ako používať burzu Bittrex
ako používať burzu Bittrex, zdroj: shutterstock.com/Autor: Piotr Swat

Bittrex je jedna z najjednoduchších a najspoľahlivejších búrz so širokou ponukou kryptomien.

Začíname – bittrex.com

bittrex 1

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vytvoriť si na burze konto. Na Bittrexe vás privíta úvodná obrazovka. Ak zídete trochu nižšie, nájdete tlačidlo “GET STARTED NOW” a po jeho kliknutí sa dostanete na prvý krok vašej registrácie. Po úspešnej registrácii odporúčame zvýšiť zabezpečenie vášho nového účtu. Pri obchodovaní na Bittrexe síce nemusíte posielať fotky vášho občianskeho preukazu, telefónne číslo, či potvrdenie vašej trvalej ardesy, no otvorí vám to ďalšie funkcie tejto burzy. Odporúčame zaviesť si minimálne 2-stupňovú verifikáciu (2-factor verificatoin). Tá prináša väčšie bezpečie, a používajú ju napríklad banky.

Po registrácii sa dostanete na obrazovku s jednotlivými kryptomenami. Na Bittrexe je veľa párov, väčšina menších mien sa dá vymeniť iba za Bitcoin, prípadne Ethereum. Úplne dole nájdete aj trhy s USDT (Tether). Tether je kryptomena krytá dolárom, má teda veľmi podobný kurz ako dolár samotný. V podstate teda môžete vymieňať, Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash, NEO a ďalšie meny aj za dolár.

Aby ste mohli obchodovať, potrebujete na burzu dostať peniaze. Na Bittrex sa nedajú posielať eurá, koruny, doláre ani iná fiat mena. Pripravte si teda nejakú kryptomenu. Napríklad Bitcoin. Ak neviete, ako kúpiť Bitcoin, pomôže vám tento alebo tento článok.

Ako poslať peniaze na burzu? Kliknite na tlačidlo Wallets vpravo hore v menu, nájdite menu, ktorú chcete poslať a kliknite na tlačidlo “+”. Konkrétne, ak chcete poslať Bitcoin, kliknite na “+” vedľa Bitcoin peňaženky (tak ako na obrázku).

bittrex 3

Zobrazí sa vám okno s adresou a QR kódom. Na túto adresu pošlite z vašej peňaženky alebo zmenárne peniaze. Bitcoin transakcie trvajú približne hodinu. Pozor, na Bitcoin peňaźenku posielajte iba Bitcoiny! Ak pošlete napríklad Litecoin, pošlete ho síce na peňaženku s rovnakým verejným kľúčom, no v Litecoin sieti!

Obchodujeme

Máte na burze peniaze? Super! Môžete s nimi začať obchodovať. Pred tým než investujete do nejakej kryptomeny, zistite si, čo je zač, aká je za ňou technológia, kto túto kryptomenu vytvoril… Jednoducho neinvestuje iba tak naslepo.

Je dôležité uvedomiť si, že burza je miesto, na ktorom sa vymieňa. Nie je to obchod. Kurzy sa neustále menia a môžete ich jednoducho sledovať pomocou grafu. Ste pripravený spraviť svoj prvý obchod? Super.

  1. Vyberte si trh. My použijeme BTC/NEO.
  2. Pozrite sa na graf.
  3. Pozrite sa na Order Book. Sú tam ponuky od ostatných uživateľov danej burzy. Môžete prijať ponuku niekoho iného alebo vytvoriť vlastnú. Ponuku prijmete kliknutím na modrú šípku (ako na obrázku) a potvrdením nákupu (alebo predaju). Nákupujete z ponuky vľavo (ASKS) a predávate z ponuky vpravo (BIDS).

