Vytvorte si ideálne portfólio na dlhodobé držanie (september 2017)

Novinky vytvorte si ideálne portfólio na dlhodobé držanie
vytvorte si ideálne portfólio na dlhodobé držanie, zdroj: shutterstock.com/Autor: iQoncept
Okazio PCCatslap ICO mobil baner

Ideálne portfólio na HODL!

V poslednej dobe k nám na kryptomagazín prišlo veľa nováčikov a všetci chcú vedieť jedno. Aké kryptomeny majú do budúcnosti najväčší potenciál na rast? Na takéto otázky sa, samozrejme, nedá odpovedať. Nikto nevidí do budúcnosti. 1000% za rok vám nesľúbime. Vieme vám však odporučiť dobré portfólio ktoré diverzifikuje riziko a s trochou šťastia zarobí pekných pár percent.

Bitcoin

Kráľ kryptomien, bez neho sa jednoducho nezaobídete. Bitcoin v podstate riadi celý trh. Ak padá Bitcoin, padá všetko ostatné. Ak Bitcoin rastie, väčšinou rastie všetko okolo neho. Táto kryptomena v poslednej dobe zaznamenáva problém so škálovaním. Sieť nestíha vybaviť tak veľké množstvo transakcií. Protokoly ako SegWit a technológie typu Lightning Network by však podobné neduhy mohli vyriešiť a pripraviť túto kryptomenu na masovú adopciu.

Ak sa podarí zrýchliť platobnú sieť Bitcoinu, môže to túto kryptomenu behom roka vystreliť o niekoľko stoviek percent.

Odporúčame mať v portfóliu minimálne 40% BTC.

Ethereum

Ethereum je ďalšia perspektívna technológia. V súčasnosti sa môže pochváliť druhou najväčšou kapitalizáciou (~ 30 miliárd dolárov) a v budúcnosti toto číslo môže ešte poriadne narásť. Nejde o “obyčajnú” kryptomenu, Ethereum má potenciál stať sa bezpečným, decentralizovaným celoplanetárnym počítačom, na ktorom v budúcnosti môže vzniknúť nový, lepší internet. Token Ether sa v tejto sieti používa na platby za transakcie, smart-kontrakty a pri zbieraní peňazí – ICO.

Ethereum by malo tvoriť 10-20% vášho portfólia.

Litecoin

Litecoin, prezývaný tiež digitálne striebro, je tu s nami už šesť rokov. Táto kryptomena bola inšpirovaná Bitcoinom, no jej tvorcovia zahrnuli pár zmien, ktoré zrýchlili transakcie. Aj Litecoin čaká na svoju Lightning network a je viac než pravdepodobné, že ju dostane skôr, ako Bitcoin.

Litecoin tiež podporuje známy český krypto-guru Karel, ktorý predpovedá hodnotu 100-200$ do konca roka. V čase jeho predpovede stála jedna minca ~4$, dnes sa na burze vymieňa za ~ 60$. Pamätajte však, že predpoveď je iba predpoveď a aj Karel sa môže mýliť. Neberte teda jeho vyhlásenia ako fakty. Nikto nevie spoľahlivo predpovedať dlhodobý vývoj burzy.

Litecoin má do budúcna veľký potekciál. Svojou kapitalizáciou by teoreticky mohol predbehnúť aj Bitcoin. O potenciále tejto kryptomeny sme napísali článok.

Litecoin by mal vo vašom portfóliu zaberať 15-25%.

Dash

Platby pomocou kryptomeny Dash sú rýchle, bezpečné a lacné. Oproti Bitcoinu má táto kryptomena niekoľko výhod. Dvojstupňová architektúra umožňuje technológie typu InstantSend (instantné transakcie), PrivateSend (súkromné transakcie) a decentralizované riadenie (DGBB). Ide o prvú Decentralizovanú Autonómnu Organizáciu (DAO) na svete.

Do vášho portfólia odporúčame zahrnúť aspoň 10% Dash-u.

IOTA

IOTA nedávno zaznamenala problémy po tom, čo sa objavilo zraniteľné miesto v hashovacej funkcii tejto kryptomeny. Bezpečnosť to však nenarušilo a vývojári stihli včas vytvoriť softvérovú záplatu. IOTA je veľmi zaujímavá. Nebeží na blockchaine, ale na vlastnom vynáleze – tangle. Transakcie v tejto platobnej sieti trvajú rádovo sekundy a pozor! Sú úplne bezplatné! IOTA tak umožňuje vykonávať skutočné mikroplatby a jej využiteľnosť nájdeme hlavne v internete vecí (internet of things – IoT – z toho IOTA).

Odporúčame mať v portfóliu 5% IOTY.

