Kryptomena týždňa: Ethereum je jedinou výzvou pre Bitcoin! Prečo?
Kryptomena týždňa: Ethereum je jedinou výzvou pre Bitcoin! Prečo? Zdroj: https://www.shutterstock.com/Unknown man

Pre kryptomenové skupiny a komunity je charakteristické, že každá slepo prehlasuje svoju kryptomenu za najlepšiu. Títo ľudia sa zvyknú nazývať termínom maximalisti. Poznáme bitcoinových maximalistov, Dogecoin maximalistov, maximalistov Cardana, Shiba Inu maximalistov a v zozname môžeme pokračovať. Ide predovšetkým o vieru v to, že daný projekt je ten vyvolený, funkčný a nakoniec sa stane tým, kto strhne z trónu kráľa DeFi Ethereum, ba dokonca aj Bitcoin.

Ethereum stále nemá konkurenciu

Máme za sebou býčí trh, ktorý sa vyznačoval silnými rečami mnohých projektov o tom, ako práve ony nahradia Ethereum v sektore decentralizovaných financií, inteligentných zmlúv, decentralizovaných aplikácií či v celkovej kapitalizácii. Hoci mnohé projekty rástli a dosiahli niekoľko stoviek percent, žiadne z nich k dnešnému dňu neprekonalo výkonnosť kryptomeny Ethereum, a to v mnohých smeroch. Neznamená to, že táto chvíľa nepríde, avšak v súčasnosti reči o tzv. ETH killers pôsobia skôr humorne, než vážne.

Skúsenosť s vývojármi Etherea ukazuje, že si dávajú veľký pozor na to, čo hovoria a čo nakoniec reálne používateľom siete ponúknu. To je markantný rozdiel oproti ostatným vývojárom, ktorí majú množstvo slov, no výsledný produkt nefunguje ako má, sieť je preťažená a je potrebné pravidelne riešiť nejaký problém. Po konkrétne príklady netreba chodiť ďaleko. Či už je to Solana, Cardano alebo predovšetkým Terra, ktorej riaditeľ Do Kwon sa doslova chvastal na Twitteri, ako bude mať LUNA počas roka hodnotu vyše 80 dolárov za kus. Dnes má niekoľko centov a projekt čelí vyšetrovaniu pre podozrenie z Ponziho schémy.

Znamená to však, že treba byť maximalistom Etherea a slepo veriť, že je najlepšie? Nie. Nikto nevie, akým smerom sa bude sieť Etherea vyvíjať v nasledujúcich rokoch. Pri porovnaní viacerých faktorov však ostáva Ethereum stále stabilnou a istou investíciou, ktorá má reálne čo ponúknuť. V tomto sa kryptomena líši aj od Bitcoinu, najslávnejšej kryptomeny.

Bitcoin killer?!

Hodnotu meny tvorí viacero premenných. V prvom rade je to viera ľudí, že niečo má istú hodnotu. Bitcoin by nerástol, keby v istom období viacero veľkých investorov (nie malých, ale veľmi veľkých!) neverilo, že Bitcoin môže porásť a ich peniaze sa tak zhodnotia. Ďalšou premennou je využiteľnosť. Ak je niečo využiteľné v praxi, potom to má aj praktickú hodnotu. V tomto prípade má rozhodne Ethereum navrch pred Bitcoinom. Druhá najväčšia kryptomena ponúka produktívnu sieť, riešenia a množstvo možností, na ktoré je Bitcoin nepoužiteľný.

Čítaj tiež. Bitcoin vs. Ethereum – ktorá kryptomena má lepší výkon a kam investovať

Možno namietnuť, že poplatky sú problém. Áno, krátkodobo jednoznačne, no vývojári na probléme pracujú a jedného dňa bude minulosťou. Potom reči o svetovom internete v podobe Etherea možno nebudú len víziou, ale realitou. Hoci sa všade píše o Bitcoine, z investičného hľadiska je Ethereum oveľa výnosnejšou investíciou. Od januára 2021 spravilo 600 % zhodnotenie. Bitcoin ani nie 160 % (približne 158 %). Ethereum má kam rásť a vidieť to aj na obchodnej stratégii inštitúcií a fondov, ktoré nakupujú vo veľkom Ethereum spolu s Bitcoinom.

Pokiaľ váhate a hľadáte v rámci kryptomeného sveta konzervatívnu, a predsa výnosnú investíciu, Ethereum tieto kritéria spĺňa. Kryptomeny z top 20 prichádzali a odchádzali, no Ethereum je tu dodnes a stále silnejšie. Buďte však obozretní a nestaňte sa maximalistami. Všetko sa neustále mení a zvlášť to platí vo svete kryptomien.

Čítaj ďalej: Bitcoin analýza – cena stagnuje na 30 000 $, objemy na zmenu trendu stačiť nebudú

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance