[HODL] Súhrn najdôležitejších udalostí posledného týždňa

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Milí čitatelia, som rád, že ste si na nás opäť urobili čas v tento odpočinkový deň, kedy si väčšina z vás užíva zaslúžene voľno. Kryptomarket nikdy nespí, ale občas to vyzerá, že sa cena Bitcoinu trochu zasekla. Často potom nasleduje prudký pohyb nahor alebo nadol, pričom pravdepodobnosť býva odhadovaná tak 50:50. Dnešný HODL som sa rozhodol urobiť trochu inak. Namiesto obvyklého formátu vám prinášame súhrn najdôležitejších správ a noviniek z tohto týždňa.

Súhrn top aktualít uplynulého týždňa

Bitcoin sa aktuálne obchoduje okolo 3480 USD a zatiaľ sa tak stále drží na podobných hodnotách, na ktoré sa dostal po minuloročnom prudkom prerazení pod dlhodobý support okolo 6000 dolárov. V minulom diele sme si predstavili možný scenár (resp. úrovne), pri ktorom by mohlo byť možné nakúpiť BTC za ešte nižšie ceny. Zatiaľ si musíme na ďalší priebeh počkať. Nechajme teda zatiaľ kurz bokom a pozrime sa spoločne na súhrn udalostí, ktoré nám priniesol tento týždeň.

BitTorrent vypredal 5 % tokenov na Binance

Netrvalo to ani 15 minút a všetky tokeny BTT sa vypredali. Keď hovorím všetky, tak to však zďaleka nie je presné. Na Binance Launchpad bolo totiž umiestnených na predaj iba 50 mld. týchto TRC-10 tokenov. Celkové množstvo tokenov pritom bude takmer bilión tokenov (990 mld.), čo je bezmála 20-krát toľko.

Aktuálne sa 1 BTT obchoduje asi za 0,000527 USD, pričom kurz pri zahájení predaja bol 0,00012. Nasledovať budú airdropy pre držiteľov TRONu. Na ten prvý sa môžete tešiť už 11. februára, a to v pomere 0,11 BTT na 1 TRX; nasledovať budú mesačné airdropy v asi 12-krát menšom pomere. Nakupovať teraz TRX za účelom získania airdropu by som vám príliš neodporúčal. Pri investícii 100 USD do TRONu by ste za rok získali zhruba 850 BTT v aktuálnej hodnote cca 0,46 USD.

Binance prijíma platobné karty

Napriek pomerne vysokým poplatkom (3,5 %; min. 10 USD) za použitie platobnej karty, sa iste nájde veľké množstvo používateľov, ktorí túto možnosť využijú. Dôležitejší je samotný fakt, že táto burza začína prijímať fiat peniaze, pričom zároveň tak trochu vracia úder Coinbase, ktorá v nedávnej dobe začala pridávať do obchodovanie niektoré altcoiny. Zatiaľ má stále zmysel používať na páry s eurom Coinbase, a následne nakúpiť altcoiny na Binance, ale nezabudnite pritom ani na bankové poplatky pri medzinárodných platbách.

Hacky búrz sú stále na program dňa

V nedávnej dobe sa vyrojilo hneď niekoľko správ, v ktorých figurovali burzy a ukradnuté kryptomeny. Iba v roku 2018 bolo pritom podľa údajov analytikov spoločnosti CipherTrace odcudzených z kryptobúrz viac než 950 mil. dolárov, čo je 3-krát viac než v roku 2017. Niektoré burzy na to reagujú tým, že začínajú na zvyšovanie bezpečnosti spolupracovať medzi sebou. Stále však platí, že pri nákupe musíte byť obozretní predovšetkým vy sami, a ak to je možné, tak nikdy nenechávať väčšiu sumu na burze.

Fidelity pokračuje podľa plánu

Iba behom dvoch mesiacov by mala byť platforma Bitcoin Custody pre inštitucionálnych investorov hotová, sľubuje Fidelity Digital Assets. Podľa starších vyjadrení chcú pre veľkých hráčov vytvoriť vysoko likvidnú kryptoburzu, na ktorej si budú môcť nakúpiť Bitcoin a Ethereum. Ide o obrovskú investičnú spoločnosť, ktorá má všetky potrebné skúsenosti a renomé na to, aby na kryptomarket skutočne prilákala investorov disponujúcich obrovským množstvom kapitálu. Aktuálne ide o pomerne silno pozitívny fundament a osobne som veľmi zvedavý, aký vplyv to bude mať na ceny kryptomien.

Investori utekajú do zlata, akciový trh sa medzitým zotavuje

Behom tohto posledného týždňa sme tiež zaznamenali správu o údajnom odchode kryptoinvestorov do zlata. Zlato pritom predstavuje bezpečný prístav najmä v dobách, kedy to s ekonomikou či štátnou menou nevyzerá ružovo. Behom krízy cena zlata vzrastie. Stále však nie je isté, kedy sa ekonomický cyklus skutočne pretočí do štádia recesie, resp. krízy.

Podľa najnovšej analýzy našich traderov, na S&P 500, čo je index amerických akciových trhov založený na kapitalizácii 500 najväčších spoločností zalistovaných na burzách NYSE či NASDAQ, došlo k prerazeniu dôležitej rezistencie a môžeme pravdepodobne čakať ďalší rast. Toto prekvapenie má na svedomí správa, že FED nebude zvyšovať úrokové sadzby.

Záver

Neviem ako vy, ale ja začínam mať taký neurčitý pocit, že sa na kryptomarkete aj na akciových a komoditných trhoch začína diať niečo veľmi zaujímavé. V nasledujúcich mesiacoch a rokoch by sme mohli byť svedkami toho, aké miesto kryptomeny zaujmú vo svetovej ekonomike. Snáď sa do tej doby podarí výrazne zvýšiť bezpečnosť na tomto investičnom “divokom západe”. Súhrn najdôležitejších správ a noviniek za uplynulý týždeň je na konci. Vaše názory a komentáre nám môžete ako vždy nechať v diskusii dole pod článkom. HODLu zdar!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.