Monero

Nakoniec tu máme Monero – anonymnú kryptomenu, ktorá sa v podstate nedá vystopovať. Monero v auguste narástlo o niekoľko stoviek percent, v septembri však zatiaľ pomaly klesá. Ak vystihnete dobrú chvíľu, rozhodne odporúčame nakúpiť pár mincí.

Monero by malo tvoriť aspoň 5% vášho portfólia.

A ďalšie…

Ak sa vám päť kryptomien zdá málo, môžete prikúpiť aj NEO, QTUM, PIVX, Verge, Zcash, Ethereum Classic, Komodo, MaidSafeCoin, Waves a GAS.

Ako investovať?

Ak neviete, kde tieto kryptomeny nakúpiť, pravdepodobne by ste si mali prečítať náš článok – Všetko, čo potrebujete vedieť o kryptomenách. Nájdete tam návody na vytvorenie peňaženky, nákup Bitcoinu, Etherea a Litecoinu za eurá, doláre alebo koruny. Ďalšie kryptomeny musíte nakúpiť na burze.

Toto portfólio je navrhnuté na dlhodobé držanie. To znamená, na niekoľko rokov. Nezaujímajú vás teda krátkodobé fluktuácie, ale dlhodobý trend. Ten je už viac než rok rastúci a nezdá sa, že by sa mal tak skoro otočiť. Otázkou je, ako nakúpiť, resp. predať kryptomeny. Z technického hľadiska sme to pokryli v spomínaných návodoch na našej stránke. Povedzme si teda v stratke ešte niekoľko tipov na nákup v praxi.

Pomôže vám aj našich 6 tipov na investovanie na burze.

Pri nákupe kryptomien nejde iba o to prísť do zmenárne, poslať eurá a dostať Bitcoin. Iste, v podstate ste nakúpili, ale pokiaľ máte vaše peniaze radi, tak chcete nakúpiť za čo najnižšiu cenu. História nás naučila jedno. Čakať, než cena padne a potom investovať nie je dobrá stratégia.

Dôvodov je hneď niekoľko. Po prvé, nikdy sa nedá s istotou určiť, akým smerom sa hodnota danej kryptomeny vydá. Bitcoin môže padnúť o 1000$, vy nakúpite a o týždeň padne ešte o 500$. Ak by ste počkali, získali by ste o 10% Bitcoinov viac výhodnejším nákupom. Ideálne je si nákup rozdeliť.

Veľmi úspešnou a zároveň kurióznou metódou, je nakupovať vždy v jeden deň v týždni (ideálne v nedeľu). A to bez ohľadu na cenu! Jednoducho si určte objem peńazí, ktorí chcete investovať a rozložte si ho na 5-10 krát. Táto metóda funguje, pretože z rovnice vyradí dôležitý negatívny faktor – vaše emócie. Tie pri investovaní takmer vždy hrajú proti vám.

Veď, kupovať keď cena padá a predávať keď stúpa… To ide proti všetkým inštinktom.

Druhou výhodou je fakt, že rozložením nákupu na viac častí priemerujete cenu, za ktorú nakupujete. Príklad:

1. Týždeň: Nákup: 0,2 BTC, Cena: 4 600$
2. Týždeň: Nákup: 0,2 BTC, Cena: 4700$
3. Týždeň: Nákup: 0,2 BTC, Cena: 4400$
4. Týždeň: Nákup: 0,2 BTC, Cena: 3900$
5. Týždeň: Nákup: 0,2 BTC, Cena: 4200$

Iste, ideálne by bolo nakúpiť všetko za 3900$, ale to dopredu nemôžete vedieť. Priemerná cena za nákup 1 BTC je 4360$, čo je rozhodne lepšie, než cena v prvý týždeň a dokonca lepšie, ako cena v tretí týždeň, keď Bitcoin klesol o tristo dolárov.

Nakoniec, vyvarujte sa zbytočných chýb v investovaní a prečítajte si náš článok.

Pár slov na záver

Je dôležité uvedomiť si, že toto portfólio je určené na dlhodobé držanie (HODL). Krátkodobe prepady (aj o 30%) vás teda nemusia až tak veľmi zaujímať. Ako sme písali, dôležitý je dlhodobý trend. Podobné poklesy ceny sú pre vás výhodné, pretože v nich môžete ešte čosi prikúpiť a až sa trh spamätá, byť v zisku.

A dôležité odporúčanie na záver, investujte iba peniaze, ktoré môžete stratiť. Rozhodne neodporúčame dať do kryptomien všetky vaše úspory, brať si kvôli tomu pôžičky alebo zaloźiť dom! Dávať všetky vajcia do jedného košíka sa málokedy vypláca.

Disclaimer: Tento článok neberte ako finančné poradenstvo. Pri investovaní na burze používajte vlastnú hlavu a ak sa rozhodnete nakúpiť nejakú kryptomenu, najprv si o nej zistite čo najviac.

txbKvakomat mobil