Dvadsaťročný hacker ukradol ľuďom 5 miliónov dolárov SIM swappingom

Novinky Mladému hackerovi sa podaril neskutočný kúsok
Mladému hackerovi sa podaril neskutočný kúsok. Zdroj: shutterstock.com/ViChizh
BITmarkets BITmarkets

20-ročný hacker Joel Ortiz bol obvinený z krádeže piatich miliónov dolárov. Svoju vinu priznal a súhlasí s desaťročným trestom. O peniaze obral pomocou SIM swappingu približne 40 obetí.

Podľa Erina Westa, zástupcu okresného prokurátora v kalifornskom meste Santa Clara, Ortiz minulý týždeň pristúpil na dohodu. Oficiálne bude odsúdený 14. marca. Úrady tvrdia, že Ortiz je prvá osoba odsúdená za SIM swapping.

„Veríme, že spravodlivosti bolo učinené zadosť. Dúfam, že toto je pre komunitu hackerov silné posolstvo.”

– uviedol Samy Taraz, jeden z agentov, ktorý sa podieľal na vyšetrovaní a výsluchu Ortiza.

Prehodenie SIM (sim swapping) sa čoraz častejšie objavuje medzi zločincami ako spôsob, ktorým môžu ukradnúť peniaze, krypto alebo užívateľské mená na sociálnych sieťach. Tie môžu byť predané na čiernom trhu. Účet Instagram @t bol údajne predaný za 40 000 USD v BTC.

Nenechajte si ujsť článok: Bezpečnostné pravidlá v neregulovanom svete kryptomien

Počas SIM swappingu hackeri zavolajú operátorovi a vydávajú sa za svoju obeť. Tvrdia, že karta bola stratená a že ju chcú previesť na novú. Zločinci môžu presvedčiť telefónnu spoločnosť, pretože majú vaše dáta vrátane adresy, čísla občianskeho preukazu, rodného čísla a podobne.

Keď telekomunikačná spoločnosť prevedie číslo na novú SIM kartu, hackeri môžu obísť dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA) a pripoja sa do vašej banky, burzy apod. To je pre nich veľmi motivujúce.

„S telefónnym číslom sa môžete v priebehu niekoľkých minút dostať na ľubovoľný účet obete a tá s tým neurobí vôbec nič.”

– povedal jeden z hackerov.

Tip redakcie: Hackeri útočili na banky vo východnej Európe – Ako sa brániť?

O SIM swappingu sme písali už skôr, a zdá sa, že v poslednej dobe naozaj naberá na popularite. Zaujímavý je aj dusting, pozrite sa, o čo vlastne ide:

Na koľko peňazí si prišli podvodníci v roku 2018 a ako chcú zaútočiť teraz

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil D. Matuszyński.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.