Bitcoin Lightning Network prináša prvé ovocie
Bitcoin Lightning Network prináša prvé ovocie, zdroj: shutterstock.com/Autor: Wright Studio

Tešíme sa na Bitcoin Lightning Network

Po aktivácii protokolu SegWit na Bitcoin blockchaine sa oči všetkých upreli do budúcnosti. O niekoľko týždňov nás čaká dráma spojená so SegWit2X, no pracuje sa aj na zaujímavejších technológiách. Ako by sa vám páčila platobná sieť založená na blockchaine, ktorá umožňuje instantné platby za minimálne poplatky?

Lightning Network na Bitcoin blockchain prinesie niečo podobné. Práca na tejto technnológii síce rozhodne nie je hotová, nedávne stretnutie vývojárov však prinieslo prvé ovocie v podobe (takmer) hotovej špecifikácie. Môže sa to zdať ako málo, no zjednotiť nekompatibilné implementácie Lightning Network-u od rôznych developerov pod jednou vlajkou vôbec nie je jednoduché. Ak by sa to nepodarilo, skončili by sme s niekoľkými verziami siete, ktoré by medzi sebou nevedeli komunikovať.

Lightning BOLTS

Tak ako tak, tešiť sa môžeme na jednu poriadnu implementáciu nových pravidiel, takzvaných BOLT-ov. Tých je jedenásť a popisujú všetko od formátu transakcií až po spôsob šírenia správ v sieti.

Ďalším logickým krokom je transformácia všetkých pravidiel do fungujúceho programu. Na tejto úlohe pracuje iniciatíva z MIT spolu so startupmi ACINQ, Blockstream a Lightning Labs.

Blockstream inžinier a spoluautor Lightning Network-u Christian Decker tiež vyhlásil, že pracuje na pomôcke, ktorá otestuje, ako dobre spolupracujú súčasné implementácie. To by malo jednotlivým tímom pomôcť pri vývoji. Kedykoľvek budú môcť otestovať, či je ich verzia Lightning Network skutočne kompatibilná s verziami ich kolegov.

Čo to znamená pre nás?

Je fajn počuť, že kryptomeny sa ďalej vyvíjajú. Nedávno bol oznámený Ethereum Metropolis update, teraz zase pokrok v Bitcoin sieti. Pri pohľade na toto pekelné tempo je beypečné tvrdiť, že kryptomeny čoskoro začnú meniť svet okolo nás. Tento výklenok finančného systému má potenciál priniesť nový, bezpečný internet, spoľahlivé služby, decentralizované aplikácie a spraviť z mnohých ľudí milionárov.


Prečítajte si o Ethereum Metropolis viac


Lightning Network patrí medzi najdôležitejšie softvérové projekty súčasnosti. Aktiváciou SegWit-u na Bitcoin blockchaine si krypto-svet otvoril dvere. Teraz je čas vojsť.

Zdroj: coindesk.com