Ako si vybrať vhodnú kryptopeňaženku

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptopeňaženka je nevyhnutná pre uschovávanie a akékoľvek nakladanie s kryptomenami. Na internete dnes nájdete veľké množstvo najrôznejších peňaženiek, ktoré môžme rozdeliť do dvoch základných skupín: “hot” čiže online a “cold” ktorými označujeme offline peňaženky.

Výhody a nevýhody hot (online) peňaženiek

Hot (online), softvérové peňaženky si môžete nainštalovať do smartphonu alebo počítača. Sú neustále pripojené k internetu a sú vhodné pre časté prevody kryptomien. Avšak čo do bezpečnosti, sú na tom trochu horšie.

Problém je v tom, že v softvéri môže byť bezpečnostná chyba a v prípade incidentu vám hackeri môžu vykradnúť celý účet. Stačí, ak sa dostanú k privátnemu kľúču a všetky coiny budú fuč. Ak sa bojíte o bezpečnosť vašich mincí, možno by ste mali popremýšľať o offline riešení.

Medzi najznámejšie online peňaženky, kde dokonca viete zarábať peniaze cez staking alebo si dokonca požičať peniaze a má podporu slovenského jazyka patrí Cropty.io.

Výhody a nevýhody cold (offline) peňaženiek

Offline peňaženka je v podstate privátny kľúč uložený na zariadení, ktoré nie je pripojené k internetu. Či už ide o hardwarové walletky typu Trezor, Ledger alebo papierové peňaženky (kus papieru, na ktorom je napísaný kľúč). Tieto peňaženky majú jednu veľkú výhodu, hackeri sa do nich nedostanú.

Nevýhodou Cold (offline) peňaženiek je, že z nich vaše kryptomeny nedostanete. Musíte ich najprv pripojiť k internetu (Trezor, Ledger), alebo importovať privátny kľúč.

Najvhodnejšou cestou je držať malé množstvo kryptomien na online peňaženke a zvyšný kapitál uchovávať offline. Veľmi dôležitou a prídavnou funkciou pre ochranu kapitálu je dvojfaktorová verifikácia, inštalácia spoľahlivého anti-vírusového programu a zálohovanie dát.

Pokiaľ ešte nemáš nakúpený Bitcoin, tak v jednoduchom nákupe Bitcoinu ty môže pomôcť tento návod: Ako kúpiť Bitcoin – jednoducho a za lacno s najnižším poplatkom

Zoznam overených kryptopeňaženiek

MyEtherWallet

Táto online peňaženka umožňuje uchovávanie Etherea, všetkých jeho forkov a ERC-20 tokenov. Veľa ľudí ju používa pri nákupoch ICO. Návod na používanie nájdete tu.

Waves Wallet

Waves Wallet je jednou z najlepších a najbezpečnejších peňaženiek súčasnosti. Podporuje všetky veľké kryptomeny a ukladá ich priamo na Waves blockchaine, odkiaľ ich môžete posielať na ostatné Waves peňaženky okamžite a za minimálne poplatky. Navyše existuje možnosť využívať decentralizovanú burzu Dex.

Návod na Waves Wallet
Návod na Dex

Blockchain.info

Táto peňaženka bola prvou peňaženkou pre Bitcoin a dodnes je veľmi populárna. Je prístupná z akéhokoľvek prehliadača, má nielen desktop verziu, ale aj mobilnú aplikáciu, je prehľadná, jednoduchá, s vysokým stupňom zabezpečenia- spoločnosť nemá prístup k osobným používateľským kľúčom. Jedinou nevýhodou je, že trpí pravidelnými výpadkami.

Coinbase

O tejto peňaženke sme písali minule v našom článku, kde nájdete aj návod. Ide o spoľahlivú online peňaženku s aplikáciou pre iOS aj Android, okamžitým potvrdením transakcií a prídavnými opatreniami na ochranu finančných prostriedkov. Avšak Coinbase má prístup k privátnym kľúčom svojich užívateľov a preto sa nemôže pochváliť absolútnou bezpečnosťou. Majitelia by mali byť tiež pripravení na dodatočné overovanie bankou pri výbere peňazí na bankovú kartu.

Cryptonator

Viacúčelová online peňaženka, podporujúca Bitcoin a základne altcoiny. Je prístupná z PC aj smartphonu. K slabinám patrí taktiež prítomnosť tretej strany a pomerne vysoké provízne poplatky.

Exodus

Desktopová peňaženka so skutočne pekným dizajnom a vysokým stupňom bezpečnosti a ochrany privátnych kľúčov. Umožňuje pracovať s viacerými kryptomenami a zároveň zameniť kryptomeny priamo v peňaženke. K nevýhodám by sme mohli zaradiť obmedzenú ponuku altcoinov a chýbajúcu mobilnú aplikáciu.

Trezor

Predstavuje najspoľahlivejší druh kryptopeňaženiek – hardware. Je vhodný pre uchovávanie veľkých súm na dlhú dobu a disponuje vysokou mierou zabezpečenia. Dodnes neexistuje žiaden záznam o prelomení jeho zabezpečenia. Ovládanie je intuitívne a kompatibilné so všetkými základnými operačnými systémami ako Windows, Linux, OS X. Najväčšou nevýhodu je však jeho cena (89 €). Zároveň nie je vhodný pre každodenné používanie a obchodovanie s kryptomenami.

Rahakott

Kryptopeňaženka, ktorá kombinuje rýchlosť transakcií s vysokou mierou ochrany dát. Prihlasujete sa pomocou 24 slov, ktoré sa vám vygenerujú pri registrácii. Zároveň od vás nevyžaduje potvrdenie registrácie emailom alebo sms-kódom. Zabezpečenie môžte zvýšiť zapnutím dvojfaktorovej verifikácie. Pomocou rozhrania API môžte peňaženku spárovať s externými webovými službami a mobilnými aplikáciami.

Záver

Či už sa rozhodnete pre online alebo offline peňaženku, je dôležité vedieť, že vaše kryptopeniaze nikdy nie sú a ani nebudú uložené priamo na danom zariadení. Záznamy o tom, akú menu a v akom množstve vlastníte, sú zapísané v blockchaine. Kryptopeňaženky vám iba umožňujú tieto peniaze používať.

Viac informácií nájdete v našom článku o blockchaine.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.