Je Litecoin lepšia investícia než Bitcoin?
Je Litecoin lepšia investícia než Bitcoin? Zdroj: shutterstock.com/NAIMA_22

Môže byť Litecoin do budúcnosti lepšia investícia, než Bitcoin?

Litecoin, šedá eminencia kryptomien. Je tu s nami už šesť rokov a na trhu neurobil žiadny poprask, no tiež necrashol. Viac menej si drží svoju hodnotu a ľudia si konečne začínajú všímať jeho potenciál.

Jasný dôkaz toho, že Litecoin má potenciál, je posledný mesiac. Po tom, čo dosiahol historické maximum začali všetky kryptomeny padať. Litecoinu sa však tieto dumpy dotkli iba veľmi málo. Udržal si svoju hodnotu a momentálne sa na burzách vymieňa za 40 – 45$ za kus. To znamená jedno. Litecoin sa stal bezpećným prístavom pre investorov. Keď všetko padá, Litecoin je OK a keď všetko stúpa, Litecoin stúpa tiež. Iste, nájdu sa aj výnimky, no všeobecne je to najstabilnejšia kryptomena na trhu (ak nerátame kryptomeny kryté zlatom, dolármi alebo majetkom).

Litecoin však má oproti Bitcoinu ešte ďalšie výhody. A nie je ich málo. Práve preto ho mnohí volajú digitálne striebro.

Litecoinu je viac

Možno viete, možno nie (ak nie tak by ste si mali prečítať náš článok o Bitcoine), no na svete môže byť maximálne 21 000 000 BTC. To sa teoreticky dá zmeniť aktualizáciou, no zatiaľ obmedzenie platí. Litecoin je na tom, s maximom 84 000 000 mincí o niečo lepšie.

Rýchlejšie generovanie blokov

Ale prečo by malo záležať na množstve danej kryptomeny? Nie je dôležitejšia jej hodnota? Nuž, na prvý pohľad áno. Je však potrebné si uvedomiť, že viac mincí znamená väčšie odmeny pre minerov. A v prípade Litecoinu tiež rýchlejšie generovanie blokov.

To pomáha zrýchliť transakcie, znížiť poplatky a celkovo pre Litecoin zaručuje lepšiu využiteľnosť

Škálovanie

Bitcoin má hlavne v poslednej dobe poriadne veľký problém so škálovaním. To má na čas vyriešiť SegWit a neskôr zväčšenie bloku na 2MB. Na tak veľké zmeny je však potrebný súhlas väčšiny siete, čo nie je jednoduché dosiahnuť. Kvôli poslednej aktualizácii Bitcoinu (v čase písania tohto článku 1.8.2017) nastal na trhu obrovský bordel, a kryptomeny sa z neho iba ťažko zotavujú. Veľa ľudí vtedy na čas svoje úspery presunulo do fiatu (eurá, koruny, doláre…).

Litecoin podľa oficiálneho plánu čaká presun na takzvanú “lightning network” ktorá zlepší jeho využitie. Máme sa na čo tešiť.

Litecoin lepšia investícia než Bitcoin?

Bitcoin z dlhodobého hľadiska zvyšuje svoju hodnotu. Na to sú dva hlavné dôvody. Po prvé, ťažia ho obrovské firmy, ktoré si nenechajú ujsť kšeft a sú ochotné Bitcoin udržať na vysokej hodnote, aj keby mali nejaký čas strácať peniaze. Po druhé, do Bitcoinu investuje viac a viac ľudí. Čím väčšie množstvo investorov sa začne zaujímať o kryptomeny, tým viac peňazí poputuje na trh a tým väčšia je cena Bitcoinu.

Litecoin sa však drží na rovnakej cene. To si všíma stále viac a viac ľudí, a oba hlavné dôvody, ktorá dvíhajú cenu Bitcoinu začínajú pôsobiť aj na Litecoin. Táto kryptomena sa už roky točila okolo hodnoty 4 $ a mesiace okoolo 20 $. Je však pravdepodobné, že konečne prekročila svoj tieň a v blízkej budúcnosti bude synonymom kryptomien rovnako, ako jej starší brat (Bitcoin).

Prečítajte si krátke a prehľadné porovnanie Bitcoinu a Litecoinu.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance