Hackeri ukradli z BitGrail 17 miliónov Nano
Hackeri ukradli z BitGrail 17 miliónov Nano Zdroj: shutterstock.com/WICHAIWONGJONGJAIHAN

Talianska burza BitGrail sa stala terčom útoku hackerov, ktorí z nej ukradli 17 miliónov Nano (XRB) v hodnote vyše 170 miliónov dolárov. Po zverejnení tejto informácie Nano zaznamenal pád z 11,5 dolára na 9,12 dolára za kus.

Nano v hľadáčiku hackerov

Vo svojom stanovisku 9. februára spoločnosť uviedla:

“BitGrail S.r.l informuje svojich používateľov, že interná kontrola odhalila neautorizované transakcie, ktoré viedli k strate 17 miliónov Nano. Dnes podávame príslušným orgánom trestné oznámenie a ďalšie vyšetrovanie bude v rukách  polície.”

Podľa správy talianskej burzy sa útok týkal iba kryptomeny Nano a ostatné meny neboli ohrozené. Z tohto dôvodu BitGrail pozastavil ďalšie transakcie, aby zabezpečil ostatné finančné prostriedky a celkovo zvýšil bezpečnosť užívateľov.

“Vzhľadom k uvedeným faktom, nebudeme momentálne vykonávať overovanie nových účtov a všetky transakčné činnosti vrátane vkladov a výberov budú dočasne pozastavené. Tento postup je nevyhnutný pre bezpečnosť našich používateľov. Zároveň sa chceme ospravedlniť našim zákazníkom, predovšetkým tým, ktorých sa útok bezprostredne dotkol.”

Binance oznámil spoluprácu

Generálny riaditeľ konkurenčnej burzy Binance, Changpeng Zhao, na Twitteri oznámil, že vyvinú maximálne úsilie na odhalenie útočníkov.

“Sme v kontakte s tímom BitGrail a dohodli sme sa, že ak nám poskytnú adresy páchateľov, okamžite zmrazíme všetky ich vklady na našu burzu. Naším cieľom je spolupracovať a zvyšovať ochranu užívateľov.”

Bezprostredne po odhalení útoku, majiteľ BitGrail, Francesco Firano, kontaktoval Nano Core tím s požiadavkou o fork, ktorý bol však z ich strany zamietnutý. Developeri po preskúmaní situácie uviedli, že na strane samotnej kryptomeny nenastal žiadny problém, čím potvrdili, že XRB boli skutočne odcudzené priamo z burzy.

BitGrail bol v minulosti zmenárňou s najväčším obratom kryptomeny Nano (pôvodne nazvanou RaiBlocks). Táto udalosť však pravdepodobne značne naruší dôveryhodnosť burzy a jej nasledovný osud bude neistý.

Nasvedčuje tomu aj komentár jedného z jej užívateľov na stránke reddit, ktorý píše:

“Ukázalo sa, že obchodovanie na BitGrail bolo pravdepodobne jedným z najhorších rozhodnutí môjho života. Naďalej budem investovať do kryptomien, v ktorých vidím potenciál, ale budem určite oveľa opatrnejší s výberom búrz, ktorým zverím svoje peniaze.”

V poslednej dobe sme zaznamenali viacero podobných útokov na zmenárne. Naposledy sa tak stalo len pred niekoľkými dňami, kedy sa obeťou stala burza Coincheck. Hackeri z nej odcudzili 523 miliónov NEM v hodnote 500 miliónov dolárov.

Akonáhle vydá spoločnosť BitGrail ďalšie stanovisko, budeme vás o ňom informovať. Zatiaľ si môžete prečítať naše predošlé správy o hacknutých burzách:

Hackeri odcudzili 14% z najväčších kryptomien
Najväčšia krádež histórie – čo vieme o pol-miliardovom Coincheck hacku?
11 největších krypto hacků v historii
Binance niekoľko hodín mimo prevádzky – burza poprela hackerský útok

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance