Čo čakať tento týždeň na kryptomenových a klasických trhoch
Čo čakať tento týždeň na kryptomenových a klasických trhoch. Zdroj: https://www.shutterstock.com/VideoFlow

Máme pred sebou nový pracovný týždeň. Ten predchádzajúci sa uzavrel bez výrazných zmien, a to v prípade klasických aj kryptomenových trhov na čele s Bitcoinom. Čo čakať tento týždeň, akým smerom sa potenciálne môžu trhy uberať a aké faktory môžu ovplyvniť správanie finančných trhov?

Čo čakať tento týždeň

Minulý týždeň sme videli, ako sa indexy dostali do korekcie, pričom index S&P 500 klesol už na 20 % od svojho ATH. Išlo o najprudší pokles od roku 2020. Index Dow Jones zažil už ôsmy týždeň pokles, pričom ide o najdlhšiu sériu poklesov indexu za posledných 90 rokov. Oproti poklesom indexov rástli trhy s dlhopismi. Výnos 10-ročných amerických dlhopisov uzavrel týždeň na úrovni 2,79 %. Akciové trhy čakajú tento týždeň na finančné výsledky spoločnosti ako Zoom, Nvidia, Costco či Alibaba, ktoré sa môžu premietnuť do sentimentu trhu.

Jedna zo správ, ktorú bude finančný svet pozorne sledovať, je zverejnenie cenových výdavkoch na osobnú spotrebu (skratka PCE) americkým úradom pre ekonomické analýzy (Bureau of Economic Analysis – skratka BEA), keďže táto správa je preferovaným meradlom inflácie pre FED. Najnovšia aktualizácia cien PCE pravdepodobne ukáže, že Federálnym rezervným systémom preferovaný ukazovateľ cien sa spomalil na ročnú mieru 6,4 % z marcových 6,6 %. Nižšia miera by potvrdila, že miera inflácie možno začala dosahovať svoj vrchol po podobnom poklese miery indexu spotrebiteľských cien v apríli. To by mohol byť pozitívny signál pre FED a investorov, ktorí by sa až tak nemuseli obávať agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb.

Percentuálny stav aktív od začiatku roka 2022
Percentuálny stav aktív od začiatku roka 2022. Zdroj: Investopedia

26. mája (štvrtok) bude tiež publikovaná správa o miere rastu reálneho HDP Spojených štátov, pričom pôjde o druhý odhad (1 štvrťrok 2022), ktorý môže indikovať, do akej miery sú hrozby recesie prehnané, resp. reálne. Očakáva sa tiež zverejnenie údajov o poklese predaju nehnuteľností, pričom ide o pokles trvajúci už päť mesiacov po sebe, pretože sadzby hypoték rastú. Čo sa týka sentimentu na trhoch, nálada bola v posledných mesiacoch čoraz pesimistickejšia, keďže na ňu vplývala zvýšená úroveň inflácie, narušenie dodávateľského reťazca a obavy z možnej recesie. Najväčšie obavy spotrebiteľov naďalej vyvoláva vysoká inflácia, pričom sa očakáva, že miera inflácie v horizonte jedného roka dosiahne minimálne 5,4 %.

Čítaj tiež: Väčšina amerických riaditeľov firiem očakáva recesiu

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Kryptomeny a Bitcoin

Podľa analytikov index S&P 500 vstúpil nakrátko do oblastí medvedieho trhu; na druhej strane kryptomeny s Bitcoinom sa už v ňom nachádzajú. Bitcoin sa minulý týždeň pohyboval do strany v rozpätí 31- až 28 500 dolárov. Väčšina kryptomien tento pohyb sledovala. Bitcoin reagoval na správanie klasických trhov, avšak na rozdiel od indexu S&P 500 neklesol už viac, ako bolo posledné minimum okolo ceny 25 500. S&P 500 vytvoril nové minimum na 3 810 dolárov. Bitcoin na grafe vytvára schému symetrického trojuholníka, pričom k prerazeniu smerom hore, resp. nadol môže prísť kedykoľvek. V čase písania článku sa BTC stále pohybuje v hraniciach tohto patternu.

Hoci je sentimen medvedí, je potrebné rátať aj s možnosťou, že pred hlbším poklesom pod posledné minimum, teda smerom k hladine okolo 22 000, môže prísť až po tom, ako Bitcoin vytvorí nové lokálne maximum. V takom prípade by sme mali sledovať cenu približne okolo 32 000, prípadne aj mierne viac. Medvedí scenár sa v prípade Bitcoinu a kryptomien nezmenil, nemáme k dispozícii žiadne indikátory, ktoré by nasvedčovali zmenu trendu. Skôr naopak, pravdepodobnosť ďalšieho poklesu, možno koncom tohto týždňa, alebo až ten budúci, je reálna.

Čítaj ďalej: Zarábaj pohybom! Move2Earn láka čoraz viac investorov