Kryptomeny aj akcie sú v kapitulácii
Kryptomeny aj akcie sú v kapitulácii. Zdroj: Shutterstock.com/Enrique Ramos

Korekcia na akciovom trhu neustále prebieha a zdá sa, že investori hľadajú dno trhu. Index S&P 500 od začiatku roka klesol už o 23 %, zatiaľ čo index Nasdaq klesol o vyše 32 %. Trhy sú ďaleko od svojich posledných historických maxím a mnohí veria, že dno sa blíži. Čo to znamená pre kryptomeny?

Krátkodobý indikátor obratu trendu vykázali finančné spoločnosti zaoberajúce sa zdravotníctvom a spotrebným tovarom, ktoré zaznamenali silné zisky. Tým podnietili krátkodobý rastúci trend, ktorý ale netrval dlho.

Po celý rok na trhu dominuje negatívny sentiment, pričom účastníci trhu upierajú svoj zrak na FED a jeho boj proti inflácii. Posledná správa o inflácii USA nepriniesla očakávané výsledky, a preto pesimizmus stále pretrváva, tak ako sme vás informovali. Rovnako je na tom aj sentiment o globálnom raste medzi manažérmi fondov, pričom prieskum Bank of America (BofA) poukázal na úplnú kapituláciu:

Nálada na akciovom trhu a postoj manažérov fondov, ktorí sa zúčastnili prieskumu Bank of America, ukazuje plnú kapituláciu a otvára cestu k akciovému oživeniu v roku 2023. Hotovostné úrovne 6,3 % sú najvyššie od apríla 2001, výrazne nad dlhodobým priemerom 4,8 %.

SPX index
SPX index. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Udalosť týždňa: inflácia v eurozóne ďalej raketovo rastie, Európa je o krok bližšie k recesii!

Ak klesnú akcie, klesnú aj kryptomeny

Prieskum BofA poukázal na ďalší trhový indikátor, ktorý by mohol pomôcť určiť trhové dno. Ide o oceňovací rozdiel vo forwardových pomeroch ceny k zisku (P/E) medzi Russell 2000 a Russell 1000. P/E Russell 2000 je na úrovni 11, čo je najnižšia hodnota od roku 1990. Medzitým Russell 1000 je na úrovni 15,5, čo korešponduje s dlhodobým priemerom. Rozdiel medzi nimi je ale na úrovni 0,71, čo je výrazne pod historickým priemerom 1,01.

Index Russell 3000 je kapitalizačne vážený akciový index, ktorý sa snaží reprezentovať celý akciový trh v USA. Russell 1000 sleduje 1000 akcií s najvyšším hodnotením z tohto indexu, pričom Russell 2000 ich sleduje dvojnásobne viac.

Aj keď sa zdá, že negativita je na vrchole, trhy môžu pokračovať v poklesoch ďalej. Rovnako na to budú reagovať aj kryptomeny, ktoré sú úzko prepojené aj s akciovým trhom. Korelácia zabezpečí pokles nielen, akcií ale aj kryptomien.

Kým centrálne banky neuvoľnia menovú politiku, pravdepodobne budeme svedkami pokračujúcej korekcie, čo by mohlo znamenať, že Bitcoin klesne pod svoje minimum 17 600 dolárov a bude hľadať nové dno. To isté platí aj pre akciové indexy, ktoré môžu stihnúť do konca roka vytvoriť nižšie minimum.

Mohlo by ťa zaujímať: Táto kryptomena z TOP 10 najlepšie odolala inflácii

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance