Je rozhodnuté. Kľúčová metrika potvrdila dno ceny Bitcoinu

Analýzy Bitcoin potvrdil konečné dno.
Bitcoin potvrdil konečné dno. Zdroj: shutterstock.com/vinnstock/nuttapon averuttaman
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V dnešnom článku sa pozrieme na jednu zo základných onchain metrík, ktoré by v súčasnosti mal sledovať každý obchodník. Bitcoin podľa Glassnode signalizuje sformovanie dlhodobého minima, ktoré by mohlo predstavovať konečný bod korekcie. Čo nám hovorí metrika Bitcoin cost basis (nákladová základňa) vo vzťahu k realizovanej cene

Realizovaná cena je cena, za ktorú v minulosti držitelia Bitcoinu nakupovali mince. Túto hodnotu vieme rozdeliť do skupiny dlhodobých držiteľov (LTH – modrá krivka) a krátkodobých držiteľov (STH – červená krivka). LTH a STH sú rozdelení podľa doby držania mince 155 dní. Posledná oranžová krivka definuje trhovú realizovanú cenu všetkých skupín dohromady.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin potvrdil dno

Zaujímavou interakciou, ktorú možno pozorovať, je, keď sa nákladová základňa pre skupinu LTH vrátila späť nad základnú nákladovú základňu pre trh (realizovaná cena). Aby sa realizovaná cena LTH zvýšila, LTH musia buď nakupovať mince nad ich vlastnú nákladovú základňu alebo mince s vyššou cenovou základňou musia dozrieť nad hranicu 155 dní. Táto situácia sa vyskytuje iba zriedka.

Namiesto toho realizovaná cena vo všeobecnosti stúpa v dôsledku realizovaných ziskov. Keď sa trh dostane na dno, realizovaná cena sa môže vyšplhať nad realizovanú cenu LTH.

Bitcoin metrika cost basis

Bitcoin metrika Cost Basis. Zdroj: Glassnode

V minulosti sa realizovaná cena pre skupinu LTH pohybovala nad trhovou realizovanou cenou 288, 575 a 248 dní počas formovania konečného dna. Výsledkom metriky je fakt, že sme vstúpili do rovnakej zóny formovania dlhodobého dna ako v minulosti. To ako dlho bude formovanie tohto dna trvať je otázne, no na obrat trendu si budeme musieť ešte počkať, aj keď Bitcoin už začal krátkodobo stúpať. Napriek tomu existuje silná podobnosť s trendom v apríli 2019.

O podrobnej analýze Bitcoinu pre rok 2023 sme vás informovali už skôr. Stále totižto platí, že halvingové cykly boli neporušené a prípadné sformovanie dna v najbližších mesiacoch potvrdí ďalší štvorročný proces. Súčasné priblíženie sa realizovanej ceny LTH aj STH signalizuje homogénnu základňu nákladov bez ohľadu na dobu držania mincí. Vždy keď tento scenár nastal, Bitcoin definitívne potvrdil dno.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin smeruje na 100 000 dolárov, hovorí Anthony Scaramucci

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.