Aktivácia SegWit
Aktivácia SegWit, zdroj: shutterstock.com/Autor: Vector Image Plus

SegWit lock-in úspešný!

A je to tu, po mesiacoch neistoty je nakoniec lock-in nového Bitcoin protokolu úspešný! Tri roky dlhá občianska vojna Bitcoin vývojárov a minerov je takmer za nami. Iste, ešte stále sa nedoriešila otázka veľkosti bloku, životaschopnosti Bitcoin Cash-u… ale to sú iba kvapky v mori problémov, ktoré dosiaľ celá Bitcoin komunita prekonala.

Konečne môžeme s istotou povedať, že SegWit lock-in bol úspešný. Teraz nastáva fáza aktivácie, ktorá bude trvať dva týždne. To dáva minerom čas aktualizovať svoj ťažobný softvér. Potom sa protokol stane aktívny a otvorí nám úplne nové možnosti.

Čo nám SegWit prinesie?

V prvom rade, rýchlejšie transakcie. Bitcoin blockchain spracuje jeden blok každých 10 minút. To sa nemení. SegWit však umožní posielať menšie transakcie . Do jedného bloku sa ich tak vojde viac a všetko sa pekne zrýchli.

Nový protokol umožní vznik zaujímavých technológií. Jednou z nich je Lightning Network. Tá umožní mikroplatby. V podstate sa vytvorí platobný kanál medzi dvoma stranami a tie si medzi sebou začnú posielať Bitcoiny. Nakoniec obchod uzavrú a na blockchain poputuje iba jedna transakcia. Platby Bitcoinom tak budú oveľa rýchlejšie a lacnejšie ako kedykoľvek predtým.

Multisig kontrakty budú odteraz menšie vďaka takzvaným Schnorr podpisom. Tie budú zaberať oveľa menej miesta.

SegWit toho určite prinesie ešte viac a spôsobí malú revolúciu v kryptomenách. Máme sa na čo tešiť. Ostáva dúfať, že fáza aktivácie prebehne úspešne. Na jeseň sa potom môžeme tešiť na ďalšiu aktualizáciu – SegWit2X. O jeho odvrátenej stránke si môžete prečítať náš článok.

Ak chcete vedieť viac o SegWite a ďalších navrhovaných zmenách Bitcoinu, prečítajte si tento článok publikovaný na českom webe btctip.cz

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance