triangel trojuholník budova analýza trading11

Ďalším patternom, ktorý používajú mnohí obchodníci a ktorý určite patrí medzi najobľúbenejšie, sú trojuholníky – triangles. Všeobecne ide o patterny, ktoré sú tvorené vždy dvoma čiarami (supportom/rezistenciou a trendovými čiarami). Platí pri nich, že vnútri trojuholníka sa znižujú objemy a tiež volatilita. Všeobecne v grafoch rozoznávame tri základné typy trojuholníkov, ktoré si teraz predstavíme.

Ascending triangle

Ascending triangle (stúpajúci/vzrastajúci trojuholník) je patternom, ktorý vzniká spojením rezistencie a stúpajúcej trendovej čiary. Je spojený s formovaním higher lows (ktoré určuje trendová čiara, ktorá slúži ako support) a vodorovnou rezistenciou. Väčšinou po prerazení trojuholníka cena vystrelí smerom hore. Táto pravdepodobnosť je zhruba 55 % (up) ku 45 % (down). Práve preto ide o bullish pattern, pri ktorom sa väčšinou dáva stoploss pod trojuholník.

Descending triangle

Pattern descending triangle (klesajúci/zostupujúci trojuholník) môže byť sčasti považovaný za opak ascending triangla. Ide teda o support, ktorý vytvára trojuholník spojený s trendovou čiarou (klesajúcou). V tomto prípade teda ide o formovanie lower highs. Stoploss sa dáva nad trojuholník. Medvede sa teda v tomto prípade snažia cenu potlačiť čo najnižšie, ale pravdepodobnosť prepadu dole je opäť 55 % (down) ku 45 % (up).

Symmetrical triangle

V tomto prípade ide o trojuholník, ktorý je vytvorený z 2 trendových čiar (klesajúcej a stúpajúcej). Vnútro tohto trojuholníka sa obchoduje veľmi ťažko a je nepredvídateľné, preto sa veľmi neodporúča skúšať ho obchodovať. A nielen pri tomto trojuholníku, ale aj pri zvyšných platí, že po dokončení formácie/patternu sa očakáva veľký bum (či už nahor alebo nadol).

Záver

Jednou z najväčších výhod obchodovania pomocou trojuholníkov je fakt, že ak sa nám ho podarí správne určiť a vstúpiť na trh, tak po dokončení formácie/patternu sa očakáva veľké bum (či už nahor alebo nadol). Pre začínajúcich obchodníkov je lepšie zamerať sa na trojuholníky, ktoré sú v smere trendu a oveľa lepšie sa tiež v grafoch hľadajú. Samozrejmosťou je použitie správne nastaveného stoplossu.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance