GDAX
Návod na obchodovanie na burze Coinbase
Návod na obchodovanie na burze Waves DEX

Tip: Nakúpte kryptomeny bez poplatkov a získajte 10 USD zdarma

Zlaté pravidlo na záver: Každý by si mal pred akýmkoľvek obchodovaním urobiť vlastný prieskum a investovať len také množstvo prostriedkov, o ktoré si môže dovoliť prísť.

Článok nám poslal záujemca o post redaktora Nikolas.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance