Je inflácia na vrchole?
Je inflácia na vrchole? Zdroj: Shutterstock.com/Olivier Le Moal/Cinemato

Dosiahla inflácia skutočne svoj vrchol, alebo budeme svedkami ekonomického kolapsu? Túto problematiku okomentoval pre portál News Bitcoin generálny riaditeľ spoločnosti Morgan Stanley, ktorým je James Gorman.

Inflácia je na vrchole

Podľa Jamesa Gormana dosiahla inflácia svoj vrchol, čo je dôležitým faktorom pre posilnenie amerického hospodárstva. Generálny riaditeľ investičnej banky Morgan Stanley predniesol tieto slová počas Ekonomického fóra v Davose pre CNBC.

V poslednom čase sa zmenili dve veci, na ktorých skutočne záleží. Prvá sa týka inflácie, zatiaľ čo druhá sa týka nedávneho ekonomického obratu Číny,“ začal na úvod Gorman.

Nespochybniteľným faktom je podľa neho dosiahnutie inflačného vrcholu. Otázne je či sa FED skutočne dokáže dopracovať do vytúženého cieľa, ktorým je hranica 2 % inflácie. Dodržanie scenára postupného znižovania úrokových sadzieb sa očakáva aj na najbližšom zasadnutí FEDu, ktoré sa uskutoční 1. februára. Podľa Gormana budeme svedkami zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov.

Prečítaj si tiež: Americký dlh, ktorý bude splácať celé ľudstvo, dosiahol 31 biliónov dolárov

Čína rastie

Gorman v rozhovore pre CNBC okomentoval aj čínsky ekonomický obrat. Narážal tak na zlepšenie vzťahov s USA, ktoré nastalo po stretnutí americkej ministerky financii Yellenovej s čínskym vicepremiérom Liuom He.

Gorman považuje tieto mocenské hry za veľmi dôležité.

Ako sa prerozdelí prosperita? No jedine tak, aby každý dostal kus koláča. Druhým spôsobom je, že sa existujúci koláč zväčší a tak každý dostane väčší kus. Toto sú smery pre globálny rast, inak to nie je a nebude,“ dodal na záver Gorman.

FED bude 1. februára rozhodovať o tom, akým smerom sa bude ekonomika vyvíjať. Portál News Bitcoin informoval aj o možnom vývoji kryptomien, či zlata. Ak by sa naplnil scenár zvýšenia úrokových sadzieb o 25 bázických bodov, spomenuté trhy by mohli reagovať masívnym rastom.

Rast sa očakáva aj v prípade vlajkovej kryptomeny, ktorá údajne dosiahla svoje dno. Dokazuje to jedna zo základných onchain metrík s názvom Bitcoin cost basis.

Viac si môžete prečítať v našom nedávnom článku: Je rozhodnuté. Kľúčová metrika potvrdila dno ceny Bitcoinu