Ak však chcete nakupovať za niźšiu alebo predávať za vyššiu cenu, ako v orderbooku, musíte si vytvoriť vlastnú ponuku. Pri nákupe použite tabuľku vľavo (tak ako teraz my). Zadajte množstvo a cenu. V kolonke Total sa objaví celková cena. Po potvrdení objednávky sa zobrazí v orderbooku. Vašu ponuku od odstatných odlíšite hviezdičkou (tak ako na obrázku).

bittrex 6

A teraz už len treba čakať, než sa cena zníži natoľko, že sa vaša ponuka stane najlepšou na burze. Potom je vysoká šanca, že ju niekto prijme a obchod bude hotový.

Prvá zásada každého obchodníka na burze, nikdy neobchodujte bez stopky! Stopka je príkaz, ktorý zabezpečí predaj v prípade, že cena klesne príliš nízko.

bittrex 7

V kolónke Type zvoľte Conditional -> Sell when -> Less Then Or Equal To -> a napíšte hodnotu, pod ktorú vaša kryptomena nesmie zísť. Zvyšok vyplňte tak, ako vždy. Teda zvoľte si množstvo a cenu, za ktorú chcete predávať. Po dosiahnutí kritickej hodnoty sa vytvorí obyčajná ponuka, ktorá sa zobrazí v orderbooku a ktokoľvek ju potom môže prijať.

Je dôležite pozorne sledovať správy zo sveta kryptomien. Rôzne novinky totiž v poslednej dobe stále viac a viac ovplyvňujú trh. Napríklad, po vyťažení prvého 8 MB bloku Bitcoin Cash za niekoľko hodín vyskočil o 75%. Väčšinou novinky na ceny nemajú až taký impakt, no rozhodne sa oplatí byť informovaný. S tým vám pomôže kryptomagazin kde nájdete aktuálne informácie zo sveta kryptomien v Slovenskom jazyku. Často publikujeme technické analýzy grafov, ktoré vám pomôžu pri obchodovaní a na facebooku zverejňujeme rôzne signály na nákup či predaj.

Ďalšie odporúčania

  • Aktivujte si na burze dvojfaktorovú verifikáciu.
  • Nedržte na burze veľké množstvo peňazí. Nejedna kryptoburza už bola hacknutá a ľudia prišli o všetko. Zabezpečenie na burzách je oveľa horšie, ako zabezpečenie kryptopeňaženiek.
  • Premýšľajte vlastnou hlavou. Nikdy slepo neinvestujte na základe vyhlásení vo facebookových skupinách…
  • Skúste si obchodovanie “nanečisto”. Existuje niekoľko spôsobov. Experimentovať s Bitcoinom môžete napríklad na Plus500.
  • Zvážte ťažbu kryptomien. Dnes už existuje veľké množstvo firiem, ktorým dáte peniaze a oni vám predajú výkon. Prečítajte si o slovenskej firme MainHash a dozviete sa viac.
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
6 Komentáre
najstaršie
najnovšie Najviac hodnotené
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Imo
Imo
4 roky dozadu

Ked nakupim napr. NEO za BTC ako ich potom premenim naspat na BTC , aby som ich mohol poslat naspat do penazenky?

Tibor
Tibor
4 roky dozadu

Pri basic overovaní účtu som nezadal mäkčene na svojom priezvisku. Skúsil som druhú verifikáciu s nahratím ID a neprešlo mi to kvôli “Name mismatch” Neviete mi poradiť ako to spraviť? Ďakujem

Ján
Ján
4 roky dozadu
Odpovedal na komentár od  Tibor

Mám rovnaký problém! Rád by som zrušil basic verifikáciu,ale tá nejde zmeniť…takže verifikácia s ID hlási to samé čo tebe….takže prístup k peniazom 0.

jocto
jocto
4 roky dozadu

Ja mam podobný problém pri basic overovaní mi hodilo datum narodenia na 1januára. dá sa to niekde opraviť Ďakujem

Ján
Ján
4 roky dozadu

Nejde to zmeniť a support nereaguje….