Bitcoin odštartoval rastúci cyklus – Potvrdzujú to tieto tri dôvody

Novinky Bitcoin začal nový bullrun
Bitcoin začal nový bullrun. Zdroj: shutterstock.com/Pisit.Sj/Wit Olszewski
BITmarkets BITmarkets

Bitcoin svojim rastúcim trendom opäť prilákal pozornosť mnohých účastníkov trhu. Takmer každý si položil otázku či je korekcia už definitívne na konci alebo ide o pascu na nakupujúcich. V tomto článku sa pozrieme na tri hlavné dôvody, ktoré potvrdzujú, že nový bullrun práve začal.

Bitcoin čaká ďalší halving

Každé štyri roky prebieha na bitcoinovej sieti halving. Ten ďalší sa podľa údajov Buybitcoinworldwide odhaduje na 28. marca 2024. Od najnižšieho bodu korekcie je halving vzdialený približne 517 dní, čo je približne rovnaká hodnota ako v predošlých cykloch. Korekcia zaznamenala 77 % a opäť sa potvrdilo, že každým cyklom je menšia.

Štvorročné cykly bitcoinu podľa halvingu

Štvorročné cykly bitcoinu podľa halvingu. Zdroj: TradingView

Aj keby bitcoin klesol opäť na nižšie minimum, stále by mal dostatok času na nový bullrun pred ďalším halvingom. Fakt, že cena BTC pred touto udalosťou bude rásť je nesporný a jediným rizikom je korekcia, ktorá ale bude iba súčasťou rastúceho trendu. Viac sa o halvingových cykloch a ich vplyve na cenu môžete dočítať v článku Čo je to halvingový cyklus a prečo výrazne ovplyvňuje cenu Bitcoinu?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Inflácia ustupuje

Inflácia v eurozóne sa pohybuje na úrovni 9,2 % a v USA “len” 6,5 %. Zdá sa, že v oboch regiónoch dosiahla svoj vrchol, no boj nie je ani zďaleka vyhraný. ECB plánuje pokračovať v agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb, ako sme vás informovali už skôr. Priepasť medzi ECB a FED-om je spôsobená hlavne kvôli oneskorenej reakcii ECB, o čom sa viac môžete dočítať v článku Inflácia v USA prudko klesla: prečo Európa zaostáva?

Vysoká inflácia vytvára prostredie, kde investori strácajú kapitál predovšetkým na trhoch s rizikovými aktívami. Bitcoin a altcoiny neuspeli ako zaistenie voči inflácii a klesli niekoľko násobne viac ako akcie. Ak ale trend bude pokračovať a inflácia naozaj dosiahla svoj vrchol, je pravdepodobné, že to bude podporovať nový bullrun bitcoinu.

Je takmer nemožné, aby inflácia v roku 2023 zaznamenala cieľ 2 %, no napriek tomu svitá na lepšie časy v porovnaní s predošlým rokom. Nie je ale možné jednoznačne predpovedať scenáre, keďže infláciu priamo ovplyvňujú aj faktory ako rusko-ukrajinský konflikt a obavy z recesie.

Prečítaj si tiež: Je rozhodnuté. Kľúčová metrika potvrdila dno ceny Bitcoinu

Onchain dáta potvrdzujú pre bitcoin ďalší bullrun

Podľa údajov Glassnode, metrika dlhodobých držiteľov MVRV signalizuje potvrdenie nového bullrunu. MVRV vyjadruje pomer trhovej hodnoty (market value) a realizovanej hodnoty (realized value). Realizovaná hodnota predstavuje nákladovú základňu dlhodobých držiteľov. Laicky povedané, je to súbor nákupných cien z minulosti.

MVRV porovnáva nákladovú základňu s trhovou cenou, čím poskytuje pohľad na nerealizovaný držaný zisk alebo stratu. Graf nižšie ukazuje v zelenej zóne pomer nižší ako 1. To znamená, že ide o oblasť, kde bola trhová hodnota nižšie ako realizovaná hodnota. Inak povedané, dlhodobí držitelia čelili nerealizovaným stratám.

Bitcoin: dlhodobí držitelia MVRV

Bitcoin: dlhodobí držitelia MVRV. Zdroj: Glassnode

Metrika MVRV sa z tejto oblasti dostala von prvýkrát po 6,5 mesiacoch. V prípade minulého cyklu to metrike trvalo iba 5 mesiacov. Oba scenáre sa ale zhodujú v tom, že signalizujú potvrdenie bullrunu.

Samozrejme existuje mnoho ďalších dôvodov, prečo by sme mohli považovať posledný vzostup ceny bitcoinu za zlomový, no my sme si rozobrali tie najdôležitejšie. Podľa údajov CoinMarketCap sa bitcoin obchoduje na trhovej cene 23 194 dolárov v čase písania článku a jeho trhová kapitalizácia prekonala 447 miliárd dolárov.

Mohlo by ťa zaujímať: Kryptomena stúpla o 400 % len za 17 dní. Čo spôsobilo masívny rast?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.