Finančný expert varuje – toto môžu byť ďalšie banky, ktoré skrachujú

Novinky Ďalšie banky v USA v ohrození
Ďalšie banky v USA v ohrození. Zdroj: shutterstock.com/Supamotionstock.com/William Potter
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Expozícia banky Silvergate v burze FTX sa prejavila až po niekoľkých mesiacoch a preto by nebolo prekvapivé, ak by sa dôsledky nedávno skrachovaných bánk prejavili tiež až s časovým oneskorením. Okrem Silvergate ukončila činnosť aj banka Silicon Valley a Signature, no podľa najnovšej správy od Finbold existujú aj ďalšie, ktoré môže čakať rovnaký osud.

Okrem Credit Suisse by sa dominový efekt mohol prejaviť podľa článku Scotta Hamiltona na nasledujúcich spoločnostiach uvedených nižšie. Majú totiž vysokú koncentráciu v oblasti technológií a rizikového kapitálu.

  • Pacific Western Bancorp (NASDAQ: PACW)
  • First Republic Bank (NYSE: FRC)
  • Western Alliance Bancorporation (NYSE: WAL)

V prípade, že sa zaujímate o najaktuálnejšie novinky z oblasti amerického bankového sektoru, odporúčame vám prečítať si aj nasledujúce články:

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Pacific Western Bancorp

Je to holdingová spoločnosť s jednou, 100 % vlastnenou bankovou dcérskou spoločnosťou Pacific Western Bank. Pôsobí v Kalifornii a má 69 pobočiek s kompletnými finančnými službami. V roku 2017 bola spoločnosť označená dokonca za najlepšiu banku v Spojených štátoch.

Akcie PACW

Akcie PACW. Zdroj: TradingView

Akcie PACW klesli za jediný týždeň o viac ako 55 % a naposledy sa obchodovali na rovnakej cenovej úrovni v marci 2009.

First Republic Bank

Spoločnosť poskytuje kompletné služby v oblasti správy majetku a zameriava sa na poskytovanie personalizovaných zákaznických skúseností. Banka poskytuje správu majetku cez First Republic Wealth Advisors a Investment Management. Rovnako poskytuje aj trustové služby.

Akcie FRC

Akcie FRC. Zdroj: TradingView

Akcie FRC klesli za jediný týždeň o viac ako 64 % a naposledy sa obchodovali na rovnakej cenovej úrovni v júni 2012.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Western Alliance Bancorporation

Ide o regionálnu bankovú holdingovú spoločnosť a podľa Forbes, ide o 13. najlepšiu banku v USA. Medzi dcérske spoločnosti patria napríklad Alliance Association Bank, Alliance Bank of Arizona, Bank of Nevada a Nevada Bridge Bank. Ako môžete vidieť, krach týchto spoločností by spôsobil paniku nie len v USA, ale v celosvetovom rozmere.

Akcie WAL

Akcie WAL. Zdroj: TradingView

Akcie WAL klesli za jediný týždeň o viac ako 58 % a naposledy sa obchodovali na rovnakej cenovej úrovni v októbri 2020.

Všetky vyššie spomenuté spoločnosti spája jedna vec – obrovské cenové prepady akcií spôsobené krachom bánk. Okrem toho mali v Silicon Valley expozíciu aj spoločnosti ako Circle, BlockFi, Payoneer a Roblox, ktoré tiež spadajú do rizikovej skupiny. V súčasnosti môžeme považovať krach bánk za najhoršiu udalosť vo finančnom sektore od roku 2008, kedy sme boli svedkami finančnej krízy.

Mohlo by ťa zaujímať: Najväčšie bankové kolapsy histórie

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.